Donald Tusk, VIVA! 10/2007
Fot. Robert Murawiecki
O TYM JEST GŁOŚNO

Donald Tusk ujawnił brutalną prawdę o swoim ojcu: „Lał mnie”

Były premier szczerze o relacjach rodzinnych

Konrad Szczęsny 5 stycznia 2020 20:01
Donald Tusk, VIVA! 10/2007
Fot. Robert Murawiecki

Polityk z ogromny doświadczeniem, były premier i dla wielu wymarzony kandydat na prezydenta. Donald Tusk wydał niedawno książkę, w której zdradził wiele sekretów, dotyczących kariery i rodziny. W najnowszym wywiadzie, będącym formą promocji „Szczerze”, opisał natomiast swoje relacje rodzinne. Okazuje się, że ojciec polityka często go bił... Bardzo przeżył również śmierć swojej ukochanej mamy.

Donald Tusk o relacjach rodzinnych. Ojciec często go bił

Mimo sprawowania funkcji przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, zawsze znajduje czas dla bliskich. Kiedy tylko może, pojawia się w rodzinnym Gdańsku, by spotkać się z żoną Małgorzatą, dziećmi oraz wnukami. Rzadko opowiada o życiu osobistym, jednak niedawno wydał książkę „Szczerze”. W ramach jej promocji udzielił wywiadu dziennikarzom „Gazety Wyborczej”.

Opowiedział w nim między innymi o relacjach z ojcem, który również miał na imię Donald. Mężczyzna zmarł w 1972 roku, gdy przyszły polityk kończył szkołę podstawową. Był stolarzem. Niestety, miał skłonność do stosowania przemocy wobec dzieci.

„Ojca się bałem, lał mnie. Standardowe to nie było. Nie powiem, że z dobrym efektem, bo przemoc nigdy nie daje dobrych efektów. Wszyscy moi koledzy dostawali, ale mój ojciec może bił trochę częściej i mocniej. Jedyny dzień, kiedy starał się być łagodniejszy, to Wigilia, ale i tak mu nie wychodziło”, zwierzył się Donald Tusk.

Ujawnił jednak, że choć ich relacje były trudne, otrzymał od ojca wyjątkowy prezent. Był to album o architekturze, który kosztował na ówczesne czasy majątek!

„Kosztował 300 zł, a on miał renty 400 zł, więc wydatek kosmiczny”, zdradził były premier.

Jednocześnie przyznał, że on swoich dzieci nigdy nie uderzył.

Donald Tusk o relacjach z matką, Ewą Tusk

Matka polityka, Ewa Tusk, urodziła się w 1934 roku. Przez całe życie pracowała jako sekretarka w gdańskiej Akademii Medycznej. Syn był z nią mocno związany, nie ukrywa, że śmierć kobiety mocno nim wstrząsnęła.

„Wiadomo, czym jest na przykład śmierć matki. Moja zmarła w 2009 r., miała 75 lat. Mama – Ewa – od dziecka kojarzyła mi się ze słońcem, moje pierwsze wspomnienie to mama w okularach przeciwsłonecznych. Uśmiechnięta, bardzo dobra, no i blondynka. Kochałem ją bez pamięci”, zwierzył się Donald Tusk.

Rodzina Donalda Tuska

Donald Tusk miał także młodszego brata, Bronisława Tuska, który zajmował się rzeźbiarstwem. Z kolei dziadek od strony ojca, Józef, był polskim urzędnikiem kolejowym, więzionym w czasach wojny w obozie koncentracyjnym Stutthof, później zaś wcielony został do Wehrmachtu. Był również żołnierzem Armii Polskiej na Zachodzie. Po zakończeniu II wojny światowej trudnił się lutnictwem. Drugi dziadek Donalda Tuska, Franciszek Dawidowski, pracował jako robotnik przymusowy przy Wilczym Szańcu, gdzie w nieszczęśliwym wypadku stracił oko. Jego żoną, babką Donalda Tuska od strony matki, była Niemka Anna Liebke.

Sam Donald Tusk 26 listopada 1978 roku ożenił się z Małgorzatą Tusk. Cztery lata później powitali na świecie syna, któremu nadali imię Michał. Natomiast w 1987 roku urodziła się ich córka, Kasia. Widzom znana jest m.in. z V edycji „Tańca z gwiazdami” oraz prowadzenia lifestyle'owego bloga „Make life easier” 

Donald Tusk na spotkaniu promocyjnym w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, 18.12.2019:

Donald Tusk, Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, 18.12.2019
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

W połowie grudnia Donald Tusk wydał książkę „Szczerze”:

Donald Tusk, Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, 18.12.2019
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
W najnowszym wywiadzie przyznał, że ojciec regularnie go bił:

Donald Tusk, Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, 18.12.2019
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.