VIVA! Power, Silne kobiety, Siła jest kobietą: Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Sylwia Chutnik, numer 19/2018, wrzesień
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Sylwia Chutnik dokonała coming outu. „Sytuacja w Polsce jest zła i nie chcę być bierna”

„Jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej”

Ksenia Krasko 23 lipca 2020 11:25
VIVA! Power, Silne kobiety, Siła jest kobietą: Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Sylwia Chutnik, numer 19/2018, wrzesień
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Sylwia Chutnik, kulturoznawczyni i autorka Kieszonkowego atlasu kobiet, dokonała coming outu w najnowszym wydaniu magazynu Replika, dedykowanym społeczności LGBT+. „Nie planowałam tego, nie mam ochoty gadać o swoim życiu w gazetach. Ale sytuacja w Polsce jest zła i nie chcę być bierna”, wytłumaczyła.

Sylwia Chutnik coming out

„Znakomita pisarka, autorka m.in. Kieszonkowego atlasu kobiet i Cwaniar, laureatka Paszportu Polityki, trzykrotnie nominowana do literackiej Nagrody Nike. Sylwia Chutnik na naszych łamach robi COMING OUT!”, czytamy na Instagramie magazynu Replika.

„Zawsze byłam kamikadze. W najnowszym numerze @magazynreplika opowiadam o swoim życiu, aby wszystkie osoby, które żyją w strachu, mogły choć przez chwilę poczuć się lepiej”, dodaje Sylwia Chutnik.

„W wywiadzie mówię: „(…) powiedziałam sama do siebie: 'Ej, ale na co ty jeszcze czekasz? Aż obozy zaczną nam urządzać?'. Jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej, co jeszcze musi się wydarzyć? Jakie jeszcze granice mają być przekroczone, bym się odezwała? Jako dorosła osoba chcę powiedzieć dzieciakom LGBT: Przepraszam was, że tak jest. Spier*******my ten świat. Jesteśmy winni tego, że homofobia i transfobia się rozprzestrzeniają. Outuję się publicznie, by was wspierać. Ale też chciałabym mieć zwyczajną frajdę z tego, że się ujawniam – będę cieszyła się z każdej miłej wiadomości, jaką dostanę”, czytamy na jej profilu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zawsze byłam kamikadze. W najnowszym numerze @magazynreplika opowiadam o swoim życiu, aby wszystkie osoby, które żyją w strachu mogły choć przez chwilę poczuć się lepiej. Nie planowałam coming outu, nie mam ochoty gadać o swoim życiu w gazetach. Ale sytuacja w Polsce jest zła i nie chcę być bierna. W wywiadzie mówię: „(…) powiedziałam sama do siebie: 'Ej, ale na co ty jeszcze czekasz? Aż obozy zaczną nam urządzać?'. Jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej, co jeszcze musi się wydarzyć? Jakie jeszcze granice mają być przekroczone, bym się odezwała? Jako dorosła osoba chcę powiedzieć dzieciakom LGBT: 'Przepraszam was, że tak jest. Spier*******my ten świat. Jesteśmy winni tego, że homofobia i transfobia się rozprzestrzeniają. Outuję się publicznie, by was wspierać'. Ale też chciałabym mieć zwyczajną frajdę z tego, że się ujawniam – będę cieszyła się z każdej miłej wiadomości, jaką dostanę”. Wywiad jest szczery i wyjątkowo mocny – do przeczytania w najnowszej „Replice”. #magazynreplika #lgbt #lgbtq #lgbtqia #sylwiachutnik #pisarka #comingout #outandproud #pride #lgbtcommunity #rainbowfamily #lesbijka #polskalesbijka #lesbian #polishlesbian fot. @emiliaoksentowicz @fotovideo.kolektyw 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈 Naszą działalność finansujemy ze sprzedaży „Repliki”. Pomóżcie nam wydawać jedyny magazyn LGBTQIA w Polsce. 👇👇👇 W bio znajdziecie link do kupienia prenumeraty. 😊 A jeśli chcecie kupić tylko bieżący numer, to odnośnik do właściwej strony także odnajdziecie pod tym linkiem. 🏳️‍🌈 Dziękujemy! #repost4ig

Post udostępniony przez Sylwia Chutnik (@sylwia.chutnik)

Sylwia Chutnik opowiedziała Replice m.in. o tym, jak jej się żyje z partnerką w Polsce i jakich reakcji spodziewa się po swoim coming oucie. Ujawniła też, jak wyglądała jej rozmowa z nastoletnim synem. „Trudne to cholernie – usiąść i powiedzieć temu 16-latkowi nagle: „Słuchaj no, mama jest lesbijką”, cytuje jej słowa portal Ofeminin.

O sytuacji w kraju mówi tak: „Wygrał homofob – i taki właśnie jest ten kraj. Ludzie oburzają się „piórem w d***e” na Marszu Równości, ale olewają demolowanie miasta w czasie Marszu Niepodległości. To się wszystko skończy źle, mówię wam”.

Kim jest Sylwia Chutnik?

Sylwia Chutnik jest absolwentką gender studies na Uniwersytecie Warszawskim. W 2008 roku została laureatką Paszportu Polityki w kategorii Literatura, była również trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Jej książki zostały wydane w dziewięciu państwach, m.in. w Niemczech i Czechach.

Jest założycielką Fundacji MaMa, zajmującej się prawami matek. Należy też do Porozumienia Kobiet 8 Marca, i oprowadza po Warszawie śladami wybitnych kobiet.

Wraz z Karoliną Sulej prowadziła program literacki Capuccino z książką na antenie TVP Kultura, jednak w 2015 roku zakończyła współpracę ze stacją. Program przeniósł się do sieci w postaci vlogów, które można oglądać na kanale Barłóg literacki na portalu YouTube. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prezentujemy okładkę najnowszej „Repliki” (nr 86, lipiec/sierpień 2020). Uśmiecha się z niej 😊 @sylwia.chutnik, znakomita pisarka, autorka m.in. „Kieszonkowego atlasu kobiet” i „Cwaniar”, laureatka Paszportu „Polityki”, trzykrotnie nominowana do literackiej Nagrody Nike. 👏👏 Sylwia Chutnik na naszych łamach robi COMING OUT! „(…) powiedziałam sama do siebie: 'Ej, ale na co ty jeszcze czekasz? Aż obozy zaczną nam urządzać?'. Jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej, co jeszcze musi się wydarzyć? Jakie jeszcze granice mają być przekroczone, bym się odezwała? Jako dorosła osoba chcę powiedzieć dzieciakom LGBT: 'Przepraszam was, że tak jest. Spier*******my ten świat. Jesteśmy winni tego, że homofobia i transfobia się rozprzestrzeniają. Outuję się publicznie, by was wspierać'. Ale też chciałabym mieć zwyczajną frajdę z tego, że się ujawniam – będę cieszyła się z każdej miłej wiadomości, jaką dostanę” – mówi w naszym wywiadzie. 🤔 Jak określa swoją orientację seksualną? 🤔 Jak jej się żyje z partnerką w Polsce roku 2020? 🤔 W jaki sposób w zeszłym roku wyoutowała się przed synem? 🤔 Jak można jednocześnie być punkówą i uwielbiać brokat? 🤔 Jakich reakcji spodziewa się po coming oucie? 🤔 Jak się czuje jako część patchworkowej, tęczowej rodziny? 🤔 Co sądzi o obecnej sytuacji politycznej? Wywiad jest szczery i wyjątkowo mocny – do przeczytania w najnowszej „Replice”. #magazynreplika #lgbt #lgbtq #lgbtqia #sylwiachutnik #pisarka #comingout #outandproud #pride #lgbtcommunity #rainbowfamily #lesbijka #polskalesbijka #lesbian #polishlesbian #lesbianmom fot. Emilia Oksentowicz/@fotovideo.kolektyw 🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈 Naszą działalność finansujemy ze sprzedaży „Repliki”. Pomóżcie nam wydawać jedyny magazyn LGBTQIA w Polsce. 👇👇👇 W bio znajdziecie link do kupienia prenumeraty. 😊 A jeśli chcecie kupić tylko bieżący numer, to odnośnik do właściwej strony także odnajdziecie pod tym linkiem. 🏳️‍🌈 Dziękujemy!

Post udostępniony przez Magazyn LGBTQIA Replika (@magazynreplika)

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.