Carlo Acutis
Fot. Ropi/GLOBAL LOOK/PAP
O TYM JEST GŁOŚNO

Carlo Acutis beatyfikowany w Asyżu. Kim był 15-letni "Boży influencer"?

Uznawany jest za pierwszego patrona millenialsów

Redakcja VIVA! 12 października 2020 17:00
Carlo Acutis
Fot. Ropi/GLOBAL LOOK/PAP

Carlo Acutis zmarł w 2006 roku na białaczkę. Miał wtedy 15 lat. Młody Włoch od wczesnego dzieciństwa był bardzo pobożny. Codziennie przystępował do sakramentu Komunii Świętej. Był jednocześnie zafascynowany internetem oraz możliwościami, jakie oferuje. Nazywany Bożym influencerem czy też błogosławionym w bluzie i dżinsach chłopak szerzył za jego pomocą wiarę. Był twórcą strony internetowej, za pomocą której dokumentował oraz katalogował cuda eucharystyczne z całego świata. 10 października został beatyfikowany w Bazylice św. Franciszka w Asyżu. Przybliżamy postać pierwszego patrona pokolenia millenialsów! 

"Boży influencer". Kim był Carlo Acutis? 

Urodził się 3 maja 1991 roku w Londynie. Pochodził z zamożnej włoskiej rodziny. Jego rodzice, Antonia Salzano i Andrea Acutis pracowali wtedy w Anglii oraz Niemczech, jednak kilka miesięcy po narodzinach swojego syna osiedli na stałe w Mediolanie. Tam też Carlo Acutis spędził większość swojego krótkiego, lecz aktywnego oraz inspirującego życia. 

Chłopak od wczesnego dzieciństwa był bardzo pobożny. Odkąd przystąpił do niej po raz pierwszy w wieku siedmiu lat, codziennie uczestniczył w sakramencie Komunii Świętej. Starał się również, aby przynajmniej raz w tygodniu przystąpić do spowiedzi. Podobno znaczący wpływ na jego wiarę miała m.in. jego niania, która pochodziła z Polski. 

Carlo Acutis jednocześnie był zafascynowany internetem. Chłopak szybko dostrzegł w nim znakomite narzędzie do szerzenia wiary. Boży influencer znany był m.in. jako twórca strony internetowej, na której katalogował udokumentowane wcześniej cuda eucharystyczne. "Uważano go za komputerowego geniusza. Ale co on zrobił? Nie wykorzystywał tych mediów do czatowania, zabawy", mówiła jego mama w wywiadzie dla Vatican News.

Nastolatek jednak nie ograniczał swojej działalności do sfery wirtualnej. Poza uczestniczeniem w życiu Kościoła, szerzeniem wiary w internecie, pisaniem programów komputerowych i grą w piłkę nożną, Carlo Acutis każdą wolną chwilę starał się przeznaczać na pomoc potrzebującym. Błogosławiony w dżinsach pracował jako wolontariusz w przytułku dla bezdomnych, gdzie serwował im jedzenie. Często jednak pomagał im też na własną rękę. Według opowieści jego mamy, Carlo Acutis przeznaczał swoje oszczędności na śpiwory i jedzenie, które później wręczał bezdomnym na ulicach Mediolanu. 

Carlo Acutis
Fot. Ropi/GLOBAL LOOK/PAP

Carlo Acutis beatyfikowany w Asyżu. Papież Franciszek potwierdził cud!

Niestety, w 2006 roku zdiagnozowano u niego białaczkę. Carlo Acutis zmarł 12 października 2006 roku. Miał wtedy 15 lat. "Ofiaruję swoje cierpienie Bogu, papieżowi oraz Kościołowi", powiedział w trakcie jednej z mszy. Zgodnie ze swoim życzeniem, pochowany został na cmentarzu miejskim w Asyżu. Proces jego beatyfikacji zainicjowano w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. 

W lutym tego roku papież Franciszek potwierdził autentyczność cudu uzdrowienia, który z kolei został zaakceptowany przez Watykańską Radę Lekarską Kongregacji ds. Świętych w listopadzie 2019 roku. Cud miał miejsce w Brazylii. Luchiana Vianna udała się ze swoim synem, który urodził się z rzadką wadą trzustki, na nabożeństwo, podczas którego modliła się o wstawiennictwo właśnie Carlo Acutisa. Syn kobiety miał poczuć się lepiej już zaraz po modlitwie. Przypisanie Acutisowi cudu umożliwiło jego późniejszą beatyfikację. 

Carlo Acutis został beatyfikowany 10 października w Bazylice św. Franciszka w Asyżu przez papieskiego delegata, kardynała Agostino Valliniego. We mszy oprócz jego rodziców, wzięło udział ok. trzech tysięcy wiernych, pragnących uhonorować zmarłego w wieku 15 lat Bożego influencera. Podczas ceremonii wyeksponowano trumnę z zabalsamowanym ciałem Carlo Acutisa. Za sprawą swojej działalności oraz młodego wieku Włoch okrzyknięty został pierwszym patronem pokolenia millenialsów. Co raz częściej pojawiają się głosy, że Carlo Acutis zostanie również patronem internetu.  

Carlo Acutis
Fot. AP/Associated Press/East News

Carlo Acutis
Fot. AP/Associated Press/East NewsAP/Associated Press/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.