Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Brytyjczycy odkryli skuteczny lek na koronawirusa. WHO: „To wielki przełom”

Jego cena jest naprawdę niska!

Rafał Kowalski 17 czerwca 2020 08:58
Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Naukowcy z całego świata od pół roku pracują nad skutecznym lekiem i szczepionką na koronawirusa. Jak podają zachodnie media, na razie udało się to pierwsze! Jak twierdzą brytyjscy naukowcy, to właśnie im udało się udowodnić, że deksametazon z grupy sterydów skutecznie zmniejsza liczbę zgonów wśród osób ciężko przechodzących COVID-19. WHO potwierdza te informację.

Jaki jest lek na koronawirusa? Deksametazon – działanie, cena

Wykrytą metodę leczenia koronawirusa można uznać za skuteczną, ponieważ liczne badania i testy potwierdziły, że deksametazon poprawia stan zdrowia pacjentów, którzy przechodząc koronawirusa nie mogą oddychać samodzielnie. Szacuje się, że lek ratuje od śmierci 1 na 8 ciężko chorych osób.

„ Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora. To dobra wiadomość. Gratuluję rządowi brytyjskiemu, uniwersytetowi w Oxfordzie oraz wielu szpitalom i pacjentom w Wielkiej Brytanii, którzy przyczynili się do tego ratującego życie przełomu naukowego”, mówił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus i dodał, że odkrycie można nazwać wielkim przełomem.

W Wielkiej Brytanii lek od razu będzie powszechnie dostępny. „Pracujemy z Narodową Służbą Zdrowia, aby włączyć deksametazon do standardowej terapii przeciwko Covid-19 już od dzisiejszego popołudnia”, mówił wczoraj brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Aktualnie tamtejszy rynek ma dostęp do około do około 200 tys. dawek leku. Jedna kosztuje około 5 funtów, czyli tylko 25 zlotych, zaś cała terapia aby zadziałała musi być przeprowadzona przez 7-10 dni.

Niedrogi lek o nazwie deksametazon wcześniej znany był jako steroidowy lek przeciwzapalny pomagający też w alergii, chorobach skóry czy leczeniu reumatyzmu.

Kiedy deksametazon trafi do Polski? Tego jeszcze nie wiadomo. 

Koronawirus, szczepionka
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.