Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Brytyjczycy odkryli skuteczny lek na koronawirusa. WHO: „To wielki przełom”

Jego cena jest naprawdę niska!

Rafał Kowalski 17 czerwca 2020 08:58
Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Naukowcy z całego świata od pół roku pracują nad skutecznym lekiem i szczepionką na koronawirusa. Jak podają zachodnie media, na razie udało się to pierwsze! Jak twierdzą brytyjscy naukowcy, to właśnie im udało się udowodnić, że deksametazon z grupy sterydów skutecznie zmniejsza liczbę zgonów wśród osób ciężko przechodzących COVID-19. WHO potwierdza te informację.

Jaki jest lek na koronawirusa? Deksametazon – działanie, cena

Wykrytą metodę leczenia koronawirusa można uznać za skuteczną, ponieważ liczne badania i testy potwierdziły, że deksametazon poprawia stan zdrowia pacjentów, którzy przechodząc koronawirusa nie mogą oddychać samodzielnie. Szacuje się, że lek ratuje od śmierci 1 na 8 ciężko chorych osób.

„ Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z COVID-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora. To dobra wiadomość. Gratuluję rządowi brytyjskiemu, uniwersytetowi w Oxfordzie oraz wielu szpitalom i pacjentom w Wielkiej Brytanii, którzy przyczynili się do tego ratującego życie przełomu naukowego”, mówił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus i dodał, że odkrycie można nazwać wielkim przełomem.

W Wielkiej Brytanii lek od razu będzie powszechnie dostępny. „Pracujemy z Narodową Służbą Zdrowia, aby włączyć deksametazon do standardowej terapii przeciwko Covid-19 już od dzisiejszego popołudnia”, mówił wczoraj brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Aktualnie tamtejszy rynek ma dostęp do około do około 200 tys. dawek leku. Jedna kosztuje około 5 funtów, czyli tylko 25 zlotych, zaś cała terapia aby zadziałała musi być przeprowadzona przez 7-10 dni.

Niedrogi lek o nazwie deksametazon wcześniej znany był jako steroidowy lek przeciwzapalny pomagający też w alergii, chorobach skóry czy leczeniu reumatyzmu.

Kiedy deksametazon trafi do Polski? Tego jeszcze nie wiadomo. 

Koronawirus, szczepionka
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.