Rafał Szatan, Barbara Kurdej-Szatan, VIVA! styczeń 2018 n
Fot. Marlena Bielińska/MOVE
O TYM SIĘ MÓWI

Basia Kurdej-Szatan wspomina trudne początki kariery. Jej zarobki były bardzo niskie...

Na co najwięcej wydawała? „Tryb koczowniczy…”

Rafał Kowalski 24 stycznia 2022 12:54
Rafał Szatan, Barbara Kurdej-Szatan, VIVA! styczeń 2018 n
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Basia Kurdej-Szatan jako jedna z największych polskich gwiazd może liczyć na wysokie gaże za udział w spektaklach, serialach, filmach i reklamach. Ale nie zawsze tak było. Jak każdy artysta żona Rafała Szatana zaczynała od małych ról i niskich stawek. Ulubienica widzów nie zawsze miała pensję, która sprawiała, żeby starczało jej na wszystko…

Barbara Kurdej-Szatan o zarobkach gwiazd na początku kariery. Stawki

Zaraz po maturze Barbara Kurdej-Szatan uczyła się zawodu w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, w 2009 ukończyła studia na PWST w Krakowie, w latach 2008-2010 była etatową aktorką Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, od 12 lat występuje w warszawskim teatrze Michała Żebrowskiego, a od siedmiu również w Krakowskim Teatrze Variété.

Imponująca droga, którą musiała przejść Basia Kurdej-Szatan miała jednak swój nieśmiały początek. Ile artystka zarabiała 14 lat temu? „Gdy mieszkałam w Poznaniu, miałam tylko tyle pieniędzy, ile zagrałam spektakli. Tysiąc złotych czy tysiąc dwieście - to była podstawa. Resztę wynagrodzenia otrzymywałam za zagrane spektakle. Za jedno przedstawienie dostawałam chyba sto złotych, za główną rolę - dwieście dwadzieścia złotych”, wyznała u Żurnalisty.

„Jeżeli miałam trzy/cztery spektakle, w których grałam główną rolę, to łatwo to zsumować. Maksymalnie grałam w miesiącu dziewięć spektakli, ale nie tych z główną rolą. Tych z główną były trzy. Czyli miałam średnio dwa i pół tysiąca złotych miesięcznie”, dodała.

Na pewnym etapie życia aktorka postanowiła zamieszkać w stolicy. Szybko okazało się jednak, że obowiązki zawodowe los rozstrzelił jej po całej Polsce… „Płaciłam za pokój, który wynajmowałam w Warszawie, za pociągi… Na pociągi mi chyba najwięcej kasy schodziło, a jeździłam po całej Polsce, bo nie tylko do Warszawy i do Poznania, ale też do Opola, do Krakowa, gdzie kończyłam studia, czasem do Gdyni. Tryb koczowniczy”, wspominała w podcaście.

Czytaj teżBarbara Kurdej-Szatan o kryzysie w związku: „Miałam wrażenie, że jednak do siebie nie pasujemy i że za szybko się pobraliśmy”

Barbara Kurdej-Szatan, VIVA! luty 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Barbara Kurdej-Szatan o hejcie

W tym samym wywiadzie aktorka podjęła też temat hejtu. Wiele osób wciąż nie może wybaczyć aktorce wulgarnej wypowiedzi o Straży Granicznej. Gwiazda przeprosiła już za formę wypowiedzi, którą wybrała, ale to nie wystarczyło, by zatrzymać falę hejtu.

Basia Kurdej-Szatan nie zamierza jednak robić z tym nic na siłę. „Ja mam gdzieś ocieplanie wizerunku, bo ja nie muszę sobie ocieplać wizerunku. Nawet nie mam ochoty tego robić, bo wyjątkowo długo miałam naprawdę mocno ciepły wizerunek, który mnie często irytował. I wcale nie żałuję, że się wydarzyło, jak się wydarzyło, a ocieplanie wizerunku mam naprawdę w d*pie”, przyznała Żurnaliście bez ogródek.

Cenicie Basię, że jest szczera do bólu? 

SPRAWDŹ TEŻ: Barbara Kurdej-Szatan nie chciała zostać prowadzącą Dzień Dobry TVN. Wyjaśniła powód

Barbara Kurdej-Szatan, VIVA! 15/2020
Fot. Marlena BieliNska/Move Picture

Barbara Kurdej-Szatan, VIVA! styczeń 2018, jamnik
Fot. Marlena Bielińska/MOVE

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA WACHOWICZ o życiu po pięćdziesiątce, ukochanej córce i tym, co daje jej równowagę. MIKA URBANIAK I VICTOR DAVIES. Ona – wokalistka, malarka, córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. On – ceniony brytyjski kompozytor. Opowiadają o niełatwej relacji. KRZYSZTOF BARANOWSKI o czerpaniu siły z miłości – do morza i do kobiety. JOANNA JAKUBAS o swojej muzycznej drodze i pierwszej płycie. Ponadto także: Czy biografia SHARON STONE ujawni całą prawdę o jej życiu?