Co łączy rodzinę księżnej Kate i polskich naukowców? Nieznane fakty z historii Middletonów
Oto niezwykła historia babci księżnej Kate!
Co może łączyć polskich naukowców i... rodzinę księżnej Kate? Zupełnie nieznany epizod z życia Middletonów wyszedł na jaw. Okazuje się, że babcia żony księcia Williama, Valerie Glassborow, w czasie II wojny światowej rozpracowywała kod niemieckiej maszyny szyfrującej razem z Alanem Turingiem. Babcia księżnej było członkinią zespołu, w którym w złamanie szyfru wroga zaangażowani byli również polscy kryptolodzy. Oto szczegóły!
Babcia księżnej Kate i kod Enigma
Valerie Glassborow była jedną z pracownic brytyjskiego ośrodka kryptologicznego Bletchley Park - dziś uważanego za kolebkę informatyki. „Razem z siostrą bliźniaczką, Mary, i tysiącem młodych kobiet przysłużyła się złamaniu kodów wroga” - napisała Kate we wstępie do książki „The GCHQ Puzzle Book”, wydanej przez Centralę Łączności Rządowej. Napisała, że jest z babci „niezwykle dumna” i przyznała, że Valerie z siostrą, Mary, „prawie nie mówiły o czasach wojny”. Nie wiadomo nawet dokładnie, jakie funkcje konkretnie pełniły w armii. Z ujawnionych oficjalnych dokumentów wynika jedynie, że siostry Glassborow pracowały w dziale odpowiedzialnym za przechwytywanie sygnałów wroga.
Zobacz: Rodzeństwo księżnej Kate stara się żyć z dala od blasku fleszy. Co dziś robi Pippa i James?
Księżna Kate o babci
Valerie Glassborow po wojnie wyszła za pilota, Petera Middletona, któremu urodziła czterech synów - Michaela (ojca Kate), Richarda, Simona i Nicholasa. W pełni poświęciła się życiu rodzinnemu, nie poświęcając dużo uwagi przeszłości. Zmarła w 2006 roku w wieku 82 lat. Księżna Kate w książce wyraziła też uznanie dla pracy następców babci - ekspertów, pracujących w Centrali Łączności Rządowej. Poruszyła problem, o którym rzadko się mówi - wielu z pracowników GCHQ cierpi na schorzenia ze spektrum autyzmu.
„GCHQ, jak ich poprzednicy z Bletchley, słynie z tego że docenia i rozumie, jak ważne jest dobre samopoczucie psychiczne pracowników”, czytamy w książce. Wpływy ze sprzedaży „The GCHQ Puzzle Book” zostały przekazane na kampanię „Heads Together”, wspierającą leczenie problemów psychicznych - jedną z inicjatyw charytatywnych, w które angażuje się fundacja księżnej Kate, oraz księcia Williama -Royal Foundation.
Czytaj też: Rodzina królewska w czasach II wojny światowej. Dzisiejsza królowa Elżbieta II była... mechanikiem
Polski wkład w rozszyfrowanie Enigmy
Szacuje się, że osiągnięcie naukowców pracujących w zespole Alana Turinga pomogło skrócić II Wojnę Światową o dwa do czterech lat. Łamanie szyfru zostało niedawno przypomniane w filmie „Gra tajemnic” z Benedictem Cumberbatchem w roli genialnego naukowca. Jednak na zachodzie nie wszyscy pamiętają jak wielki wkład w złamanie kodu maszyny miał zespół polskich szyfrantów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, który jeszcze przed wojną odkryli jak czytać raporty Enigmy. Efekty ich pracy zostały przekazane Brytyjczykom i Francuzom w przededniu II wojny światowej. Długo rozpracowanie Enigmy było przypisywane samemu Turingowi. Błąd naprawiono niedawno. Brytyjska telewizja BBC zamieściła w internecie wywiady z uczestnikami konferencji naukowej, będącej kulminacją trwającego od pół roku programu badań „Sztafeta Enigmy”, w którym uznano wkład Polaków.
Zobacz także: Królowa Wiktoria: „Chcę, żeby w naszym domu był zawsze obecny niemiecki element”
Księżna Kate na zdjęcu z Lady Marion Body, która znała jej babcię