Angelina Jolie o sytuacji w Ukrainie
Fot. SAUL LOEB/AFP/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Angelina Jolie z przejęciem o Ukrainie: „Pokazano mi specjalny kamień. W rzeczywistości był fragmentem bomby”

Aktorka długo nie zapomni spotkania z kilkuletnią dziewczynką...

Olga Figaszewska 5 maja 2022 12:57
Angelina Jolie o sytuacji w Ukrainie
Fot. SAUL LOEB/AFP/East News

Angelina Jolie opublikowała poruszający wpis. Hollywoodzka aktorka wspomniała, jak wyglądała jej wizyta w Ukrainie. Gwiazda kina od lat wspiera działania pomocowe dla osób uchodźczych. Niedawno odwiedziła Lwów i na własne oczy zobaczyła dramat mieszkańców. Angelina Jolie opisuje jaką traumę przeżywają najmłodsi. Nie ukrywa emocji...

Angelina Jolie o wojnie w Ukrainie. Amerykańska aktorka pojawiła się we Lwowie

Gwiazda amerykańskiego kilka dni temu pojawiła się w Ukrainie. Angelina Jolie odwiedziła jeden ze szpitali, gdzie przebywają dzieci, które ucierpiały podczas rosyjskiego ataku na dworzec w Kramatorsku. Widziała ich strach i cierpienie… Aktorka opublikowała w sieci poruszający, przeszywający serce wpis. Angelina Jolie opisała, w jakim stanie są dzieci i jak bolesne piętno odciska na nich wojna. Szczególnie jedna sytuacja silnie na nią podziałała. Jedna z dziewczynek bawiła się kamieniem… Okazało się, że to był fragment bomby.

„Kiedy byłam kilka dni temu we Lwowie, pokazano mi "specjalny kamień" znaleziony przez małą dziewczynkę. Nie zdawała sobie sprawy, że kamień, którym się bawiła, w rzeczywistości był fragmentem pocisku artyleryjskiego z bomby. Gdy trzymasz go w dłoni, jest postrzępiony i cięższy niż się spodziewasz. Jego połysk i niezwykły charakter musiały przyciągnąć dziecięcy wzrok”, tłumaczy.

Zobacz też: Anja Rubik: „Okrucieństwo i brak człowieczeństwa są nie do opisania słowami. Świat powinien stanąć”

Angelina Jolie, Angelina Jolie przemawia na konferencji o przemocy wobec kobiet, 2022
Fot. Rex Features/East News

W dalszej części wpisu aktorka opisała, jak wyglądają obrażenia u osoby, która znajduje się w zasięgu działania pocisku… Odłamki, które wbijają się w ciało są trudne do usunięcia. W niektórych przypadkach jest to niewykonalne, a wtedy pozostają w organizmie. „Kiedy wybucha bomba lub pocisk, ostre odłamki metalu ciężkiego rozrywają ciała osób znajdujących się w pobliżu miejsca uderzenia. Wiele dzieci, które spotkałam podczas bombardowania stacji kolejowej Kramatorsku, miało niedawno usunięte z odłamki – trudny i bolesny proces. Fragmenty znajdujące się w pobliżu ważnych narządów były zbyt niebezpieczne do usunięcia i pozostały w ciałach niektórych dzieci”, dodała.

I podkreśliła, że wojna niesie za sobą  niewyobrażalne zniszczenie. Te działania należy zakończyć jak najszybciej… „Nie ma sensu czynić takiej krzywdy dzieciom, która wykracza poza fizyczne uszkodzenia, są emocjonalne i psychiczne przejawy traumy. Walka o zakończenie wojny, takiej jak ta, która toczy się w Ukrainie, jest wyścigiem o ograniczenie codziennej liczby zabitych, rannych, przesiedlonych i straumatyzowanych”, zakończyła wpis. 

Czytaj też: Wojciech Mann ostro komentuje słowa papieża. „Skandaliczne opinie o wojnie w Ukrainie”

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.