Agata Tuszyńska NIE WYKORZYSTYWAĆ PONOWNIE
Fot. Kajus Pyrz/KLK
O TYM SIĘ MÓWI

Agata Tuszyńska: „Chwała Ukrainie! Dziś wszyscy jesteśmy uchodźcami”

Polska pisarka uczestniczyła w debacie o roli literatury we współczesnej Europie

Olga Figaszewska 4 marca 2022 13:45
Agata Tuszyńska NIE WYKORZYSTYWAĆ PONOWNIE
Fot. Kajus Pyrz/KLK

Agata Tuszyńska, ceniona polska pisarka, uczestniczyła w debacie o roli literatury we współczesnej Europie. W środę, 2 marca odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane z okazji prezydencji Francji w Unii Europejskiej, w którym brali udział minister kultury Francji Roselyne Bachelot-Narquin oraz sekretarz stanu do Spraw Europejskich Clémenta Beaune. Ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą, prezydent Francji Emmanuel Macron nie mógł być obecny na wydarzeniu.

Agata Tuszyńska jako jedyna polska pisarka gościnią debaty o roli literatury we współczesnej Europie

W obecności minister kultury Francji - Roselyne Bachelot-Narquin i sekretarza stanu do spraw europejskich Clémenta Beaune, w zabytkowym l’Hôtel de la Marine w Paryżu, odbyła uroczysta premiera książki Le Grand Tour - autoportret Europy oczami wspaniałych pisarzy. Zbiorowa praca pod redakcją Oliviera Gueza, została wydana z okazji francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej przez prestiżowe wydawnictwo Grasset. 

Le Grand Tour to wielowątkowa panorama współczesnej literatury europejskiej, mozaika tożsamości Starego Kontynentu opowiedziana głosami wybranych pisarzy. Dwudziestu siedmiu autorów, po jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Każdy z nich oddał swój głos w tej bogatej antologii o miejscach nawiązujących do kultury i historii. 

W tym znakomitym gronie znalazła się także wybitna polska pisarka, poetka i reportażystka - Agata Tuszyńska. Jest dumna, że mogła być częścią tego projektu. "​Książka “Le Grand Tour” stała się rodzajem forum, piazzą europejskiej literatury, twórczą przestrzenią wolności, miejscem spotkania. Są tu blizny Europy i jej duchy, wędrowanie, szukanie domu i własnych odcisków palców. Mieniąca się różnymi barwami mozaikowa tożsamość Europy scala nasze intelektualne dziedzictwo", pisała na swoim Instagramie

Wydarzeniu towarzyszyła debata poświęcona roli literatury we współczesnej Europie.

Zobacz też: Żenia Klimakin: „Jeżeli Putina zatrzymamy, to będzie początek końca największego dyktatora XXI wieku”

Agata Tuszyńska wraz ze wszystkimi pisarzami
Fot. Autor: Judith Litvine/Meae

Agata Tuszyńska w towarzystwie znakomitych pisarzy 

Agata Tuszyńska przemówiła do zebranych na sali osób. W trakcie swojego wystąpienia odniosła się do sytuacji w Ukrainie. 

"Głębię i sekret teraźniejszości rozwiązuje dla mnie literatura dokumentalna. Świadectwa, relacje, opowieści non fiction, w których “pożeranie czerwonego kapturka musi się zdarzyć naprawdę”, jak pisała Hanna Krall. Taka bezpośrednia relacja dotyka sedna rzeczy. Na nią stawiam we współczesnym świecie niepokoju, konfliktów i kolejnych wojen… Jedna z nich zaskoczyła nas kilka dni temu i nie wiemy, jak się skończy. Chwała Ukrainie! Dziś wszyscy jesteśmy uchodźcami", zaznaczała pisarka. 

W poruszającym poście w mediach społecznościowych, podkreślała: "Teraz zmienił się świat. Dotknęła go wojna, która - jak nam się zdawało - nie miała prawa się zdarzyć. Jaki teraz będzie portret Europy, z tysiącami ukraińskich uchodźców opuszczającymi swój dom, szukającymi pomocy wśród nas. W Polsce, Niemczech, Francji… Dotychczasowa mapa w jednej chwili zmieniła swoje oblicze, mapa administracyjna i mapa emocjonalna. Zapłonęła rozpaczą".  

Sprawdź też: Agata Tuszyńska: „Dla mnie to była sprawa życia lub śmierci, nie tylko z pisarskiego punktu widzenia”

Agata Tuszyńska podczas debaty na temat roli literatury we współczesnej Europie
Fot. materiały prywatne Agaty Tuszyńskiej

Agata Tuszyńska podczas debaty na temat roli literatury we współczesnej Europie
Fot. materiały prywatne Agaty Tuszyńskiej

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.