EN_01417820_0031.jpg, Agata Buzek, 2020 rok
Fot. Jakub Kaminski/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Agata Buzek o walce z nowotworem: „W chorobie doświadczałam momentów załamania”

„Mama i tata nie karmili mnie lękiem”

Olga Figaszewska 11 lutego 2021 14:51
EN_01417820_0031.jpg, Agata Buzek, 2020 rok
Fot. Jakub Kaminski/East News

Agata Buzek jest jedną z najbardziej cenionych polskich aktorek. Fenomenalnie wciela się w artystyczne kreacje, przyciąga wzrok, odnosi kolejne sukcesy. Ale w jej życiu prywatnym nie brakowało trudnych momentów, chwil załamania… Doświadczenia przewartościowały wiele kwestii. Agata Buzek w dzieciństwie zmierzyła się z poważną chorobą. Gdy miała osiem lat lekarze zdiagnozowali u niej nowotwór. O walce z chorobą opowiedziała w rozmowie z Tygodnikiem Powszechnym.

Agata Buzek o walce z chorobą

Aktorka nie ukrywa, że życie jej nie oszczędzało. Mierzyła się z momentami załamania, bolesnymi lekcjami od losu. Jako mała dziewczynka poważnie zachorowała.  Specjaliści zdiagnozowali u ośmioletniej wówczas Agaty Buzek ziarnicę złośliwą, która jest rodzajem chłoniaka.

Została skierowana na leczenie do Niemiec, gdzie przeszła chemioterapię. Dzięki lekarzom i wsparciu rodziców, udało jej się pokonać chorobę. To oni dali jej wiarę w wyzdrowienie. Leczenie trwało cztery lata.

„Nie odcinam się od tego okresu, ale nie lubię o tym mówić, to dla mnie zbyt intymne. Podziwiam jednak ludzi, którzy są w stanie opowiadać o ciężkiej chorobie, o tym, jak z nią walczyli. Myślę, że dla innych chorych, którzy usłyszą, że ktoś pokonał raka, to wielka pomoc. Mnie się udało, a raczej nam, bo to praca zbiorowa i dziś myślę o swojej chorobie w kontekście tego, ile zawdzięczam ludziom”, mówiła Agata Buzek w rozmowie dla Twojego Stylu w marcu 2014 roku.

Do trudnych wspomnień powróciła teraz w rozmowie z Tygodnikiem Powszechnym. Walka z chorobą kosztowała ich wiele sił. Od tamtej diagnozy minęło trzydzieści lat.

„Nie rozbieram tego na czynniki pierwsze, ale mam jeden bardzo konkretny wniosek, który dziś mogę wyciągnąć z tamtego czasu, a minęło przecież trzydzieści lat. Sprowadza się on do nieskończonej ilości nadziei, wiary i miłości ze strony rodziców", wyznała. 

Agata Buzek podkreśliła, jak wiele zawdzięcza ludziom, a przede wszystkim swoim rodzicom. ,,W chorobie doświadczałam momentów załamania, a mimo tego widzę tam jasność. Mama i tata nie karmili mnie lękiem, karmili mnie nadzieją. Nigdy nie doświadczyłam nakazów, zakazów, kar. Pewnie dlatego jest mi dziś łatwiej przekabacać się na tę stronę ufną i marzeniową, niż tkwić w ciemnościach, które przecież też dobrze znam ”, mówi aktorka. 

Dziś cieszy się każdą chwilą, czerpie satysfakcję ze swojej pracy, a jej talent doceniają zagraniczni i polscy twórcy.  

Agata Buzek
Fot. Jacek Poremba/TALENTS

Agata Buzek, 2020 rok
Fot. Jakub Walasek/REPORTER

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.