Kazimiera Szczuka, VIVA! 2014
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM
Z ŻYCIA GWIAZD

17 lat temu prowadziła teleturniej Najsłabsze ogniwo. Co dziś robi i jak wygląda Kazimiera Szczuka?

Dziennikarka świętuje dziś urodziny

Rafał Kowalski 22 czerwca 2022 21:02
Kazimiera Szczuka, VIVA! 2014
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

Od kilku lat nie jest już aktywna w telewizji. Pytana, czy tęskni, odpowiada, że nie ma czasu o tym myśleć. Kontrowersyjne wypowiedzi i silne argumentowanie własnego zdania były jej znakami rozpoznawczymi. W 2005 roku zakończono emisję Najsłabszego Ogniwa w stacji TVN teleturnieju, który przyniósł jej ogromną rozpoznawalność i uznanie. Czym zajmuje się po latach Kazimiera Szczuka? Za artystką premiera ważnej książki.

Kazimiera Szczuka – kontrowersje, kariera

Nienawidzą mnie, bo jestem Żydówką i feministką, zwłaszcza feministką", powiedziała w jednym wywiadzie Kazimiera Szczuka, ale lista jej budzących wielkie emocje zachowań i wypowiedzi jest znacznie dłuższa. Nie ciszej było np. o tym, jak absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego przedrzeźniała spikerkę Radia Maryja (za co potem przeprosiła) czy oblała piwem ówczesnego naczelnego Playboya – Marcina Mellera. Widzowie TVN pamiętają też na pewno sytuację, w której walcząca o prawa kobiet 56-latka była gościem Kuby Wojewódzkiego. Gdy wyraziła głośno rozczarowanie tym, że drugi z gości – Misiek Koterski – nie przywitał się z nią jako pierwszy, usłyszała słowa, których na pewno się nie spodziewała…

Mimo wszystko największy rozgłos Kazimierze Szczuce przyniósł program Najsłabsze ogniwo. Prowadząca teleturnieju TVN emitowanego w latach 2005-2007 budziła postrach, ale też zainteresowanie i podziw. Jej szybkie riposty oglądało średnio 1,5 miliona Polaków. Niestety format został w końcu zdjęty z anteny.

Poza działalnością telewizyjną kobieta napisała pięć książek (w tym dwie z prof. Marią Janion, która była jej promotorką przy pracy magisterskiej) i była zaangażowana w kilka politycznych ruchów, np. jako członkini Twojego Ruchu otwierała jedną z wyborczych list Zjednoczonej Lewicy. W zeszłym roku współorganizowała też Strajki Kobiet. 

Czytaj też: Joanna Górska wygrała walkę z rakiem. Dziennikarka przeszła prawdziwą metamorfozę!  

Życie prywatne i zawodowe Kazimiery Szczuki. Jak obecnie wygląda?

O życiu osobistym dziennikarki, aktywistki i feministki niewiele wiadomo. Jeszcze w 2014 roku Kazimiera Szczuka opowiadała w VIVIE! o tym, że jest zakochana. Jej parterem był wtedy od 10 lat dziennikarz Robert Kowalski. Jak się poznali? „Widywałam Roberta, jak chodził ulicą Obrońców do sklepu albo na spacer z psami. Taki nieduży facecik z dwoma yorkami i jednym airedale terierem - bardzo piękne psy. Kojarzył mi się z gejem z Londynu albo Nowego Jorku, ze zdjęć w piśmie wnętrzarskim, noszącym szaliczki w kratkę i prowadzącym dużo terierów” powiedziała nam gwiazda 7 lat temu.

Z kolei jej partner przyznał, że dla ukochanej musiał podjąć przełomowe decyzje. „Miałem wtedy żonę i wszystko na pierwszy rzut oka bardzo poukładane. Ale zmieniłem dla Kazi swoje życie”, opowiadał VIVIE! dziennikarz.

Zawodowo Kazimiera Szczuka nie pała się już pracą na antenie. Po tym, jak wielokrotnie kończyła współprace z telewizjami, znalazła sobie inne zajęcie. Jest krytyczką literacką, publicystką i działaczką społeczną. „Mam pracę, raz lepszą, raz gorszą. Ale zawsze mam co robić", stwierdziła w Wiadomościach24. Nie zdążyła jeszcze zastanowić się nad tym, czy tęskni za pracą w telewizji...

W tegoroczny Dzień Kobiet znów zrobiło się głośno o Kazimierze Szczuce, ponieważ była obecna na jednej z książkowych premier. Wydarzenie odbyło się w jednym z salonów fryzjerskich przy ulicy Burakowskiej w Warszawie. To tam odbył się wieczór autorski związany z wejściem do sprzedaży książki o życiu stylistki fryzur Jagi Hupało. Opowieść o znanej wizjonerce powstała we współpracy właśnie z Kazimierą Szczuką. Zdjęcie z tego wydarzenia załączamy na dole strony.

Czy prowadząca Najsłabsze ogniwo bardzo się zmieniła? Oceńcie sami!  

Zobacz także: Wymyśliła Szansę na sukces, TVP chciało ją pozwać. Co dziś robi Elżbieta Skrętkowska?

Kazimiera Szczuka, 2012

Kazimiera Szczuka 2012
Fot. Tomasz Adamowicz / Forum

Kazimiera Szczuka, 2019

Kazimiera Szczuka 2019
Fot. ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Kazimiera Szczuka na pogrzebie Marii Janion, Warszawa, 2020 rok

Kazimiera Szczuka, pogrzeb Marii Janion, 4.09.2020, Warszawa
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Kazimiera Szczuka na premierze książki "Lady Baba Jaga. Opowieść o Jadze Hupało", 7 marca 2022

Fot. Piętka Mieszko

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.