Aleksandra Leszczyńska 6 kwietnia 2016 15:42
1/10
wystawa Titanic
Copyright @Musealia Entertainment SL
1/10

Czy zachwycaliście się wnętrzami Titanica ze słynnego filmu Camerona? Teraz będzie można je obejrzeć na wystawie i wybrać się w wyjątkową podróż w przeszłość!

Cud techniki, największy statek pasażerski początków 20 wieku i największa niewojenna morska katastrofa w historii. Przepych, cudowne wnętrza wraz z obietnicą lepszego świata - Ameryki zatonęły w wodach Atlantyku gdy parowiec zderzył się z górą lodową, a liczba ofiar była rekordowa - niemal 1500 pasażerów i członków załogi. Ponad 100 lat od tego tragicznego wydarzenia do Warszawy zawita najliczniej odwiedzana na świecie podróżująca wystawa TITANIC THE EXHIBITION. Będzie można na niej obejrzeć jedną z największych na świecie kolekcji przedmiotów związanych ze słynnym statkiem, zabierając nas w jedyną w swoim rodzaju podróż w przeszłość i wgłąb oceanu - wrak Titanica spoczywa na głębokości 4 kilometrów. W czasie zwiedzania będziemy mogli poznać historię statku od projektów, przez budowę i pierwszy rejs, aż do tragedii, która symbolicznie przypieczętowała pewien rozdział w historii.

 

Titanic zatonął 15 kwietnia 1912 roku.


We wnętrzach Pałacu Kultury zobaczymy ponad 200 oryginalnych przedmiotów, dokumentów i zdjęć, które znajdowały się w chwili katastrofy na pokładzie statku i zostały uratowane wraz z pasażerami, albo zostały wydobyte w trakcie kolejnych ekspedycji do wraku. Wiele z eksponatów udostępnili spadkobiercy uczestników feralnego rejsu. Podczas zwiedzania będziemy mogli obejrzeć wiernie odtworzone wnętrza transatlantyku, kabiny pasażerskie, jadalnie, mostek kapitański, czy pełne przepychu luksusowe korytarze przeznaczone dla pasażerów pierwszej klasy.

 

Wystawę będzie można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki od 9 kwietnia do 9 października 2016 roku. Bilety można kupić na miejscu lub na stronie www.wystawatitanic.com.pl 

 

Film promujący wystawę:

 

Polecamy też: Leonardo DiCaprio potrafi zagrać po prostu wszystko. Zdolny - wiadomo od zawsze. Nie ma tylko szczęścia w miłości

2/10
wystawa Titanic
Copyright @Musealia Entertainment SL
2/10

Kapitanem Titanica  został Edward John Smith, wieloletni pracownik armatora White Star Line. W czasie 26 lat służby przepłynął prawie dwa miliony mil morskich. Wybrano go ze względu na jego doświadczenie w kierowaniu tak dużymi jednostkami. Wcześniej przez dwa lata był kapitanem innego wielkiego statku pasażerskiego Olympica. Rejs Titanikiem miał być dla niego ostatnim przed przejściem na emeryturę. O bezpieczeństwie Titanica powiedział: Nie potrafię sobie wyobrazić warunków, które mogłyby spowodować zatonięcie tego statku, ani żadnego rzeczywiście poważnego wypadku, jaki mógłby mu się przytrafić. Współczesne budownictwo okrętowe ma już tego rodzaju problemy daleko za sobą. Na statku został do samego końca.

 

Polecamy też: Prawdziwa historia mężczyzny, który był kobietą. "Dziewczyna z portretu" ma szanse na Oscara!

3/10
wystawa Titanic
Copyright @Musealia Entertainment SL
3/10

Wizytówką przepychu Titanica była jego wielka przednia klatka schodowa pierwszej klasy schodząca od pokładu łodziowego do pokładu E, gdzie znajdowały się pomieszczenia klasy 2 drugiej i trzeciej. Jej sklepienie zdobił wielki świetlik z białego szkła. W dzień przedostawało się przez niego światło dzienne, a w nocy był podświetlany ogromnym, kryształowym żyrandolem. Klatka schodowa wykończona została w stylu króla Wilhelma i królowej Marii, otoczona balustradą w stylu Ludwika XIV. Prowadziła do recepcji pierwszej klasy na pokładzie D, skąd przechodziło się do spektakularnej sali jadalnej, pomieszczenia mającego 35 metrów długości i szerokość całego pokładu. Pasażerowie klasy pierwszej poza wieloma salonami, restauracjami i kawiarniami mieli do dyspozycji także łaźnię turecką, krytą pływalnię, siłownię, salon fryzjerski oraz ciemnię fotograficzną.

 

 

Polecamy też: Kate Winslet w filmie o Stevie Jobsie gra Polkę. Kim jest Joanna Hoffman?

4/10
wystawa Titanic
Copyright @Musealia Entertainment SL
4/10

Aby przybliżyć zwiedzającym warunki pobytu na Titanicu i przenieść nas w przeszłość, twórcy wystawy pokusili się o zrekonstruowanie pomieszczeń legendarnego statku. Na podstawie wszelkich dostępnych dokumentów zbudowali repliki wnętrz.

 

Odtworzono między innymi:


Trap wejściowy dla pasażerów

Wejście na wystawę wiedzie przez kopię trapu, którym na pokład statku wchodzili
pasażerowie pierwszej klasy.


Korytarz pierwszej klasy

Otworzono ponad 9 metrów korytarza,
z którego wchodziło się do apartamentów pierwszej klasy.


Kabina i apartament pierwszej klasy

Jeden z apartamentów liniowca, oznaczony numerem B-61, daje nam możliwość porównania jego przepychu z surowością i prostotą kabiny trzeciej klasy.


Kabina trzeciej klasy

Pomieszczenie przeznaczone zazwyczaj dla czterech pasażerów. Większość z nich mieściła się w dolnej części kadłuba.

 

Drzwi wodoszczelne

Dzięki nim statek utrzymywał się
na wodzie przez ponad dwie godziny, zanim pogrążył się całkowicie
pod wodą, co umożliwiło przeprowadzenie ewakuacji.


Wielkie schody

Wspaniała i malownicza replika wielkich schodów dziobowych Titanica, oddająca złudzenie trójwymiarowości. „Otwarty” model Titanica. Ponad trzymetrowa otwarta makieta umożliwiająca poznanie przekroju statku.

 

Polecamy też: Wreszcie! Leonardo DiCaprio ma Oscara! Jak zareagował aktor? Pocałował... Zgadniecie kogo?

5/10
wystawa Titanic
Copyright @Musealia Entertainment SL
5/10

Twórcy wystawy postarali się, by goście mogli wczuć się jak najlepiej w doświadczenia pasażerów statku. Znajdzie się na niej nawet model góry lodowej, wykonany z bloku prawdziwego lodu o szerokości ponad 5 m i wysokości 2 m. Kładąc na nim ręce, zwiedzający będą mogli poczuć przejmujące zimno, które spowodowało śmierć pasażerów i załogi.  Odtworzono też kabinę radiotelegrafistów i oczywiście sam statek - powstała makieta przedstawiająca obecny stan Titanika w głębinach morskich.

 

Makieta wraku Titanika.

 

Wśród wyjątkowych przedmiotów wydobytych z oceanicznych głębin na Wystawie Titanic znajdziemy też takie perełki jak:

 

Jedyne istniejące kolorowane zdjęcie Titanika, na którym przedstawiona jest kabina pierwszej klasy B-57.


Oryginał zdjęcia wykonanego na 36 godzin przed zatonięciem Titanika, na którym widać górę lodową, być może tę samą, z którą statek się zderzył. Zdjęcie to zostało zrobione przez brytyjskiego pasażera płynącego na pokładzie innego statku, podążającego tą samą trasą co Titanic.

 

 

Polecamy też: Oscary 2016. Oscar dla Leonardo DiCaprio, sześć dla Mad Max: Na drodze gniewu. Przeczytaj, co się działo tej nocy!

6/10
wystawa Titanic
Copyright @Musealia Entertainment SL
6/10

Wśród eksponatów na Wystawie Titanic znajdziemy między innymi:

 

Oryginalny kawałek węgla z Titanica. Odzyskany w czasie wyprawy łodzi podwodnej Alvin i statku oceanograficznego Ifremer. Ten fragment, ważący ponad 2 kilogramy, należy do kotłowni nr 1, która działała do ostatniej chwili. Wszyscy pracujący tam członkowie załogi zginęli.

 

Oryginalny serwis stołowy z Titanica. Dwa płytkie talerze i dwie filiżanki do kawy z talerzykami z jadalni pierwszej klasy. Inne przedmioty z drugiej i trzeciej klasy, wśród nich talerz wyłowiony przez hiszpański statek rybacki 1 września 1981 r. (był to pierwszy należący do Titanica przedmiot wyłowiony z morza).

 

Oryginalne narzędzia użyte przy budowie Titanica.
Dziesięć przedmiotów (młoty, nakrętki, klucze francuskie) używane przez Thomasa McCauley’ego, robotnika stoczni Harland and Wolff.

 

Oryginalne okno z salonu pierwszej klasy.


Oryginał listy ciał znalezionych po tragedii. Ta wstrząsająca lista została sporządzona w porcie Halifax na zlecenie towarzystwa White Star Line. Odnotowano w niej imiona i nazwiska bądź cechy fizyczne osób, których ciała wyłowiono. Na liście możemy znaleźć nazwisko najbogatszego pasażera na pokładzie Titanica J.J. Astora, które figuruje obok opisu imigrantów podróżujących trzecią klasą, których tożsamości nigdy nie ustalono.

 

 

Polecamy też: Gorące źródła, dyskretne wyjścia i bary na dachu. Oto najbardziej wyczekiwane hotele w 2016 roku

 

7/10
wystawa Titanic
Copyright @Musealia Entertainment SL
7/10

Wśród eksponatów na Wystawie Titanic będzie dużo dokumentów historycznych. Korespondencja ze statku nadal wzbudza emocje. W Pałacu Kultury będziemy mieć szansę przeczytać między innymi:

 

Oryginał listu napisanego przez Erika Linda. Sporządzony 10 kwietnia 1912 r. na pokładzie Titanica, jest jednym z niewielu zachowanych listów pasażerów pierwszej klasy. Lind podróżował pod fałszywym nazwiskiem (Lingrey), pozostawiając za sobą ogromne długi, mając nadzieję na rozpoczęcie nowego życia w Ameryce. Zginął w czasie katastrofy.

 

Dwa oryginalne listy napisane przez pierwszego oficera Williama Murdocha na pokładzie Titanica. To jedyne dokumenty o znaczeniu historycznym napisane przez oficera tej rangi. W listach tych Murdoch, który kierował statkiem w momencie zderzenia z górą lodową i dowodził akcją ratunkową na prawej burcie, opisuje wydarzenia, jakie miały miejsce w czasie tego rejsu.

 

Na wystawie będzie dużo korespondencji pasażerów feralnego statku.


Oryginalna pocztówka napisana przez pasażera trzeciej klasy Carla Roberta Carlssona. Dokument historyczny, jedna z niewielu zachowanych pocztówek zakupionych i napisanych na pokładzie Titanica. Carlsson napisał ją do swej rodziny, opisując luksus statku, choć sam podróżował w trzeciej klasie. Zmarł z powodu wyziębienia.

 

Oryginał telegramu pasażera Titanica, podróżującego pierwszą klasą, Hakana Bjornstroma-Steffanssona, nadany z pokładu statku Carpathia.

Oryginał listu napisanego przez Olgę Lundin na pokładzie statku Carpathia. Dokument ten, napisany 16 kwietnia 1912 r., opowiada, w jaki sposób Olga przeżyła zatonięcie statku i dlaczego jej mąż nie dostał się do łodzi ratunkowej
 
 

8/10
wystawa Titanic
Copyright @Musealia Entertainment SL
8/10

Rozrywka na Titanicu

 

Titanic był dosłownie pływającym miastem, w którym luksus był czymś naturalnym.

Pierwsza klasa wyposażona była w restaurację i kilka kawiarni, salon, jadalnię, palarnię, salę gimnastyczną, basen kąpielowy, kilka łaźni tureckich, kort do squasha, czytelnię, ciemnię fotograficzną, a na pokładzie było kilka promenad.

W drugiej klasie znajdowały się salon, jadalnia, palarnia i czytelnia, ale jej pasażerowie mogli także korzystać z łaźni tureckich i basenu kąpielowego pierwszej klasy, oraz salonu fryzjerskiego i długich promenad na różnych pokładach.
W trzeciej klasie goście mieli do dyspozycji salon, jadalnię, palarnię, lobby i kilka stosunkowo dużych terenów spacerowych na pokładach dziobowym i rufowym. Nie było tam jednak bezpośredniego dostępu do pomieszczeń pierwszej i drugiej klasy, ani też do pokładu, na którym znajdowały się łodzie ratunkowe.
 

 

Polecamy też: „Jestem niewidzialną dziewczyną” - jeszcze niedawno śpiewała Brie Larson. Dziś ma Oscara i jest gwiazdą

 

9/10
wystawa Titanic
Copyright @Musealia Entertainment SL
9/10

Ważne daty z historii Titanica:

1111

11 kwietnia 1912 roku

Titanic wypływa z irlandzkiego portu, obierając kurs na Nowy Jork z 2207 osobami na pokładzie.


14 kwietnia 1912 roku
Godzina 19:30
Odebrana zostaje wiadomość ze statku Californian z ostrzeżeniem o wielkich górach lodowych znajdujących się zaledwie 50 mil przed płynącym statkiem.


Godzina 21:40
Wiadomość wysłana przez statek Mesave z ostrzeżeniem, że przed Titanikiem znajduje się wiele niebezpiecznych gór lodowych. Telegrafiści Titanica, Bride i Phillips, zignorowali tę wiadomość.


Godzina 23:40
Pełniący wachtę marynarze Frederick Fleet i Reginald Lee dostrzegają ogromną górę lodową na spokojnych o tej porze wodach i ogłaszają alarm. W tym samym czasie Murdoch także dostrzega lód i
wydaje rozkaz wykonania gwałtownego skrętu na lewą burtę. W maszynowni rozlega się dźwięk dzwonków alarmowych. Lód naciska z ogromną siłą na poszycie prawej buty statku. Nity nie wytrzymują nacisku i
pękają. Wodoszczelne przedziały Titanica tracą szczelność, skazując statek na zatonięcie.


15 kwietnia 1912 roku
Godzina 01:00
Dziób Titanica znajduje się już pod wodą. Gdy poziom wody osiąga pokład A rufa zaczyna unosić się
ponad powierzchnię, ukazując śruby napędowe. Kadłub zaczyna się rozpadać, dochodzi do awarii zasilania, a Titanic pogrąża się w ciemnościach. Statek rozpada się na dwie części. Rufa opada na wodę, następnie podnosi się do pozycji pionowej.


Godzina 02:20
Statek zaczyna tonąć, aż wreszcie całkowicie znika pod wodą. Obie części kadłuba opadają i
uderzają w dno na głębokości 3963 metrów.


Godzina 04:00
Na miejsce katastrofy przypływa statek Carpathia i rozpoczyna akcję ratunkową. Katastrofę przeżyło tylko 712 pasażerów, 1495 osób zginęło.


1 września 1985 roku
Pozostałości statku zostają odkryte na głębokości niemal czterech kilometrów na Północnym Atlantyku, w
odległości niemal 800 kilometrów na południowy wschód od wybrzeży Nowej Szkocji, w Kanadzie. Francusko–amerykańskiej wyprawie, kierowanej przez Jeana Jarry’ego i Roberta Ballarda, udaje się po raz pierwszy sfilmować wrak Titanica spoczywający w głębinach morskich.

 

 

Polecamy też: Dior, Balenciaga, Lacroix – najwięksi projektanci od 70 lat ubierają stewardesy linii Air France

10/10
wystawa Titanic
Copyright @ Claes Göran Wetterholm
10/10

Titanic był naprawdę imponujący. Przyjrzyjmy się liczbom!
 
Waga: 46328 t
Długość: 269,08 m
Szerokość: 28,19 m
Wysokość (od stępki do wierzchołka kominów): 53,33 m

Kadłub zbudowany z szesnastu przedziałów wyposażonych w drzwi wodoszczelne. Przy budowie statku zużyto około trzech milionów nitów, z czego mniej więcej pół miliona przeznaczonych było dla strefy podwójnego kadłuba. A grubość blachy pokrywającej kadłub wynosiła aż 38 cm.
 
Łodzie ratunkowe w chwili katastrofy mogły pomieścić 1178 osób. Dodatkowo Titanic był wyposażony w
3560 kamizelek ratunkowych i 8 kół ratunkowych. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, statek spełniał wymogi bezpieczeństwa z ówczesnych przepisów, a nawet był bezpieczniejszy.

Po katastrofie przepisy obowiązujące na morzu zostały zmienione, aby tego rodzaju tragedia nie wydarzyła się nigdy więcej.


Titanic poza pasażerami zabrał na pokład: 40 wołów, 130 świń, 150 indyków, 35000 jaj, 5 ton warzyw, 20 skrzyń bananów, 5 żółwi, 12000 butelek wody mineralnej, 15000 butelek piwa, 2000 butelek wina i szampana

 

Polecamy też: Paryż całym światem, hotel Ritz jego źrenicą. Miejsce wspaniałych artystów i szalonych romansów

 

TAGI #Titanic

Wideo

Widoki zapierające dech i wycieczka śladami „Gry o Tron”, czyli #PricelessCroatia  

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Izabela Janachowska o cudzie macierzyństwa i synku Christopherze, Dominika Tajner w pierwszym wywiadzie po rozstaniu z Michałem Wiśniewskim oraz Krystyna Demska-Olbrychska i Daniel Olbrychski o przepisie na udane małżeństwo.