Edward Dwurnik nie żyje. Zmarł w wieku 75 lat
Fot. Justyna ROJEK/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje Edward Dwurnik. Malarz i grafik miał 75 lat

Artysta odszedł dzisiaj o 8 rano

Konrad Szczęsny 28 października 2018 10:04
Edward Dwurnik nie żyje. Zmarł w wieku 75 lat
Fot. Justyna ROJEK/East News

Dzisiaj po godzinie 8.00 w swoim domu zmarł wybitny polski malarz i grafik Edward Dwurnik. Artysta odszedł w wieku 75 lat.

Nie żyje Edward Dwurnik. Najważniejsze osiągnięcia

Edward Dwurnik przyszedł na świat w 1943 roku. W 1970 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunku malarstwo i grafika, przez trzy lata zgłębiał również tajniki rzeźby. Jak sam podkreślał, w początkowym okresie studiów nie wiedział, w którą stronę chce pójść jako twórca. Zmieniło się to pod wpływem dzieł dwóch artystów, których zaliczał do swoich największych inspiracji: Bernarda Buffeta oraz Nikifora.

Był uważany za najwybitniejszego polskiego współczesnego malarza oraz grafika, który zyskał międzynarodową popularność jeszcze przed przemianami ustrojowymi. Wyrazisty, niepokorny, nie bał się prowokacji, poszukiwał nowych środków wyrazu i budził duże emocje. Przyjaciele i bliscy wspominają, że miał niezwykle wyrazistą osobowość i nietuzinkowe poczucie humoru. Dzięki temu docierał z tworzonymi przez siebie dziełami do niemal wszystkich środowisk twórczych. Przez cały okres swojej kariery namalował ponad 5000 obrazów.

Inspirowały go podróże i ludzie, jak również codzienność. Był świetnym obserwatorem otaczającej rzeczywistości. Do najważniejszych cykli malarskich Edwarda Dwurnika należy zaliczyć Podróże autostopem, Sportowców, Warszawę, Portret, Robotników, Obrazy Duże oraz Kolekcję.

Na koncie miał szereg nagród. Te najważniejsze to Nagroda Kulturalna „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagroda Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) czy Nagroda Fundacji Sztuki Współczesnej (1992). W 2014 roku w uznaniu za osiągnięcia i wkład w rozwój polskiej kultury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ​​​.

Mieszkał w Warszawie. Jego córką jest malarka i graficzka, Pola Dwurnik  

Edward Dwurnik nie żyje. Zmarł w wieku 75 lat
Fot. Justyna ROJEK/East News

Wystawa „75 x 75 Dwurnik” Edwarda Dwurnika w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie
Fot. Joanna Mieszko

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Napisałam tę książkę po to, żeby oczyścić siebie dla dzieci. Żeby nie mieć już bagażu”, mówi w poruszającym wywiadzie wybitna pływaczka, OTYLIA JĘDRZEJCZAK. Były mąż Anji Rubik, SASHA KNEZEVIC, rozpoczął nowe życie – jako tata i jako… artysta. DEMI MOORE odkrywa mroczne strony swojego życia. Ile zostało z buntowniczki w MAŁGORZACIE OSTROWSKIEJ?