Fryderyk Chopin
Fot. Louis August Bisson/Wikimedia Commons, Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Tak naprawdę wyglądał Fryderyk Chopin. Właśnie odnaleziono jego zdjęcie

Olga Figaszewska 19 stycznia 2017 19:45
Fryderyk Chopin
Fot. Louis August Bisson/Wikimedia Commons, Getty Images

Instytut Polski w Paryżu poinformował o wyjątkowym odkryciu szwajcarskiego fizyka. Jest to na tyle niezwykłe znalezisko, ponieważ do tej pory znaliśmy jedynie dwa zdjęcia polskiego pianisty.  

 

Polecamy też: Legenda Diany trwa. Przeczytaj, dlaczego słynna fotografia tańczącej księżnej wróciła na czołówki gazet

 

Alain Kohler odkrył trzecie, nieznane dotąd zdjęcie Fryderyka Chopina. I jak donosi Instytut, istnieją duże szanse na to, by odnaleziona fotografia jest reprodukcją jednego z zaginionych dagerotypów (czyli obrazów powstałych w procesie fotograficznym na posrebrzanej płytce bez możliwości powielania). Cechą charakterystyczną rodzaju tej fotografii jest duża rozdzielczość i bogactwo szczegółów. Portret Fryderyka Chopina stworzył Louis-Auguste Bisson w 1847 roku. Według badaczy postać mężczyzny na zdjęciu, jego ubranie, wyraz twarzy, są łudząco podobne do pianisty.

 

 

 

 

Szwajcarski fizyk, jest znawcą życiorysu i wielbicielem  twórczości Chopina. Nieznany dotąd wizerunek Chopina odkryty przez Alaina Kohlera po szeregu dokładnych badań, przeprowadzonych przy współpracy z Gilles’em Bencimonem z Radio France Internationale. To nie pierwsze jego tak sensacyjne odkrycie. W 2015 roku Szwajcar odszukał fortepian Chopina, przy którym pianista tworzył muzykę.

 

Polecamy też: Te zdjęcia stały się hitem Internetu. Zobacz Wenecję skutą lodem!

 

Pierwszą opublikowaną fotografię wykonano również w pracowni Louisa-Auguste'a Bisson w 1849 roku. Kolejną, ukazującą Chopina pośmiertnie, poznaliśmy w 2011 roku.

 

Zobacz też: 13 lat temu zmarł Czesław Niemen. Tak wspominała go w VIVIE! żona Małgorzata

 

TAGI #fotografia

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.