Fryderyk Chopin
Fot. Louis August Bisson/Wikimedia Commons, Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Tak naprawdę wyglądał Fryderyk Chopin. Właśnie odnaleziono jego zdjęcie

Olga Figaszewska 19 stycznia 2017 19:45
Fryderyk Chopin
Fot. Louis August Bisson/Wikimedia Commons, Getty Images

Instytut Polski w Paryżu poinformował o wyjątkowym odkryciu szwajcarskiego fizyka. Jest to na tyle niezwykłe znalezisko, ponieważ do tej pory znaliśmy jedynie dwa zdjęcia polskiego pianisty.  

 

Polecamy też: Legenda Diany trwa. Przeczytaj, dlaczego słynna fotografia tańczącej księżnej wróciła na czołówki gazet

 

Alain Kohler odkrył trzecie, nieznane dotąd zdjęcie Fryderyka Chopina. I jak donosi Instytut, istnieją duże szanse na to, by odnaleziona fotografia jest reprodukcją jednego z zaginionych dagerotypów (czyli obrazów powstałych w procesie fotograficznym na posrebrzanej płytce bez możliwości powielania). Cechą charakterystyczną rodzaju tej fotografii jest duża rozdzielczość i bogactwo szczegółów. Portret Fryderyka Chopina stworzył Louis-Auguste Bisson w 1847 roku. Według badaczy postać mężczyzny na zdjęciu, jego ubranie, wyraz twarzy, są łudząco podobne do pianisty.

 

 

 

 

Szwajcarski fizyk, jest znawcą życiorysu i wielbicielem  twórczości Chopina. Nieznany dotąd wizerunek Chopina odkryty przez Alaina Kohlera po szeregu dokładnych badań, przeprowadzonych przy współpracy z Gilles’em Bencimonem z Radio France Internationale. To nie pierwsze jego tak sensacyjne odkrycie. W 2015 roku Szwajcar odszukał fortepian Chopina, przy którym pianista tworzył muzykę.

 

Polecamy też: Te zdjęcia stały się hitem Internetu. Zobacz Wenecję skutą lodem!

 

Pierwszą opublikowaną fotografię wykonano również w pracowni Louisa-Auguste'a Bisson w 1849 roku. Kolejną, ukazującą Chopina pośmiertnie, poznaliśmy w 2011 roku.

 

Zobacz też: 13 lat temu zmarł Czesław Niemen. Tak wspominała go w VIVIE! żona Małgorzata

 

TAGI #fotografia

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?