Elizabeth Taylor, Eddie Fisher i Debbie Reynolds
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Nie żyli długo i szczęśliwie... Najsłynniejsze rozstania [KONKURS]

Fascynująca książka Jennifer Wright to kronika związków, które nie miały prawa się udać.

natalia kedra 29 marca 2021 11:03
Materiał partnera
Elizabeth Taylor, Eddie Fisher i Debbie Reynolds
Fot. East News

Nigdy, nigdy, przenigdy nie wrócimy do siebie. Serio... nigdy - śpiewała Taylor Swift, cytowana na stronie tytułowej nowej pozycji z literatury faktu, "I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii". Książka Jennifer Wright nie opisuje jednak perypetii Swift, ani nie próbuje zastępować magazynów z kategorii people. Tytułowa "historia" obejmuje czasy od starożytnego Rzymu aż do miłosnego trójkąta z udziałem Elizabeth Taylor, najsłynniejszej seryjnej rozwodniczki dziejów kina. Na stronach publikacji Wydawnictwa Poznańskiego znajdziemy także całą plejadę erudycyjnych ciekawostek ze świata popkultury i prawdziwy popis ironicznego poczucia humoru autorki.

Jennifer Wright,
Fot. mat. prasowe

Te związki nie miały prawa się udać!

Swoją podróż w czasie Jennifer Wright rozpoczyna na dworze Nerona. W starożytnym Rzymie autorka szuka śladów współczesności, szlachetne rysy Poppei przyrównując do aktorki Christiny Hendricks. Wyjątkowa uroda nie pomogła jednak cesarzowej pozostać w łasce obłąkanego małżonka, który zgładził ją w morderczym szale, by następnie... kazać młodemu niewolnikowi o podobnej fizys przebierać się w jej szaty.

Średniowiecze reprezentują Eleonora Akwitańska i jej brzydki jak noc, za to 11 lat młodszy i pretendujący do tronu Anglii Henryk II. W dalszych rozdziałach śledzimy zaś perypetie papieskiej córki Lukrecji Borgii, najbardziej kochliwego monarchy, Henryka VIII, carycy Anny Iwanownej, lorda Byrona...

Obrosłą patyną historię Wright doskonale ożywia swoim na wskroś współczesnym spojrzeniem. Lorda Douglasa, młodego ukochanego Oscara Wilde'a opisuje bez litości: W swoim czasie uważany był za przystojnego, ale ja nawet z tym nie mogę się zgodzić. Miał obwisłą, znudzoną twarz. Za sprawą takiej twarzy wielu Anglików wygląda, jakby właśnie miało udar labo należało do rodziny królewskiej.

Brak sympatii autorki dla młodego arystokraty wynikał zapewne z jego ogromnej hipokryzji i zupełnego braku lojalności wobec sławnego kochanka. Bo Wright i jej ostry dowcip są zupełnie bezlitosne w stosunku do postaci pozbawionych charakteru i charyzmy. Musicie przeczytać, jak opisuje Eddiego Fishera, zapomnianego muzyka, który skłócił przyjaciółki Debbie Reynolds i Elizabeth Taylor, zostawiając pierwszą dla drugiej. Na szczęście żadna nie była z niego w stu procentach zadowolona, więc odbudowały swoją relację na bazie antypatii do byłego.

Macie ochotę na więcej pikantnych ciekawostek z historii, doprawionych porządną dawką żartów? Koniecznie sięgnijcie po "I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii". Książkę możecie wygrać w konkursie Viva.pl.

Jennifer Wright,
Fot. mat. prasowe

KONKURS

Odpowiedz na pytanie w poniższym formularzy i wygraj książkę "I (nie) żyli długo i szczęśliwie" Jennifer Wright. Nagrodzimy pięć najciekawszych odpowiedzi.

Materiał powstał z udziałem Wydawnictwa Poznańskiego.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?