ksiazka-zaginione-arabskie-ksiezniczki
Fot. Mat.prasowe
VIVA! Tylko u nas

(Nie)bajka o arabskich księżniczkach

Odkryj wstrząsającą historię o życiu kobiet, których jedna decyzja zmieniła życie w koszmar...

Artykuł sponsorowany 5 lutego 2020 10:54
ksiazka-zaginione-arabskie-ksiezniczki
Fot. Mat.prasowe

Świat „Baśni z tysiąca i jednej nocy”, pełen delikatnych i kolorowych tkanin, orientalnej muzyki, smaków i zapachów pociąga. Jednak historie prawdziwych arabskich księżniczek wcale bajkowe nie są… Z kilkunastu tysięcy mieszkających na Bliskim Wschodzie księżniczek, jedynie kilka jest powszechnie znanych. Stały się publicznymi osobowościami, celebrytkami uwielbianymi przez tłumy, kobietami zaangażowanymi w działalność  charytatywną, a czasem nawet polityczną. Ich zadaniem  jest pokazanie światu, że głos kobiet w tej części świata jest słyszany. Ale mówić mogą tylko to, na co pozwalają im mężczyźni.

O czym jest książka "Zaginione arabskie księżniczki"? 

Książka Marcina Margielewskiego to historie tych kobiet, które zabrały głos, jednak nie tak, jak  tego od nich oczekiwano. Przestały być bezwzględnie oddane i podporządkowane mężczyznom i powiedziały to, co chciały…

Kobiety w Arabii Saudyjskiej mają być niewidoczne. Oficjalnie służy to ich ochronie, ale wiele fragmentów Koranu i sunny wskazuje na to, że tak naprawdę chodzi tylko i wyłącznie o ochronę własności i zwykłą męską zazdrość (zwaną tu ghirą i uważaną za stan uświęcony przez samego Allaha), bo na przykład kobiety w bardziej zaawansowanym wieku, niebędące już obiektem pożądania saudyjskich mężczyzn, są zwolnione z obowiązku zasłaniania się przed światem.

Jak wygląda życie arabskich księżniczek?

ksiazka-zaginione-arabskie-ksiezniczki
Fot. Mat.prasowe

Jak podkreśla Marcin Margielewski, autor książki, spotkanie z arabską księżniczką nie należy do prostych. Zwykły człowiek nie ma do nich dostępu. Otoczone przez ochronę i opiekunów wiodą baśniowe życie. Arabskie księżniczki spełniają wszystkie swoje zachcianki – za niewyobrażalnie duże pieniądze. Nie liczy się to, co mają do powiedzenia, ani to, o czym marzą. Siedzą zamknięte w luksusowych pałacach jak trofea, które albo już zostały zdobyte przez swoich mężów, albo dopiero zostaną wystawione na łowy przez ojców, wujów lub braci, by zostać upolowanymi i wydanymi za mąż w zamian za jakiś intratny biznes albo pożądany sojusz. 

Margielewski sprawił, że historie tych, które powiedziały „nie”, ujrzały światło dzienne. W większości jednak te, które zbuntowały się przeciw zamknięciu w złotych klatkach, przypłaciły za to życiem.

„Wiele na zawsze zniknęło z pamięci tych, którzy je znali. Na rozkaz! Jakby nigdy nie istniały. Wymazano je z ksiąg, zdjęć, rejestrów. To najwyższa kara za sprzeciw. Pamięć o nielicznych przetrwała dzięki tym, którzy je znali i nie zgodzili się zapomnieć”.

To nie będzie bajka

Autor na kartach powieści pokazuje z jednej strony piękny i bajkowy, z drugiej zaś niezwykle brutalny świat. Próbuje też odpowiedzieć na wiele pytań: Jak się żyje w złotej klatce? Jaka jest cena wolności? Dlaczego niektóre księżniczki zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach?

Książka „Zaginione arabskie księżniczki” trafi do sprzedaży już 11 lutego!

Materiał powstał z udziałem marki Prószyński i S-ka
 

TAGI #książka

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.