Aleksandra Konieczna
Fot. Materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

„Anyżowe dropsy” - nietypowa autobiografia Aleksandry Koniecznej

Tylko u nas emocjonujący fragment książki!

Artykuł sponsorowany 12 marca 2020 10:22
Aleksandra Konieczna
Fot. Materiały prasowe

Na tę premierę czekało tysiące fanów Aleksandry Koniecznej! Już wkrótce, na przełomie marca i kwietnia, nakładem Wydawnictwa Harde ukażą się „Anyżowe dropsy” - pełna emocji autobiografia artystki. Reżyserka teatralna i aktorka, znana m.in. z takich filmów, jak ,,Ostatnia rodzina", ,,Jak pies z kotem”, czy „Boże ciało” debiutuje na rynku wydawniczym.

„Anyżowe dropsy” - autobiografia Aleksandy Koniecznej

„Anyżowe dropsy” to poetyckie notatki Aleksandry Koniecznej stworzone na marginesie codziennych zdarzeń. Artystka ubiera w piękne metafory ważne wydarzenia ze swojego życia i towarzyskie spotkania z popularnymi postaciami polskiego i międzynarodowego świata filmu, teatru, mody i mediów. Autobiografię dopełniają zdjęcia wykonane na potrzeby książki przez Liubov Gorobiuk.

„Anyżowe dropsy” Aleksandry Koniecznej
Fot. Materiały prasowe

Aktorka w nietuzinkowy sposób opisuje swoje wrażenia. Nastrój książki dynamicznie się zmienia - żart przeplata się z filozoficzną refleksją, śmiech z powagą, a ironia z zadumą. Aleksandra Konieczna przenikliwie i z nieskrywaną ciekawością przygląda się światu, analizując go z wielu perspektyw.

Ale petarda, nie mogę się oderwać! Ta książka to Orient Express, który totalnie gna w cudowną podróż i żal, że data końca tej przygody z góry jest wyznaczona - Tomasz Ossoliński.

Lektura „Anyżowych dropsów” wymaga skupienia i spokoju. Tylko wtedy ta nieszablonowa autobiografia zaskoczy nas mnogością emocji i wrażeń. Poetycki portret kobiety - świadomej siebie, wielowymiarowej, pięknej i nieprzewidywalnej czytany z refleksją porwie nas bez pamięci. 

Fragment książki „Anyżowe dropsy” Aleksandry Koniecznej

W książce zza kulis przyglądamy się wydarzeniom, takim jak Festiwal w Wenecji, czy Gala Orłów, które dotychczas znaliśmy tylko z powierzchownych, prasowych relacji. W przygotowaniach do nich Aleksandrze Koniecznej wielokrotnie towarzyszy przyjaciel - projektant Tomasz Ossoliński, który dba o to, aby każdy element jej stylizacji - niezależnie od okazji - prezentował się nienagannie.

JEJ OCZY JAK GWIAZDY 
Docelowo suknia jest piękna. Przywozi mi ją do domu tuż przed galą. Włosy ma jeszcze mokre. Przywozi mi markazyty od pobliskiego jubilera. Zapina mnie. 
Luba robi nam zdjęcia. Podjeżdża lexus wysłany przez Polską Akademię Filmową. 
Ach, to na niego czekała ta z balkonu, wypinała pupę! I doczekała się. 
Czuję się jak w shakerze właśnie. Ingrediencjami drinka są oczy Bette Davis, oczy gwiazdy, moje obojczyki, jej czar, mój śmiech, pazur jej kotki. Penelopa odpadła. Barman ją odlał. 
Spłynęła w ściek. Martwa kobieta. Z tego czekania. Zamieniona w czekanie. Nic już nie zagra. 
A z nas, Bette Davis i mnie, powstał eliksir Potencji. 
Teraz z Bette zagram każdą rolę. Każdą, którą dadzą mi biznes i los. 
Jadę z moim mistrzem krawiectwa na miarę na galę Orłów. 
I dostaję Orła! Pijana ze szczęścia.
Dwa filmy. I dwa Orły. Po drodze dwie wygrane Gdynie. Science fiction. Na stronie Polskich Nagród Filmowych piszą: „Druga połowa drugiej dekady XX wieku należy do niej”. Nie budźcie mnie z tego snu.

Aleksandra Konieczna
Fot. Liubov Gorobiuk
Słynna suknia projektu Tomasza Ossolińskiego przygotowywana w nieukończonym atelier.

Kim jest Aleksandra Konieczna?

Aleksandra Konieczna jest aktorką i reżyserką teatralną. Występowała na deskach kilku warszawskich teatrów: Współczesnego, Dramatycznego i Rozmaitości. Od lat związana jest także z Teatrem Telewizji. Za poruszającą kreację Zofii Beksińskiej w filmie Jana P. Matuszyńskiego ,,Ostatnia rodzina" otrzymała Orła - nagrodę Polskiej Akademii Filmowej oraz Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Drugoplanowa rola Igi Cembrzyńskiej w filmie ,,Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka przyniosła jej kolejnego Orła. W nominowanym do tegorocznych Oscarów „Bożym Ciele” Jana Komasy wcieliła się natomiast w postać Lidii, za którą po raz trzeci w karierze otrzymała Orła - najważniejsze wyróżnienie polskiego przemysłu filmowego.  Obecnie kariera aktorki nabiera rozpędu.

Artykuł powstał z udziałem wydawnictwa Harde.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.