Kurt Cobain, Courtney Love, Frances Bean Cobain
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Miała dwa latka, gdy straciła ojca. Dziś córka Kurta Cobaina nie przyznaje się do sławnych rodziców

Frances Bean długo szukała miłości. Zbudowała siebie na nowo

Sabina Zięba 5 kwietnia 2024 13:02
Kurt Cobain, Courtney Love, Frances Bean Cobain
Fot. Getty Images

Gdy odebrał sobie życie, pozostawił pogrążonych w żałobie miliony fanów na całym świecie, ale przede wszystkim ukochaną Courtney Love i dwuletnią wówczas córeczkę, Frances Bean. Kurt Cobain, ikona lat 90. i wybitny muzyk grunge'owego zespołu Nirvana, odebrał sobie życie trzy dekady temu. Miał wówczas zaledwie 27 lat i dołączył do niesławnego Klubu 27. Jego jedyne dziecko nie zdążyło nawet poznać ojca... Czym dzisiaj się zajmuje i jak wygląda? Trudno uwierzyć, że w sierpniu skończy 32 lata!

Frances Bean Cobain — córka Kurta Cobaina nie zdążyła go poznać

Kurt Cobain uchodzi za prawdziwą legendę, która niestety z tego świata odeszła zbyt wcześnie. Bez wątpienia był jedną z najbardziej kultowych postaci rockowej muzyki alternatywnej. W bardzo młodym wieku zrobił zdumiewającą karierę. Nie pomagały mu jednak w tym narkotyki. Wokalista już w nastoletnim wieku uzależnił się od heroiny, a popularność nie powstrzymała jego nałogu.

Cały czas towarzyszył mu stres. Trudno było mu funkcjonować w świecie show-biznesu i wyczuwał, że to nie jest przestrzeń, w której dobrze się czuje. Przytłaczało go medialne zainteresowanie, wchodził w konflikty z innymi artystami. W pewnym momencie zdał sobie sprawę, że w zawodzie czuje się wypalony. Nic nie dawało mu satysfakcji, a nawet myślał o porzuceniu muzyki na rzecz rodziny. Choć podjął próbę ustabilizowania swojego życia i  ożenił się z Courtney Love, ich miłość nie miała happy endu. 

Czytaj też: Córka Tadeusz Drozdy powiedziała o swojej orientacji. Reakcja jej ojca mówi wszystko

Kurt Cobain, Frances Bean Cobain i Courtney Love w 1993 roku na MTV Music Awards

Kurt Cobain, Courtney Love, Frances Bean Cobain
Fot. Getty Images

18 sierpnia 1992 roku na świat przyszła Frances Bean, jedyne dziecko głośnej pary. Jej imię Kurt wybrał na cześć piosenkarki Frances McKee z zespołu The Vaselines, drugie imię zaś (Bean – ang. fasola, przyp. red.) było wynikiem reakcji muzyka na zdjęcie USG, na którym jego córka miała wyglądać jak fasolka. Zanim dziewczynka pojawiła się na świecie, w mediach już było o niej głośno. W prasie pojawiały się informacje o tym, że Courthey Love będąc w ciąży zażywa substancje psychoaktywne. 

Frances nie miała jeszcze roku, gdy pojawiła się z rodzicami na 10. gali MTV Video Music Awards.  Fani artysty byli poruszeni tym widokiem i mocno mu kibicowali w stworzeniu kochającej rodziny. Kurt i Courtney wydawali się szczęśliwi, ale niedługo później muzyk stał się niezwykle impulsywny i kłótliwy.

W ostatnich dniach życia Kurta Cobaina, rodzina przeżywała prawdziwy dramat. Bliscy starali się go namówić na udział w terapii odwykowej, by  mógł wyrwać się z sideł uzależnienia. Choć na początku artysta nie chciał o niczym słyszeć, ostatecznie się zgodził. Miał zacząć swoje życie na nowo.  Dokładnie 30 marca 1994 roku ostatni raz widział się z rodziną – córką i żoną. Spędził z nimi cudowny czas. Kilkadziesiąt godzin później Kurt Cobain był w drodze do Seattle. Bliscy starali się go odnaleźć za wszelką cenę. Courthey Love wynajęła prywatnego detektywa. Niestety, nie zdążył go odnaleźć i zapobiec tragedii. Muzyk odebrał sobie życie 5 kwietnia 1994 roku w swoim domu na Lake Washington Boulevard.

Kurt Cobain, córka Frances Bean Cobain, Wielka Brytania, styczeń 1993 roku

Kurt Cobain, córka Frances Bean Cobain, Wielka Brytania, styczeń 1993 roku
Fot. Donna Santisi/Redferns

Frances Bean Cobain — co dziś robi i jak wygląda?

Córka muzyka, Frances Bean Cobain, została wychowana przez matkę, ciotki i babkę ze strony ojca. Jej rodzicami chrzestnymi są: były frontman REM, Michael Stipe, oraz aktorka Drew Barrymore. Dziewczynka swoje pierwsze lata spędziła w Seattle i Los Angeles. Następnie uczęszczała do prywatnej uczelni Bard College, gdzie studiowała sztukę. Nigdy nie zabiegła o to, by reflektory były skierowane właśnie na nią. Za wszelką cenę próbowała odciąć się od nazwiska ojca i matki. „Nie chcę być nazywana córką Kurta Cobaina i Courtney Love. Chcę, żeby myślano o mnie jako o Frances Cobain”, opowiadała w wieku 13 lat dla Teen Vogue.   

Na początku lat dwutysięcznych próbowała swoich sił w modelingu, a w 2010 stworzyła kolekcję dzieł sztuki. Wiadomo, że przez kilka miesięcy była stażystką w magazynie Rolling Stone, a nsatępnie została producentką wykonawczą filmu HBO o życiu jej ojca. Ponadto w 2009 roku podobno odmówiła tytułowej roli w filmie Tima Burtona pt. Alicja w Krainie Czarów.

Czytaj też: Nie poszła w ślady mamy, zawsze dbała o jej finanse. Stanisława Ryster była niezwykle dumna z córki

Po ojcu Frances odziedziczyła 37% majątku i teraz to ona, a nie Courtney Love, kontroluje prawa do wykorzystania imienia i wizerunku Kurta. ,,Mój związek z pieniędzmi jest niespotykany, ponieważ ja nigdy nie zarabiałam. Jestem dzieckiem funduszu powierniczego. Cały czas mam wyrzuty sumienia, bo wydaje czyjeś pieniądze. To mi miesza w głowie", opowiadała. 

Frances Bean Cobain nie ukrywa też, że nie przemawia do niej twórczość Nirvany.  Słucha za to takich grup, jak: Mercury Rev, Oasis, Brian Jonestown Massacre. Ma jednak ulubione utwory z repertuaru ojca - Territorial Pissings czy Dumb, przy której zdarza jej się uronić łzę. „Territorial Pissings” to zaj***ta piosenka. No i "Dumb" — płaczę za każdym razem, gdy słyszę tę piosenkę. To okrojona wersja sposobu, w jaki Kurt postrzegał siebie samego — na narkotykach, bez narkotyków, czując się nieadekwatnym do bycia określanym głosem pokolenia”, komentowała dla Rolling Stone.

O tym, że ojciec popełnił samobójstwo Frances Bean Cobain dowiedziała się trzy lata po tragicznym zdarzeniu. Miała wówczas pięć lat. Gdy doszło do dramatu, była tak mała, że nie zdążyła go nawet poznać, a jej wspomnienia o tacie pochodzą głównie z opowieści innych. „Na rok przed tym, jak moja matka powiedziała mi, że mój tata się zabił, wysłała mnie na terapię, żeby mnie na to przygotować”, zwierzała się w wywiadzie. 

Frances Bean Cobain relacje z matką

W wieku 17 lat Frances Bean Cobain się usamodzielniła, choć wcześniej podjęła decyzję, by zamieszkać z babcią od strony ojca, Wendy Cobain. Jej relacje z matką były dość trudne, choć po latach awantur w końcu zdają się poprawiać. Panie pogodziły się w 2015 roku, przy okazji premiery filmu o Kurcie „Kurt Cobain: Montage of Heck”. Decyzja Courtney Love, postanowiła całkowicie zerwać z nałogiem, co pozytywnie wpłynęło na jej kontakty z córką. 

„Kiedy moja mama jest na "zdrowej"  ścieżce, jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej inteligentnych i najmilszych ludzi, jakich kiedykolwiek poznałam. Rzecz w tym, że ona jest na tyle świadoma, inteligentna i mądra, że nie wie, co ma ze sobą zrobić, kiedy zostaje sama. Jest bardzo empatyczna i nie wie, co ma z tym zrobić. Wtedy wpada w stany samozniszczenia”, mówiła. 

Czytaj też: Nie żyje francuski biznesmen Jean-Yves Le Fur. Był drugim mężem polskiej modelki, Małgorzaty Beli

Frances Bean Cobain odnalazła szczęście?

Na Instagramie Frances Bean Cobain, który obserwuje ponad 1,5 miliona osób, możemy zobaczyć prezentowaną przez nią twórczość. Córka słynnego wokalisty Nirvany robi tatuaże, maluje i śpiewa. Często zamieszcza także zdjęcia, na których zdaje się być szczęśliwa, choć ma za sobą depresję i uzależnienia. W 2017 roku ogłosiła, że od dwóch lat jest trzeźwa.

„To ciekawa i zmieniająca się jak w kalejdoskopie decyzja, by podzielić się na forum publicznym czymś tak intymnym. O tym, że jestem teraz trzeźwa, opinia publiczna nie wiedziała, bo celowo to ukrywałam. Ale uznałam, że trzeba odłożyć na bok strach przed byciem ocenianym, niezrozumianym lub włożonym do szufladki. (...) Moja osobista podróż może być pomocna dla kogoś, kto przechodzi przez coś podobnego. Borykanie się ze wszystkimi bolesnymi, dziwnymi, niekomfortowymi, tragicznymi i popiep***ymi rzeczami, które się wydarzyły lub wydarzą, to codzienna walka", pisała w jednym z postów.  

Frances długo szukała miłości. Ma sobą zakończone małżeństwo z Isaiahem Silvą, z którym rozstała się po trzech latach. Mężczyzna miał przywłaszczyć sobie gitarę Kurta Cobaina z sesji MTV Unplugged, choć oficjalnie twierdził, że dostał ją w prezencie od byłej ukochanej.

W 2021 roku media informowały, że córka muzyka układa swoje życie na nowo u boku Riley'a Hawka, syna najsłynniejszego skateboardzisty w dziejach - Tony'ego Hawka. Riley poszedł w ślady ojca i jest profesjonalnym skateboardzistą, a także gra w zespole Warish.  Pod koniec 2023 roku serwis TMZ podał, że para jest już po ślubie. Uroczystość odbyła się 7 października w Los Angeles, a ślubu udzielił zakochanym wokalista R.E.M. - Michael Stipe, a prywatnie ojciec chrzestny Frances.

Jak się zmieniła? Zobaczcie na poniższych zdjęciach. Podobna do słynnych rodziców?  

Sprawdź również: Córka Beaty Tyszkiewicz poślubiła szkolną miłość. Aktorka wyprawiła im huczne wesele w dworku

Frances Bean Cobain obecnie

Frances Bean Cobain, 2018
Fot. Getty Images

Frances Bean Cobain, 2018
Fot. Getty Images

Frances Bean Cobain i Nikia Provenzano, 7.06.2019
Fot. Donato Sardella/Getty Images for Moschino

Frances Bean Cobain i Nikia Provenzano, 7.06.2019

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.