Reklama

Filmy familijne mają niełatwe zadanie do zrealizowania – zainteresować zarówno młodego, jak i dorosłego widza. W centrum musi być dziecięcy bohater albo osoba mocno powiązana z dziećmi, na przykład opiekunka. Dialogi muszą być proste, ale inteligentne. Przyda się dobry humor, intryga i tajemnica. Nie zaszkodzi również muzyka, którą potem można ponucić razem przy rodzinnym obiedzie.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 1: Dźwięki muzyki (1965) – siedmioro dzieci i guwernantka

Główną bohaterką jest Maria (Julie Andrews), utalentowana muzycznie dziewczyna. Trafia do domu kapitana Georga von Trappa (Christopher Plummer), aby zastanowić się nad swoim powołaniem. Wcześniej marzyła, aby być zakonnicą, ale jej radosne usposobienie i buntowniczy charakter nie pozwoliły na stosowanie się do surowej, klasztornej dyscypliny.

Maria zostaje opiekunką i nauczycielką siedmiorga dzieci. Praca z taką gromadką nie jest łatwa. Przełożony stawia przed nią wygórowane wymagania, a dzieci płatają figle, skutecznie utrudniając ich realizację. Jednak z czasem cała rodzina zaczyna darzyć Marię szczególną sympatią i zaufaniem.

Film jest adaptacją broadwayowskiego musicalu z 1959 r. Ten z kolei powstał w nawiązaniu do biografii arystokratki Marii von Trapp. Obraz w reżyserii Robert Wise'a zdobył pięć Oscarów w 1966 r. i dwa Złote Globy. Został zremasterowany w technologii 4K w 2018 r.

Ocena na IMDb: 8,1.

Miejsce 2: E.T. (1982) – familijny film science–fiction

„E.T.” to znany wszystkim film familijny Stevena Spielberga. Opowiada o przyjaźni dziesięciolatka z przybyszem z obcej planety. Mały kosmita zgubił się na Ziemi i nie ma pojęcia, jak wrócić do domu.

Elliot (Henry Thomas) i jego rodzina ukrywają go przed policją oraz naukowcami, dla których stałby się tylko obiektem badawczym. Jednocześnie myślą o tym, jak skontaktować się z jego bliskimi, by zapewnić maluchowi bezpieczny powrót.

Wzruszająca opowieść o małym kosmicie zdobyła serca widzów na całym świecie. O komercyjnym sukcesie filmu świadczą cztery Oscary (1983 r.) za najlepszą muzykę, efekty specjalne, dźwięk i montaż dźwięku. Od 2019 r. możemy pozwolić sobie na seans w jakości 4K.

O „E.T.” pisaliśmy również w zestawieniu najlepszych filmów o kosmitach.

Ocena na IMDb: 7,9.

Miejsce 3: Goonies (1985) – film przygodowy o piratach

Kolejny film opowiada o dzieciakach z amerykańskiego osiedla. Mikey Walsh (Sean Astin) i jego paczka odkrywają na strychu tajemniczą mapę z zaznaczonym skarbem. Według legendy należała ona do Jednookiego Willy'ego, pirata pływającego niegdyś po okolicznych morzach.

Dzieciaki postanawiają odnaleźć skarb. Wierzą, że w ten sposób będą mogły zapobiec sprzedaży swoich domów pod inwestycję. Pierwszy trop prowadzi do opuszczonej restauracji na wybrzeżu.

Fabuła do filmu „Goonies” w reżyserii Richarda Donnera powstała w oparciu o opowiadanie Stevena Spielberga. Anne Ramsey za rolę mamy Fratelli otrzymała nagrodę na festiwalu Saturny w 1986 r.

Ten tytuł został uwzględniony również w naszym rankingu najlepszych filmów o piratach.

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 4: Mała księżniczka (1995) – poruszająca historia córki brytyjskiego kapitana

„Mała księżniczka” to piękny rodzinny dramat w reżyserii Alfonso Cuaróna. Historia Sary Crewe (Lisel Matthews) rozgrywa się w czasie I wojny światowej. Do 1914 r. dziewczynka mieszka razem z ojcem w Indiach, żyjąc jak księżniczka. Niestety, kiedy kapitan Richard Crewe (Liam Cunningham) otrzymuje wezwanie do służby, Sara zostaje umieszczona w szkole z internatem w Nowym Jorku.

Dziewczynka jest traktowana z szacunkiem ze względu na wpływy i bogactwo ojca. Wszystko zmienia się, gdy do dyrektorki przychodzi wiadomość o śmierci kapitana. Sara zostaje zdegradowana do roli służącej. Z wystawnego pokoju przenosi się na strych, mogąc zatrzymać tylko jedną książkę i ulubioną lalkę Emily. Panna Minchin (Eleanor Bron) konfiskuje nawet jej medalion – jedyną pamiątkę po zmarłej matce.

Film otrzymał dwie nagrody LAFCA w 1995 r. za muzykę i scenografię, a takie dwie nominację do Oscarów w 1996 r. To luźna adaptacja książki autorstwa Frances Hudgson Burnett, brytyjsko–amerykańskiej pisarki znanej z powieści „Tajemniczy ogród”.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 5: Hugo i jego wynalazek (2011) – film familijny Martina Scorsese

Dwunastoletni Hugo (Asa Butterfield) mieszka z ojcem, który pracuje jako zegarmistrz w muzeum. Pewnego dnia jego ojciec znajduje w piwnicy muzeum starą maszynę do pisania piórem. Wynalazek wygląda niesamowicie, a do tego przypomina ludzką postać. Razem postanawiają go naprawić.

Niestety, ojciec ginie w pożarze, a Hugo zostaje sam z wujkiem – alkoholikiem. Za pomocą skradzionych części nadal naprawia tajemniczą maszynę. Kiedy jest już gotowa, pozostaje tylko jeden element niezbędny do jej uruchomienia – klucz w kształcie serca.

Przypadek sprawia, że Hugo trafia do sklepu z zabawkami Georgesa Mélièsa (Ben Kingsley), gdzie poznaje jego córkę, Isabelle (Chloë Grace Moretz). Co więcej, okazuje się, że dziewczyna nosi naszyjnik z pożądanym kluczem.

Magiczny film familijny powstał na podstawie książki Briana Selznicka. W 2012 r. zdobył pięć Oscarów – za najlepszą scenografię, efekty specjalne, zdjęcia, dźwięk i montaż dźwięku.

Ocena na IMDb: 7,5.

Miejsce 6: Heidi (2015) – opowieść o przyjaźni w malowniczej górskiej scenerii

„Heidi” to poruszający film dla całej rodziny okraszony cudownymi, górskimi plenerami. Tytułowa bohaterka (Anuk Steffen) jest sierotą, której nikt nie chce zatrzymać na dłużej. Najpierw mieszka z ciotką Dete (Anna Schinz), a następnie zostaje odesłana do dziadka w Alpy Szwajcarskie.

Chociaż dziadek Alpöhi (Bruno Ganz) lubi samotność, szybko zaprzyjaźnia się z rezolutną dziewczynką. Z kolei Heidi świetnie się bawi, spędzając beztroski czas ze zwierzętami i Piotrem – młodym pasterzem kóz.

Po kolejnych kilku latach ponownie pojawia się ciotka Dete i zabiera dziewczynkę do Frankfurtu. Chce, aby Heidi została towarzyszką Klary (Isabelle Ottmann) – jej rówieśniczki, która porusza się na wózku inwalidzkim. Pomimo możliwości nauki i zalet płynących z kolejnej przyjaźni, Heidi nie czuje się dobrze w mieście. W głębi serca tęskni za górami i dziadkiem.

Film w reżyserii Alaina Gspondera powstał w oparciu o książkę dla dzieci autorstwa Johanny Spyri z 1881 r.

Ocena na IMDb: 7,4.

Miejsce 7: Księga Dżungli (2016) – o chłopcu, żyjącym wśród dzikich zwierząt

Mowgli (Nell Sethi) to chłopiec dorastający w dżungli. Porzuconym dzieckiem zajmuje się stado wilków, któremu przewodzi wilczyca Akela (Giancarlo Esposito). Pomiędzy zwierzętami różnych gatunków panuje pokój, który jest potwierdzany na ogólnym zgromadzeniu raz do roku w porze suchej. Jednak pewnego dnia spokój w dżungli zakłóca tygrys bengalski o imieniu Shere Khan (Idris Elba). Zwierzę grozi, że zabije Mowgli'ego.

Chłopiec postanawia opuścić dżunglę. Udaje się do wioski ludzi, a jego przewodniczką zostaje czarna pantera Bagheera (Ben Kingsley). Ich tropem podążają Shere Khan i jego podstępny sojusznik, wąż Kaa (Scarlett Johansson).

Ekranizacja bestsellerowej książki Rudyarda Kiplinga w reżyserii Jona Favreau została nagrodzona Oscarem za najlepsze efekty specjalne w 2017 r. W polskim dubbingu usłyszymy głosy Jerzego Kryszaka, Jana Peszka, Jana Frycza, Anny Dereszowskiej, Artura Żmijewskiego czy Piotra Fronczewskiego.

O tym tytule piszemy także w zestawieniu najciekawszych filmów o zwierzętach.

Ocena na IMDb: 7,4.

Miejsce 8: Tajemniczy ogród (1993) – film o sekretach angielskiej posiadłości lorda Cravena

Akcja filmu rozgrywa się w 1947 r. Mery Lennox (Dixie Egerickx) dorasta w Indiach Brytyjskich, ale po śmierci rodziców zostaje odesłana do wuja – lorda Archibalda Cravena (Colin Firth), do jego posiadłości w Yorkshire w Anglii. Do opieki nad dziewczyną zostaje przydzielona surowa gospodyni, pani Medlock (Julie Walters).

Mary otrzymuje kategoryczny zakaz myszkowania po zakamarkach posiadłości. Ma siedzieć tylko w swoim pokoju, w drodze wyjątku może spacerować po parku, trzymając się wyznaczonych ścieżek. W ten sposób spotyka bezdomnego psa i od razu się z nim zaprzyjaźnia. To dzięki Jemimie dziewczynka trafia do magicznego ogrodu, ukrytego za murem porośniętym bluszczem.

Pomimo zakazu Mary odkrywa także tajemnicę ukrytą w posiadłości. Podążając za krzykami, które słyszy w nocy, znajduje pokój Colina (Edan Hayhurts), syna lorda Cravena, o którego istnieniu do tej pory nie miała pojęcia. Anemiczny chłopiec leży w łóżku dotknięty bezwładem dolnych kończyn.

Film powstał w reżyserii Marka Mundena na podstawie powieści Frances Hodgson Burnett. Miłośnikom „Tajemniczego ogrodu” polecamy także adaptację Agnieszki Holland z 1993 r.

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 9: Był sobie pies (2017) – opowieść o życiu z perspektywy czworonoga

W filmie „Był sobie pies” główną postacią i narratorem jest czworonożny przyjaciel kilkuletniego Ethana. Bailey dorasta u jego boku, towarzysząc mu we wszystkich najważniejszych momentach życia. Niestety, jego czas kończy się o wiele wcześniej niż jego pana. Bailey umiera.

Na tym jednak nie koniec historii. Ku ogromnemu zaskoczeniu okazuje się, że odradza się ponownie jako pies innej rasy. I tak przeżywa wiele ciekawych przygód, będąc wsparciem i pocieszeniem dla różnych osób. Jednocześnie cały czas zastanawia się na tym, jaki jest cel jego kolejnych wcieleń?

Obraz w reżyserii Lassego Hallströma wzrusza, bawi i powoduje takie ciepłe, przyjemne uczucie wewnątrz brzucha. W roli dorosłego Ethana wystąpił Dennis Quaid, z kolei jego pies mówi głosem Josha Gada. Ten tytuł znajduje się również w naszym rankingu najlepszych filmów o psach, ludziach, przyjaźni i przetrwaniu.

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 10: Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń (2004) – mroczny film przygodowy

To historia trójki dzieci o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Ale Violet (Emily Browning), Klaus (Liam Aiken) i Sunny (Kara i Shelby Hoffman) mają w sobie coś jeszcze – spadek, na który czyhają kolejni chciwi dorośli, a w szczególności hrabia Olaf (Jim Carrey). Losem dzieci do czasu uzyskania pełnoletności przez najstarszą Violet zarządza rodzinny bankier, pan Poe (Timothy Spall).

Rodzeństwo jest przerzucane pomiędzy krewnymi. Jako pierwszy opiekę otrzymuje hrabia Olaf, jednak szybko ją traci po tym, jak zostawia dzieciaki zamknięte w samochodzie zaparkowanym na torach kolejowych.

Następnie trójka rezolutnych bohaterów przeprowadza się do niesamowitego wujka Monty'ego, zajmującego się badaniem płazów. Niestety, w wyniku okrutnego podstępu, ekscentryczny wujek ginie, a kolejną opiekunką zostaje ciotka Josephine (Meryl Streep), natarczywa strażniczka poprawności gramatycznej.

Narratorem opowieści jest Lemony Snicket (Jude Law), tajemniczy śledczy z wieży zegarowej.

W 2005 r. film w reżyserii Brada Silberlinga zdobył Oscara za najlepszą charakteryzację, a także nagrodę Teen Choice w kategorii: ulubiony czarny charakter (Jim Carey jako hrabia Olaf).

Ocena na IMDb: 6,8.

Miejsce 11: Niania (2005) – magiczny film o niezbyt oględnej opiekunce

Cedric Brown (Colin Firht) po śmierci żony zostaje sam z siedmiorgiem niesfornych dzieci. Rodzeństwo sukcesywnie wykańcza wszystkie kolejne nianie, czerpiąc z tego niemałą satysfakcję. Pewnej nocy w posiadłości zjawia się tajemnicza niania McPhee (Emma Thompson).

Początkowo dzieciaki chcą płatać jej takie same figle, jak poprzedniczkom, ale szybko okazuje się, że z nianią McPhee nie warto zadzierać. Uwaga i dyscyplina sprawiają, że w domu coraz częściej gości spokój, zrozumienie i radość. Co więcej, z każdym dobrym uczynkiem młodych podopiecznych, znikają skazy na twarzy ich opiekunki.

„Niania” w reżyserii Kirka Jonesa powstała na motywie pielęgniarki Matyldy z serii książek autorstwa Christianny Brand. W 2010 r. pojawiła się kontynuacja w reżyserii Susanny White pt. „Niania i wielkie bum”. Tym razem mroczna opiekunka zostaje wezwana do dzieci ewakuowanych podczas II wojny światowej.

Ocena na IMDb: 6,6.

Miejsce 12: Ekspres polarny (2004) – film przywracający wiarę w magię Świąt

„Ekspres polarny” to z kolei doskonała propozycja na rodzinny świąteczny seans. Głównym bohaterem jest kilkuletni chłopiec, który nie wierzy w Świętego Mikołaja. Pewnej magicznej nocy pod jego oknem zatrzymuje się pociąg. Zaintrygowany chłopiec wsiada do wagonu i wyrusza w niezwykłą podróż na biegun północny.

Pociągiem zarządza tajemniczy konduktor (Tom Hanks). Garścią nietuzinkowych opowieści stale pobudza ciekawość i wyobraźnię swojej załogi. Celem podróży jest warsztat Świętego Mikołaja, któremu grozi niebezpieczeństwo.

Dzięki zastosowaniu animacji 3D, Tom Hanks pojawia się w filmie w wielu różnych postaciach. Nie tylko jako konduktor, ale także jako główny bohater. Jego sylwetka jest wzorowana na postaci aktora z czasów dzieciństwa.

Film w reżyserii Roberta Zemeckisa zdobył nagrodę Grammy za piosenkę pt. „Believe” w wykonaniu Josha Grobana. To także jeden z siedmiu najpiękniejszych filmów o Mikołaju, o których piszemy w osobnym rankingu.

Ocena na IMDb: 6,6.

Miejsce 13: Kroniki Spiderwick (2008) – familijny film fantasy

Helen Grace (Mary–Louise Parker) dziedziczy opuszczoną posiadłość i wprowadza się do niej razem z trójką dzieci – bliźniakami Jaredem, Simonem (Freddie Highmore) i ich starszą siostrą Mallory (Sarah Bolger). Rezydencja należała niegdyś do Arthura Spiderwicka (David Strathairn), który zginął w tajemniczych okolicznościach 80 lat wcześniej.

Niezadowolony z nowego miejsca zamieszkania Jared przypadkiem odkrywa gabinet byłego właściciela. Ostrożnie wchodzi do środka, a po chwili znajduje niezwykłą księgę – przewodnik po magicznych stworzeniach. Książka otwiera portal, przez który gobliny i inne fantastyczne stwory przedostają się do rzeczywistego świata.

Film w reżyserii Marka Watersa powstał w oparciu o serię książek Tony'ego DiTerlizziego i Holly Black.

Ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 14: Mia i biały lew (2018) – film przygodowy o przyjaźni z dzikim zwierzęciem

„Mia i biały lew” to piękny film familijny o przyjaźni człowieka z wyjątkowo pięknym, białym lwem. Główna bohaterka ma dziesięć lat, kiedy przeprowadza się z rodziną do Afryki. Tam jej ojciec (Langley Kirkwood) zostaje zarządcą hodowli lwów. Na farmie na świat przychodzi lwiątko, któremu Mia nadaje imię Charlie.

Niestety zwierzę bardzo szybko dorasta i zmienia się w potężnego lwa. Ojciec Mii, widząc w nim zagrożenie dla swojej rodziny, postanawia go sprzedać. Nastoletnia już bohaterka (Daniah De Villiers) nie może się na to zgodzić. Razem z Charliem uciekają z domu, aby znaleźć bezpieczne schronienie.

Film powstał w reżyserii Gillesa de Maistre'a. Narratorką w oryginalnej wersji językowej jest Martyna Wojciechowska.

Ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 15: Wakacje Mikołajka – popularna chłopięca paczka i jej przygody morzem

Znany wszystkim bohater powieści René Goscinny'ego i Jean-Jacques'a Sempé wyrusza na wakacje nad morze razem z rodzicami i babcią Mémé (Dominique Lavanant). Tam Mikołajek (Mathéo Boisselier) poznaje nowych przyjaciół – miejscowego chłopaka Błażeja, wiecznie głodnego Fortunata, Dżodżo – chłopca z Wielkiej Brytanii z dziwnym akcentem, Kryspina, który ciągle płacze oraz Kosmę – mądralę, który pozjadał wszystkie rozumy.

Beztroskie zabawy na plaży zaburza obecność Izabeli. Małomówna córka znajomych rodziców usilnie chce dołączyć do paczki. Mikołaj zrobi wszystko, aby do tego nie dopuścić.

Za reżyserię „Wakacji Mikołajka” odpowiada Laurent Tirard. Na podstawie przygód niesfornego chłopca powstały także:

  • „Mikołajek” (2009) – również w reżyserii Laurent Tirard,
  • „Skarb Mikołajka” (2021) – w reżyserii Julien Rappeneasu,
  • „Szczęście Mikołajka” – film animowany w reżyserii Amandine Fredon i Benjamina Massoubre'a.
Reklama

Ocena na IMDb: 6,2.

Reklama
Reklama
Reklama