TOP 10 filmów o wilkołakach, czyli co warto obejrzeć w pełnię księżyca
Zestawienie najciekawszych filmów fantasy i ekranizacji dziecięcych koszmarów
Być może wilkołaki nie są tak popularne, jak bohaterowie kultowego „Zmierzchu”, ale trzeba przyznać, że są jedną z najbardziej ikonicznych postaci w popkulturze. Wizerunek człowieka, który ugryziony przez zwierzę zamienia się w żądne krwi monstrum, został stworzony w połowie XX wieku. Prekursorem był bohater jednego z filmów, które znalazły się w poniższym rankingu.
Spis treści:
- Towarzystwo wilków (1984) – horror na motywach Czerwonego Kapturka
- Underworld (2003) – kultowa seria filmów o wampirach i wilkołakach
- Braterstwo wilków (2001) – ekranizacja podań o groźnej bestii z południa Francji
- Wilkołak (1941) – film, który wykreował tę postać
- Amerykański wilkołak w Londynie (1981) – pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku
- Wilkołak nocą (2022) – krótkometrażowa perełka Marvela
- Zdjęcia Ginger (2000) – trzymający w napięciu horror o nastolatkach
- Wilkołaki (1981) – film grozy, który porusza tematy ekologiczne
- Skowyt (1981) – przerażający horror o wilkołakach
- Nastoletni wilkołak (1985) – film o wilkołakach dla nastolatków
- Lista uzupełniająca do 10 najlepszych filmów o wilkołakach
Towarzystwo wilków (1984) – horror na motywach Czerwonego Kapturka
To jeden z bardziej udanych pomysłów na filmową adaptację baśni o Czerwonym Kapturku. Akcja rozgrywa się podczas snu młodej Rosaleen (Sarah Patterson), dziewczyny zafascynowanej opowieściami o wilkołakach. To kilka luźno powiązanych ze sobą historii, z których wiele opowiada babcia głównej bohaterki.
W jednej z nich siostra Rasaleen ginie zaatakowana przez dzikie zwierzę. W innej młoda wiejska dziewczyna wychodzi za mąż za nieznanego wędrowca. W noc poślubną mężczyzna znika, a wiele lat później wraca w postaci wilczej bestii.
„Towarzystwo wilków” to metaforyczna opowieść o dojrzewaniu, która odwołuje się do legend i mądrości ludowych. W filmie trudno odróżnić jawę od snu, a przedstawione historie można interpretować na wiele różnych sposobów.
Film w reżyserii Neil Jordan jest adaptacją opowiadania angielskiej pisarki Angeli Carter, która uznawana jest za przedstawicielkę europejskiego realizmu magicznego. Autorka jest także kojarzona z ruchem feministycznym – kobiety są narratorkami w większości jej powieści i opowiadań.
Ocena na Filmwebie: 7,2.
Underworld (2003) – kultowa seria filmów o wampirach i wilkołakach
O „Underworld” pisaliśmy już w zestawieniu filmów o wampirach, jednak nie sposób pominąć tego tytułu również przy tej okazji. Pierwsza część z 2003 r. jest początkiem serii o dwóch wrogich rasach – wampirach i lykanach, czyli wilkołakach. Jedna kieruje się umysłem, druga – instynktem.
Dla zwykłych ludzi to tylko postacie z baśni i legend. Nie mają pojęcia o tym, że równolegle do ich świata rozgrywa się odwieczna walka, w której naprzemiennie wygrywa jedna albo druga strona. Kiedy wampiry są przekonane o zwycięstwie nad lykanami, Lucian (Michael Sheen) – przywódca zwierzoczłeków szykuje kontratak.
W filmie jest też wątek romantyczny o zakazanej miłości. Młoda wampirzyca Selene (Kate Beckinsale) zakochuje się w Michaelu Corvinie (Scott Speedman), który od niedawna stał się wilkołakiem.
Ocena na Filmwebie: 7,2.
Zobacz także: Filmy o miłości – stare, nowe, klasyczne i ponadczasowe
Braterstwo wilków (2001) – ekranizacja podań o groźnej bestii z południa Francji
„Braterstwo wilków” to film kostiumowy, którego akcja rozgrywa się we Francji w 1764 r. za panowania Ludwika XV. Na południu kraju, w wiosce Gevaudan, pojawia się tajemnicza bestia, która atakuje i zabija mieszkańców. Król wysyła tam swojego zaufanego naukowca, Gregoire'a de Fronsaca (Samuel Le Bihan), który ma zbadać sprawę i zabić potwora.
W podróży na południe Francji towarzyszy mu Mani (Mark Dacascos), Indianin z plemienia Irokezów. Razem przeprowadzają śledztwo. Podczas szukania poszlak Fronsac zakochuje się w tajemniczej Sylvii (Monica Bellucci), która jest siostrą wpływowego arystokraty. Okazuje się, że kluczem do rozwiązania zagadki są powiązania pomiędzy krwiożerczym monstrum a możnymi tego regionu.
Film w reżyserii Christophe'a Gansa bazuje na podaniach znalezionych we francuskich archiwach. Są w nich zapiski o potworze z Gevaudan, który w ciągu trzech lat (1764–1767) zabił ok. stu osób.
Ocena na Filmwebie: 7,2.
Wilkołak (1941) – film, który wykreował tę postać
Czas na odrobinę historii. To za sprawą „Wilkołaka” z 1941 r. wyobrażenie człowieka, który zmienia się w agresywną bestię, zaistniało w popkulturze. Jak wygląda ten ikoniczny bohater z czarno–białego filmu w reżyserii George'a Waggnera?
- Przede wszystkim jest to człowiek, który został ugryziony przez dzikie zwierzę.
- Transformacja w monstum ma miejsce przy pełni księżyca.
- Zwierzoczłeka można zabić tylko za pomocą srebrnego przedmiotu.
Główny bohater filmu, Larry Talbot stopniowo przechodzi metamorfozę, a z każdą kolejną jego ciało coraz bardziej porasta sierścią. Wbrew własnej woli staje się maszyną do zabijania. Autor scenariusza, Curt Siodmak napisał, że podczas tworzenia postaci inspirował się mitologią grecką.
Ocena na Filmwebie: 6,7.
Amerykański wilkołak w Londynie (1981) – pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku
„Amerykański wilkołak w Londynie” to niepozbawiony szczypty dobrego humoru horror w reżyserii Johna Landisa. Opowiada o dwóch amerykańskich turystach, którzy przemierzają angielską prowincję. Podczas nocnego spaceru przez las zostają zaatakowani i pogryzieni przez ogromne zwierzę. Jack (Griffin Dunne) ginie na miejscu, a David (David Kessler) w wyniku poważnych obrażeń trafia do szpitala.
Stopniowo przechodzi metamorfozę w wilkołaka. Ma także sny, w których zmarły przyjaciel ostrzega go przed zbliżającą się pełnią. Z pomocą przychodzi pielęgniarka Alex (Jenny Agutter), która stara się zatrzymać jego przemianę. Może się jednak okazać, że jedynym ratunkiem dla niego i osób, które w przyszłości mógłby skrzywdzić, jest tylko śmierć.
W 1982 r. film otrzymał Oscara za najlepszą charakteryzację, a także dwa Saturny (najlepszy horror i najlepsza charakteryzacja). Jest to jedna z najbardziej popularnych produkcji o wilkołakach w historii kina. W 1997 roku powstał sequel – „Amerykański wilkołak w Paryżu” w reżyserii Anthony'ego Wallera.
Ocena na Filmwebie: 6,6.
Wilkołak nocą (2022) – krótkometrażowa perełka Marvela
Czarno–biały film wytwórni Marvel Studios składa hołd kultowym horrorom z lat 30. i 40. XX wieku. Fabuła opowiada o tajnym bractwie łowców potworów, które spotyka się, aby pożegnać największego z nich. Zgromadzeni na pogrzebie wojownicy dowiadują się, że czeka ich śmiertelna walka o artefakt, który od lat znajdował się w rękach rodziny Bloodstone'ów.
Aby zdobyć Klejnot Krwi, należy pokonać przerażające monstrum. W „igrzyskach śmierci” biorą udział Jack Russell (Gael García Bernal), skuteczny pogromca potworów i Elsa Bloodstone (Laura Donnelly), pasierbica wdowy (Harriet Sansom Harris) po zmarłym patriarsze. Elsa, która przed laty odcięła się od rodziny, teraz wraca, aby odzyskać swoje dziedzictwo.
W filmie amerykańskiego reżysera i kompozytora Michaela Giacchino świetne wrażenie robi połączenie muzyki z obrazem. Patetyczne utwory przerywają nagłe wrzaski, od których pojawiają się ciarki na całym ciele.
Ocena na Filmwebie: 6,5.
Zdjęcia Ginger (2000) – trzymający w napięciu horror o nastolatkach
„Zdjęcia Ginger” to popularny film o nastolatkach, które odstają od grupy. Ginger (Katharine Isabelle) i Brigitte (Emily Perkins) nie są może najbardziej popularne w szkole, ale za to fascynują się śmiercią, co wystarczająco wypełnia im czas. Pozorują zgony i robią fotki w sugestywnych pozach. Pewnego dnia wpadają na pomysł, aby upozorować śmierć psa Triny, której nie lubią. Dziewczyny wybierają się do lasu nocą, aby kadry wyglądały wiarygodnie. Zabawę przerywa atak wygłodniałego stwora. Starsza siostra zostaje napadnięta i ugryziona przez wilczura.
Zdarzenie rozpoczyna szereg zmian w ciele zamkniętej dotąd nastolatki. Dostaje okresu i zamienia się w agresywnie atrakcyjną młodą kobietę. Jednak nie łączy tego z wypadkiem w lesie. Dopiero gdy sprawy zachodzą za daleko, uświadamia sobie, że metamorfoza, której doświadcza, zamienia ją w żądne krwi zwierzę.
Film w reżyserii Johna Fawcetta doczekał się dwóch kontynuacji. Obydwie produkcje – „Zdjęcia Ginger 2” i „Zdjęcia Ginger 3: Początek” powstały w 2004 r.
Ocena na Filmwebie: 6,2.
Wilkołaki (1981) – film grozy, który porusza tematy ekologiczne
Horror kryminalny w reżyserii Michaela Wadleigha opowiada o serii przerażających morderstw, które mają miejsce w różnych dzielnicach Nowego Jorku. Sprawę badają detektyw Rebecca Neff (Alberta Watson) i jej partner Dewey Wilson (Albert Finney). Poszlaki wskazują na działanie dzikich zwierząt.
Z czasem okazuje się, że morderstwa są powiązane z ekologią. Wilkołaki okazują się duchowymi stróżami przyrody, która została zniszczona przez człowieka. Kolejnym celem staje się główna bohaterka, która w szczególny sposób jest wyczulona na ich obecność.
Ocena na Filmwebie: 6,1.
Zobacz także: Najlepsze filmy o ekologii ukazujące piękno przyrody
Skowyt (1981) – przerażający horror o wilkołakach
Karen White (Dee Wallace) jest znaną dziennikarką telewizyjną, którą prześladuje pewien psychopatyczny szaleniec o imieniu Eddie. Sprawą zajmuje się policja, która wkrótce odnajduje go i zabija. Od tego czasu Karen zaczyna mieć koszmary. Psychiatra dr Waggner (Patrick Macnee) namawia ją na leczenie w oddalonej klinice.
Okazuje się, że ośrodek skrywa pewną tajemnicę – jest kolonią dla wilkołaków. Karen wraz z przyjacielem Chrisem (Dennis Dugan) rozpoczynają śledztwo w tej sprawie. Okazuje się, że we wszystko zamieszany jest właściciel kliniki (i jej psychiatra), dr. Waggner. Dwójce dociekliwych dziennikarzy grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
Film „Skowyt” (reżyseria: Joe Dante) w niesamowity sposób oddaje atmosferę kina grozy. Zauroczeni klimatem fani mogą obejrzeć liczne kontynuacje. Ostatnia – „Skowyt: Odrodzenie” w reżyserii Joego Nimzikiego pojawiała się w 2011 r.
Ocena na Filmwebie: 6,1.
Nastoletni wilkołak (1985) – film o wilkołakach dla nastolatków
„Nastoletni wilkołak” w reżyserii Roda Daniela to historia chłopaka, który w okresie dojrzewania odkrywa swoje wilkołackie korzenie. Scott Howard (Michael J. Fox) początkowo nie akceptuje gęstej sierści na skórze i długich kłów. Jednak gdy widzi, że dzięki temu zyskuje popularność w szkole, zaczyna swoją odmienność traktować jak atut.
Chłopak–wilkołak staje się gwiazdą szkolnej drużyny koszykówki i zdobywa serce najpiękniejszej dziewczyny w liceum. Dobrze się czuje jako odmieniec, ale są także chwile, w których chciałby być taki jak inni.
Do filmu z końcówki XX wieku odwołuje się popularny serial produkcji MTV. „Teen wolf” był emitowany w sześciu sezonach od 2011 do 2017 r.
Ocena na Filmwebie: 6,0.
Lista uzupełniająca do 10 najlepszych filmów o wilkołakach
Dla fanów ikonicznego bohatera przygotowaliśmy kilka dodatkowych tytułów, które warto zobaczyć. To przede wszystkim filmy z zakresu kina grozy, ale także inne o tej tematyce. Kolejność chronologiczna:
- Srebrna kula (1985) – gdy w małym amerykańskim miasteczku pojawia się seria tajemniczych zbrodni, tylko chłopak poruszający się na wózku inwalidzkim zna rozwiązanie zagadki. Film na podstawie opowiadań Stephena Kinga w reżyserii Daniela Attiasa,
- Lunatycy (1992) – film według scenariusza Stephena Kinga o somnabulikach, którzy żywią się energią młodych dziewic. Reżyseria: Mick Garris,
- Wilk (1994) – horror Mike'a Nicholsa o człowieku (Jack Nicholson), który po ugryzieniu przez wilka, nabiera większej pewności siebie. Zwierzęcy instynkt pomaga mu stawić czoła trudnej sytuacji, jaką jest utrata pracy i zdrada żony,
- Dog Soldiers (2002) – film opowiada o brytyjskich żołnierzach, którzy podczas misji w górach natrafiają na zalany krwią obóz. Reżyseria: Neil Marshall,
- Wilkołak (2018) – horror w baśniowym stylu o dzieciach, które po wyzwoleniu z obozu Gross–Rosen zostają umieszczone w sierocińcu. Budynek zostaje zaatakowany przez wygłodniałe wilczury. Reżyseria: Adrian Panek,
- Przygody młodego wilkołaka (2019) – film przygodowy o trzynastolatku, który choruje na nadmierne owłosienie. Ucieka z domu, aby odnaleźć matkę. Reżyseria: Martin Krejcí,
- Wilk ze Snow Hollow (2020) – film o brutalnych morderstwach w małym, górskim miasteczku, które mają miejsce przy pełni księżyca. Reżyseria: Jim Cummings,
- Wilkołaki są wśród nas (2021) – horror w reżyserii Josha Rubena, w którym brutalne bestie atakują odcięte od świata, amerykańskie miasteczko.