Kalina Jędrusik
Fot. INPLUS/East News
WSPOMNIENIE

Mąż akceptował jej kochanków, straciła dziecko tuż po porodzie. Smutne życie Kaliny Jędrusik

Mija 30. rocznica śmierci artystki...

Konrad Szczęsny 7 sierpnia 2021 07:04
Kalina Jędrusik
Fot. INPLUS/East News

Kochano ją i nienawidzono. Była mistrzynią prowokacji, która potrafiła oburzać najwyżej postawionych polityków. Kalina Jędrusik nie przystawała do szarej rzeczywistości PRL. Kochała wyzywające stroje, gotowanie i... seks. O jej małżeństwie z pisarzem Stanisławem Dygatem krążyły legendy: miał on podobno akceptować każdego jej kochanka. Niestety, mimo tego, że została okrzyknięta symbolem seksu PRL i kolorowym ptakiem tamtych szarych czasów, życie aktorki i piosenkarki pełne było dramatów.

Życie Kaliny Jędrusik: seks, nieudane małżeństwo, utrata dziecka i bezpłodność

Jej kreacje aktorskie w takich filmach, jak Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy, C.K. Dezerterzy Janusza Majewskiego czy ta najsłynniejsza, z czterdziestotrzysekundową sceną kąpieli, w Lekarstwie na miłość Jana Batorego, wpisały się złotymi zgłoskami w historię rodzimej kinematografii. Legenda o tym, że Władysław Gomułka rzucił kapciem (w innej wersji popielniczką) w telewizor, gdy zobaczył w nim Kalinę Jędrusik w sukni z wydatnym dekoltem, na którym błyszczał krzyżyk, wciąż cytowana jest przez jej biografów, choć niektórzy ją stanowczo podważają i twierdzą, że nie wpłynęło to negatywnie na jej karierę i nie otrzymała za to zakazu występów w publicznej telewizji. Mimo że z pozoru miała wszystko: sławę, uwielbienie tłumów i niezliczonych adoratorów, życie artystki pełne było dramatów.

W 1954 roku wyszła za mąż za 16 lat starszego pisarza Stanisława Dygata, który dla niej porzucił swoją pierwszą żonę, aktorkę Władysławę Nawrocką. Kalina Jędrusik poznała ją zresztą w Teatrze Wybrzeże, w którym obie grały. Przez jakiś czas mieszkali nawet w piątkę, razem z teściową i córką literata, Magdą, w mieszkaniu na wybrzeżu. Wskutek karczemnej awantury (przyszła seksbomba PRL ukrywała przed resztą domowników dochody), wyprowadzili się i krótko po tym fakcie przenieśli do Warszawy, gdzie rozpoczęło się ich tyleż barwne, co pełne skandali życie – najpierw w mieszkaniu na Mokotowie, później w luksusowej willi na Żoliborzu.

Oboje wdawali się w liczne romanse: on z kobietami z nizin społecznych, ona z innymi artystami, w tym m.in. aktorem Tadeuszem Plucińskim oraz piosenkarzem Wojciechem Gąssowskim. Nie ukrywali tego zresztą, jak zgodnie twierdzą znajomi pary, Stanisław Dygat akceptował wszystkich kochanków żony. Raz miał uraczyć nawet kolegów, zgromadzonych w kultowym „Czytelniku”, anegdotą: „Wracam kiedyś wcześniej z delegacji i nie zgadniecie, co zastałem w domu. Kalina spała zupełnie sama!”. Co więcej, kochankowie seksbomby pomieszkiwali często z parą w ich willi.

Zobacz też: Zapomniany kochanek Kaliny Jędrusik. Kim był i dlaczego straciła dla niego głowę? Tadeusz Pluciński mówił o romansie z Kaliną „Wpadłem po uszy”

Sama gwiazda nigdy zresztą nie ukrywała, że nie wyobraża sobie życia bez seksu. „Brak seksu to kalectwo, które trzeba leczyć”, podkreślała z mocą. Może dlatego – jak twierdzą wielbiciele jej talentu – tak świetnie interpretowała klasyk Kabaretu Starszych Panów (występy z nimi przyniosły jej niebywałą popularność), Bo we mnie jest seks.

Kalina Jędrusik u szczytu kariery
Fot. East News

Dariusz Michalski, autor książki Kalina Jędrusik, podkreśla, że „sprzeczności napędzały jej życie do niebywałej szybkości. Była nieobliczalna w czynach i słowach, wulgarna i obsceniczna, nielicząca się z bliźnimi, potrafiąca doprowadzić do purpury nie tylko księży, ale też największych rozpustników”. Co ciekawe, mimo że uchodziła za symbol seksu, miała problemy z... odżywianiem. „Maniakalnie dbała o wagę, przez co wpadała w ciągi obżarstwa i związanej z tym chandry”, twierdzi jej biograf.

Choć wersje są w tym przypadku różne, w świadomości zbiorowej utrwaliło się przekonanie, że Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat przeżyli olbrzymią osobistą tragedię. Ich dziecko, córeczka, miała umrzeć tuż po porodzie. Gdy załamana gwiazda przebywała w szpitalu, jej mąż samotnie pochował zwłoki noworodka. Lekarze walczyli wówczas o życie aktorki i piosenkarki, jednak w wyniku operacji nie mogła ona później mieć dzieci. Przyjaciele pary twierdzą natomiast, że ta przejmująca historia mogła zostać jedynie wymyślona przez Stanisława Dygata i Kalinę Jędrusik, by uciszyć nieustanne pytania o brak potomstwa.

Kalina Jędrusik: nienawiść do pasierbicy

Wydaje się to o tyle prawdopodobne, że gwiazda nigdy nie przepadała za dziećmi. Doświadczyła tego boleśnie córka jej męża z pierwszego małżeństwa, Magdalena Dygat-Dudzińska.

„Ojciec zabierał mnie na wakacje z macochą. Nie są to moje najprzyjemniejsze wspomnienia. Kpiła ze mnie nieustannie, poświęciła kiedyś cały dzień na przekonywanie mnie, że jestem niedorozwinięta, bo nie znam przekleństw, a potem wyparła się przed ojcem, twierdząc, że jestem nienormalna, bo zmyślam takie rzeczy [...] nie miała instynktu opiekuńczego i nie można się było zwrócić do niej o żadną poradę, odwrotnie, starałam się ukrywać wszystkie moje problemy”, zwierzyła się w książce Rozstania pasierbica Kaliny Jędrusik.

„Gdy raz stanęłam w jej obronie, ojciec powiedział, że jestem naiwna, jeśli myślę, że podlizywanie się zmieni jej stosunek do mnie: ona cię nienawidzi, zawsze cię nienawidziła i robiła wszystko, żeby mnie do ciebie zrazić”, wyjawiła.

Koniec małżeństwa Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata był zresztą przejmujący. Gdy pisarz umierał w 1978 roku, podkreślał, że „zmarnował życie z kretesem”. Do dziś wiele osób zastanawia się, jak temu dalekiemu od ideału związkowi udało się przetrwać ponad dwie dekady. Po śmierci męża Kalina Jędrusik popadła w dewocję i w jakimś stopniu spokorniała. Nigdy jednak nie rozprawiła się z plotkami krążącymi na jej temat.

Od dzieci wolała zwierzęta. Szczególną miłością darzyła koty. Według relacji znajomych, jej willa na Żoliborzu, którą po śmierci męża zajmowała samotnie, pełna była puchatych czworonogów. To im poświęciła w szczególności ostatnie lata życia i to ta pasja była bezpośrednią przyczyną jej śmierci.

Zobacz też: „W tym swoim szczęściu to Kalina w ogóle nie miała szczęścia”. Była seksbombą, miała wielki talent, kochała i była kochana

Zmarła w nocy 7 sierpnia 1991 roku z powodu ataku astmy oskrzelowej na tle uczulenia na sierść kota. 13 sierpnia 1991 roku została pochowana w Alei Zasłużonych cmentarza Powązkowskiego w Warszawie (grób 66).

Kim była? Dla jednych skandalistką, dla innych wybitną artystką, jeszcze dla innych legendą PRL i kolorowym ptakiem tamtego okresu. Jednak jeśli za wyznacznik gwiazdy przyjmie się powiedzenie, że takie osoby albo się kocha, albo nienawidzi, Kalina Jędrusik była gwiazdą największego formatu 

Kalina Jędrusik - 1988 rok
Fot. Czeslaw Czaplinski/FOTONOVA, East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.