Agnieszka Holland
Fot. Krzysztof Opaliński
O TYM SIĘ MÓWI

Wiemy, kto zagra w pierwszym polskim serialu platformy Netflix!

Agnieszka Holland wybrała naprawdę znane nazwiska!

Sabina Zięba 8 marca 2018 11:00
Agnieszka Holland
Fot. Krzysztof Opaliński

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o realizacji pierwszego polskiego serialu dla platformy Netflix. Wówczas znana była jedynie ogólna fabuła, a także fakt, że reżyserią zajmie się m. in. Agnieszka Holland. Teraz produkcja ma już swój oficjalny tytuł. Wiadomo również, kto wcieli się w główne role!

Pierwszy polski serial na Netflixie

Najnowsza 8-odcinkowa produkcja Agnieszki Holland o nazwie „1983” będzie poświęcona alternatywnej najnowszej historii Polski oraz Europy Środkowej, w której żelazna kurtyna nigdy nie opadła. Skąd taki tytuł? To wyjaśnia fabuła - Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

W rolę skompromitowanego oficera śledczego wcieli się Robert Więckiewicz, natomiast pełnym ideałów studentem prawa zostanie... Maciej Musiał! Oprócz nich w obsadzie znajdzie się także Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka i Agnieszka Żulewska.

Agnieszka Holland dodaje: Jestem przekonana, że wzbogacimy kolekcję oryginalnych seriali Netflix o niezwykle wartościowy tytuł. Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu – tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netflix.

Zdjęcia do „1983” są obecnie kręcone w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku. Premiera jeszcze w 2018 roku! Będziecie oglądać?  

Fot. East News
Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz na gali przedoscarowej w 2012 roku.

Fot. East News

Maciej Musiał w 2016 roku.

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.