Komedia to jeden z najbardziej wymagających gatunków filmowych. Rozśmieszenie widza to sztuka tym większa, że co osoba, to inne poczucie humoru. A już komedie przeznaczone dla całej rodziny to dopiero wyzwanie. Doprowadzenie do śmiechu zarówno starszych jak i młodszych widzów wymaga umiejętności, które posiadło niewielu twórców. Nic więc dziwnego, że w zestawieniu najlepszych komedii familijnych przewijać się będą te same nazwiska na czele z Chrisem Columbusem i Johnem Hughesem. Zapraszamy do rankingu dziesięciu najlepszych komedii familijnych.

Reklama

1. Goonies

Grupę nastolatków mieszkających w niewielkim nadmorskim miasteczku Astoria i tworzących paczkę przyjaciół zwanych „The Goonies” czeka przymusowa rozłąka. Miasteczko ma zostać zrównane z ziemią, a na jego miejscu ma stanąć country club. Mieszkające tu rodziny szykują się do przeprowadzek, a małolaty podejmują próbę uratowania rodzinnych domów, które kochają. Jeśli ich rodzice wykupią ziemię na własność, prace nad country clubem zostaną wstrzymane. Nadzieję na wystarczający zastrzyk gotówki daje odnaleziona na strychu jednego z mieszkań mapa do ukrytego w pobliżu pirackiego skarbu.

Znany również pod, nomem omen, pirackimi tytułami: Postrzeleńcy i GagatkiGoonies to kino nowej przygody w najlepszym tego określenia wydaniu. Wymyślony przez Stevena Spielberga, napisany przez Chrisa Columbusa i wyreżyserowany przez Richarda Donnera film oferuje nie tylko dużą dawkę humoru, ale i szaloną przygodę z poszukiwaniem skarbu w tle. Na tropie bogactwa są nie tylko tytułowi Goonies, ale również banda złożona z członków rodziny Fratelli, kierowana przez bezwzględną matkę (Anne Ramsey). Goonies to jeden z ukochanych filmów dzisiejszych 30- i 40-latków, który nie bez przyczyny doczekał się miana kultowego.

East News

2. Kevin sam w domu

Rodzina McCallisterów szykuje się do spędzenia Bożego Narodzenia w Paryżu. W rozgardiaszu, który panuje w dniu wylotu, wszyscy zapominają o kilkuletnim Kevinie (Macaulay Culkin). Gdy jego rodzice orientują się, że syn został w domu, są już w Paryżu. Postanawiają jak najszybciej wrócić do Stanów. Tymczasem Kevin nie tęskni za rodziną. W końcu ma święty spokój i może robić, co tylko chce. Wolność od problemów nie trwa jednak długo. Domem McCallisterów interesuje się dwójka bandytów (Joe Pesci, Daniel Stern), którzy okradają domy pozostawione przez mieszkańców na święta.

Nie ulega wątpliwości, że święta Bożego Narodzenia nie mogą się obyć bez wigilii, prezentów, Szklanej pułapki i właśnie Kevina samego w domu. Gdy jednego roku film nie znalazł się w programie telewizyjnym, zawiedzeni widzowie masowo podpisywali petycję o przywrócenie Kevina na ekrany. Film Chrisa Columbusa (to nazwisko pojawi się jeszcze w tym zestawieniu) to nie tylko świetny film świąteczny, ale też świetna komedia. Zilustrowany muzycznie przez samego Johna Williamsa, zapewnia dobry humor i wiele okazji do śmiechu. Oblężenie domu Kevina i jego obrona przeszły na stałe do historii kina.

Zobacz także
East News

3. Pani Doubtfire

Daniel Hillard (Robin Williams) to oddany ojciec dla trójki swoich dzieci. Praca aktora nie zapewnia mu jednak stabilności finansowej, co jest powodem częstych kłótni z żoną Mirandą (Sally Field). Gdy Daniel nie przyjmuje kolejnego zlecenia, Miranda ma już tego wszystko dość. Kobieta wnosi o rozwód. Dopóki Daniel nie znajdzie stałej pracy, opieka nad dziećmi zostaje przyznana przez sąd matce. Mężczyzna korzysta z okazji, by być bliżej swoich dzieci. Odpowiada na ogłoszenie żony, która szuka gospodyni. Zgłasza się w przebraniu pani Eufegenii Doubtfire i dostaje pracę.

Choć film, zgadnijcie, Chrisa Columbusa spotkał się z mieszanymi opiniami krytyków, widzowie pokochali go niemal od razu. Nakręcony zaledwie za 25 milionów dolarów zarobił w kinach blisko 450 milionów. Tym samym został drugim najbardziej dochodowym filmem 1993 roku na świecie. Popularność zapewniła mu nie tylko nagrodzona Złotym Globem brawurowa rola Robina Williamsa, ale i niezapomniana charakteryzacja, za którą Pani Doubtfire została nagrodzona Oscarem. Film otrzymał również Złoty Glob dla najlepszego musicalu lub komedii, a po latach został umieszczony na liście 100 najzabawniejszych amerykańskich filmów, sporządzonej z okazji stulecia kina przez Amerykański Instytut Filmowy.

East News

4. I kto to mówi

Mollie (Kirstie Alley) to nowojorska księgowa wplątana w romans ze swoim szefem. Żonatym kobieciarzem i ojcem dwójki dzieci Albertem (George Segal). Kiedy zachodzi z nim w ciążę, szybko odkrywa, że Albert nie zamierza zostawiać dla niej rodziny. Kobieta decyduje się na samotne macierzyństwo. W dniu porodu Mollie zawozi na porodówkę pogodny taksówkarz James Ubriacco (John Travolta). Na świat przychodzi mały Mikey, a James zostaje stałym gościem w domu Mollie. Opiekuje się chłopcem, gdy zachodzi taka potrzeba. Wkrótce zakochuje się w Mollie.

Zanim John Travolta i Bruce Willis spotkali się na ekranie w Pulp Fiction Quentina Tarantino, obaj „wystąpili” też w I kto to mówi. Bruce Willis użyczył swojego głosu małemu Mikeyowi, który zza ekranu komentuje wszystkie wydarzenia w życiu swoim i mamy. Romantyczna komedia wyreżyserowana przez Amy Heckerling spodobała się widzom, a dla Travolty była chwilowym powrotem na aktorski szczyt. Podobnie jak w przypadku Pani Doubtfire także I kto to mówi nie przypadł zbytnio do gustu krytykom. Widzowie uważali inaczej, a film Heckerling został czwartym najbardziej dochodowym filmem 1989 roku. W kolejnych latach powstały dwie następne części, ale nie cieszyły się już takim powodzeniem. Od lat mówi się też o reboocie serii, ale nadal nie są znane żadne konkrety.

East News

5. Babe - świnka z klasą

Osierocona świnka Babe (w jej „rolę” wcieliło się aż 48 świnek) trafia na farmę Arthura Hoggetta (James Cromwell), gdzie wychowuje się razem z psem pasterskim Reksem i jego szczeniakami. Na farmie uczy się tego, że aby przeżyć, trzeba udowodnić właścicielowi, że jest się użytecznym. Kiedy Babe nieomal nie zostaje wybrana jako główna atrakcja świątecznego obiadu, postanawia działać. Wychowująca się od małego razem z psami, Babe świetnie radzi sobie z pilnowaniem stada owiec. Chce za wszelką cenę pokazać panu Hoggettowi, że nadaje się na pierwszą w historii świnkę pasterską.

Australijsko-amerykański komediodramat Babe – świnka z klasą to ekranizacja powieści The Sheep-Pig autorstwa Dicka Kinga-Smitha. Przygotowania do realizacji filmu trwały siedem lat. Głównym wyzwaniem było realistyczne pokazanie mówiących zwierząt. Za kamerą stanął Chris Noonan, choć duży wpływ na film miał jego producent George Miller. Ostateczny rezultat przeszedł oczekiwania wszystkich. Film został nominowany do Oscara w aż siedmiu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu roku. Otrzymał też Złoty Glob dla najlepszej komedii lub musicalu. Przyczynił się również do popularyzacji wegetarianizmu. W 1998 roku nakręcona została jego kontynuacja: Babe – świnka w mieście.

East News

6. Asterix i Obelix: Misja Kleopatra

Rok 54 p.n.e. Galia niemal w całości została podbita przez Imperium Rzymskie. Opór stawia już tylko niewielka wioska, w której mieszkają Asterix (Christian Clavier) i Obelix (Gerard Depardieu). Obaj, razem z druidem Panoramiksem (Claude Rich) wyruszają do Egiptu na wezwanie Numernabisa (Jamel Debbouze). Królowa Kleopatra (Monica Bellucci) została tam obrażona przez Cezara (Alain Chabat), czego wynikiem jest niecodzienny zakład. Kleopatra oznajmia, że w zaledwie trzy miesiące jej poddani wybudują imponujący pałac dla Cezara. Kierownictwo budowy przypada właśnie Numernabisowi, który zdaje sobie sprawę, że bez pomocy Galów jest bez szans.

Druga filmowa ekranizacja popularnych komiksów autorstwa Rene Goscinnego i Alberta Uderzo cieszyła się jeszcze większą popularnością niż jej poprzednik. W samej tylko Francji film Asterix i Obelix: Misja Kleopatra zobaczyło 15 milionów widzów. Ten wynik sprawił, że film Alaina Chabata został czwartym najchętniej oglądanym francuskim filmem w historii. Asterix i Obelix: Misja Kleopatra cieszył się dużym powodzeniem również w Polsce. Popularność zapewnił mu między innymi mistrzowski dubbing. Dialogi autorstwa Bartosza Wierzbięty i brawurowa rola Cezarego Pazury, który użyczył głosu postaci Numernabisa.

East News

7. Beethoven

Podczas zuchwałego napadu na sklep zoologiczny, skradzionych zostaje kilka szczeniaków. Jednemu z nich udaje się uciec od złodziejów To pies rasy bernardyn, który znajduje schronienie w domu państwa Newtonów. Przeciwny jego zamieszkaniu jest pan Newton (Charles Grodin), ale żonie i dzieciom udaje się go przekonać, by zmienił zdanie. Psiak otrzymuje imię Beethoven i z miejsca zostaje ukochanym zwierzakiem rodziny. Choć wprowadza też w domu Netwonów dużo zamieszania. Kiedy jednak weterynarz (Dean Jones) twierdzi, że Beethoven może stanowić zagrożenie dla rodziny, pojawia się widmo uśpienia psa.

Wyreżyserowany przez Briana Levanta i napisany przez Johna Hughesa Beethoven udowodnił, że widzowie kochają filmy o psach. Niedoceniony przez krytyków, zarobił w kinach blisko 150 milionów dolarów. Dał początek serii filmów, w której skład weszło aż osiem produkcji. Jednak tylko dwie pierwsze trafiły do kin. Resztę można było zobaczyć na wideo. Rolę Beethovena zagrał dwunastoletni Chris.

East News

8. Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki

Mieszkający w Kalifornii naukowiec i wynalazca Wayne Szalinski (Rick Moranis) pracuje nad urządzeniem zdolnym do pomniejszania rzeczy. Wszystkie testy nie zakończyły się jednak sukcesem. Przełom przychodzi niespodziewanie. Gdy Wayne przebywa na konferencji naukowej, jego dzieci razem z przyjaciółmi z sąsiedztwa zostają pomniejszeni do mikroskopijnych rozmiarów przez urządzenie Szalinskiego. Wkrótce trafiają na podwórko, które okazuje się miejscem prawdziwej gry o przetrwanie. Będą musieli zrobić wszystko, by Wayne zorientował się, jaki los ich spotkał.

Komedia science-fiction Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki to reżyserski debiut specjalisty od efektów specjalnych Joego Johnstona. Podobnie do innych filmów z listy najlepszych komedii familijnych, także Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki został niespodziewanym hitem kasowym. Zarobił ponad 220 milionów dolarów stając się tym samym najbardziej dochodowym aktorskim filmem w historii studia Walta Disneya. Rekord ten został pobity dopiero pięć lat później. W kolejnych latach powstały dwie kontynuacje filmu Johnstona (Kochanie, zwiększyłem dzieciaka, Kochanie, zmniejszyliśmy siebie) oraz telewizyjny serial oparty na jego pomyśle.

East News

9. Paddington

Eksplorujący peruwiańską dżunglę brytyjski geograf odkrywa nieznany dotychczas gatunek misiów. Okazuje się, że są na tyle inteligentne, że są w stanie nauczyć się języka angielskiego. Gdy nadchodzi czas rozstania, geograf informuje misie, że będą mile widziane, jeśli zdecydują się odwiedzić go w Londynie. 40 lat później dom misiów zostaje zniszczony przez trzęsienie ziemi. Młody miś wyrusza do Anglii w poszukiwaniu nowego domu. Przygarnia go rodzina Brownów, która daje mu na imię Paddington od nazwy stacji metra, na której go spotkali. Pojawienie się miśka wprowadzi w ich życiu wiele zamieszania.

Ekranizacja opowiadań Michaela Bonda o ukochanym przez Brytyjczyków misiu Paddingtonie odniosła kasowy sukces, przynosząc dochód przekraczający ćwierć miliarda dolarów. Głosu słynnemu misiowi użyczył Ben Whishaw, który zastąpił typowanego do tej roli Colina Firtha. W rolach głównych wystąpili Hugh Bonneville, Sally Hawkins, Julie Walters, Jim Broadbent, Peter Capaldi i Nicole Kidman. Film otrzymał dwie nominacje do nagrody BAFTA (najlepszy film brytyjski, najlepszy scenariusz adaptowany), a trzy lata później do kin trafiła jego kontynuacja, która również cieszyła się dużym powodzeniem.

East News

10. Noc w muzeum

Larry Daley (Ben Stiller) to rozwodnik, który nie potrafi utrzymać żadnej pracy. Była żona Larry’ego (Kim Raver) uważa, że stanowi on zły przykład dla ich dziesięcioletniego syna Nicka. Sam Larry obawia się, że Nick wkrótce większym respektem zacznie darzyć przyszłego ojczyma Dona (Paul Rudd). Niespodziewanie Larry dostaje posadę nocnego stróża w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. Nie spodziewa się nawet, że gdy zapada noc, wszystkie eksponaty muzeum budzą się do życia.

Reklama

Wyreżyserowana przez Shawna Levy’ego komedia fantastyczna Noc w muzeum powstała na motywach książki dla dzieci autorstwa Milana Trenca. Kasowy sukces filmu był ogromny. Noc w muzeum przyniosła zyski przekraczające pół miliarda dolarów, a w kolejnych latach do kin trafiły dwie następne części serii. W filmie obok Bena Stillera wystąpili też Robin Williams, Rami Malek, Mickey Rooney, Dick Van Dyke, Owen Wilson i Steve Coogan.

East News
Reklama
Reklama
Reklama