Reklama

Filmy o wyścigach samochodowych niewątpliwie zostały zdominowane przez serię „Szybkich i wściekłych” z kultowymi rolami Vin Diesela i Paula Walkera. Fanów uspokajamy – te tytuły również znalazły miejsce w naszym rankingu. Podium zdobywają jednak trzy świetne biografie najszybszych kierowców rajdowych na świecie. I od nich zaczniemy przegląd.

Reklama

Spis treści:

  1. Senna (2010) – o trzykrotnym mistrzu Formuły 1
  2. Le Mans ’66 (2019) – film o rywalizacji Forda i Ferrari
  3. Wyścig (2013) – film o wyścigach Formuły 1
  4. Szybcy i wściekli (2001) – kultowa seria filmów o wyścigach samochodowych
  5. Le Mans (1971) – sportowy film akcji z lat 70.
  6. Grand Prix (1966) – film o wyścigach Formuły 1 z lat 60.
  7. Za szybcy, za wściekli (2003) – druga część kultowej serii o wyścigach
  8. Baby driver (2017) – film o umiejętnościach rajdowych i mafii
  9. Norweski speed 1–3 (2014– 2021) – seria komedii o wyścigach samochodowych
  10. Pozostałe filmy o wyścigach

Senna (2010) – film o trzykrotnym mistrzu Formuły 1

Ranking otwiera najlepiej oceniany film o wyścigach na Filmwebie – „Senna”. Jest to biografia brazylijskiego kierowcy wyścigowego. Ayrton Senna zaczął się ścigać już w wieku 13 lat. Jego kariera szybko przechodziła na coraz wyższe obroty, a mając 19 lat został wicemistrzem świata w Kartingu. W 1981 r. stanął do wyścigów w Europie, a trzy lata później dołączył do rywalizacji w Formule 1. Zmarł podczas wyścigu Grand Prix Marino w 1994 r. Miał wtedy 34 lata.

Film w reżyserii Asifa Kapadii (autor słynnej biografii Amy Winehause z 2015 r.) powstał w oparciu o ogromną ilość materiałów archiwalnych. W pracy nad dokumentem dużą rolę odegrało wsparcie rodziny zmarłego rajdowca, a także zarządu Formuły 1.

Produkcja okazała światowym hitem. W 2012 r. zdobyła dwie nagrody BAFTA (jako najlepszy film dokumentalny i za najlepszy montaż), nagrody na festiwalach Satelity i Sundance (2011).

Ocena na Filmwebie: 8,0.

Le Mans ’66 (2019) – film o rywalizacji Forda i Ferrari

Film wraca do historii wyścigu Le Mans w 1966 r. Amerykański koncern samochodowy Ford po raz pierwszy staje do rywalizacji z włoskim Ferrari. W pracach koncepcyjnych i konstrukcji najszybszego samochodu na świecie biorą udział genialny projektant Carroll Shelby (Matt Damon) i były zwycięzca wyścigu Le Mans, Ken Miles (Christian Bale).

Le Mans ‘66” w reżyserii Jamesa Mangolda można określić jako ambitne kino akcji. W 2020 r. film otrzymał dwa Oscary za najlepszy montaż i najlepszy montaż dźwięku. Tytuł został opisany również w zestawieniu filmów biograficznych.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Zobacz także: Filmy motywacyjne, które ładują baterie

Wyścig (2013) – film o wyścigach Formuły 1

Trzeci w rankingu film o wyścigach to kolejna biografia. Tym razem jesteśmy świadkami skrajnie niebezpiecznej rywalizacji dwóch doskonałych rajdowców Formuły 1. Brytyjczyk, James Hunt (Chris Hemsworth) i Austriak, Niki Lauda (Daniel Brühl) zrobią wszystko, aby wygrać.

Nie tylko na wyścigowym torze, ale także w życiu trudno jest im ocenić granicę między odwagą a brawurą. Obydwaj kierowcy wiedzą, jakie jest ryzyko przy tak wysokiej prędkości. Jednak przekonani o swoich mistrzowskich umiejętnościach, uważają, że wypadki zdarzają się innym.

Ultraszybki „Wyścig” w reżyserii Rona Howarda został pozytywnie oceniony nie tylko przez widzów, ale także przez krytyków filmowych. Świadczy o tym nagroda BAFTA w 2014 za najlepszy montaż.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Szybcy i wściekli (2001) – kultowa seria filmów o wyścigach samochodowych

Szybcy i wściekli” z 2001 r. to pierwszy film o wyścigach ulicznych, który doczekał się aż dziewięciu pełnometrażowych kontynuacji (ostatnia z 2023 r.). O ogromnym sukcesie świadczy także wiele innych produkcji powiązanych z głównych tematem.

W pierwszej części (i najlepszej według użytkowników Filmwebu) uczestniczymy w porywającej walce dwóch gangów. Przywódcą jednego z nich jest Dominic Toretto (Vin Diesel). Poznajemy także policjanta, Briana O’Connera (Paul Walker). Jako tajny agent wstępuje on do gangu Dominica, aby rozwiązać głośną sprawę kradzieży ciężarówek.

Szybkie tempo ulicznych wyścigów podrasowanymi samochodami japońskich marek podgrzewa historia miłości policjanta do siostry Dominica, Mii Toretto (Jordana Brewster). W filmie widzimy także rewelacyjną aktorkę filmów akcji, Michelle Rodriguez.

„Szybcy i wściekli” w reżyserii Roba Cohena zdobył Złoty Popcorn MTV za najlepszy duet aktorski – Paul Walker i Vin Diesel.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Le Mans (1971) – sportowy film akcji z lat 70.

Wśród najlepiej ocenianych filmów o wyścigach jest także miejsce na stare tytuły, które w niebywały sposób przybliżają techniczne szczegóły rozgrywek na torze. Jednym z takich filmów jest „Le Mans” w reżyserii Lee H. Katzina z 1971 r.

Akcja zbudowana jest wokół sylwetki Michaela Delaneya (Steve McQueen), lidera zespołu Porsche. W tych latach francuska marka samochodów mocno rywalizuje z włoskim Ferrari. Rajdowiec ryzykuje własnym życiem, żeby wygrać. Staje do wyścigu po ciężkim wypadku na torze, walcząc z ograniczeniami ciała i ludzkim strachem przed śmiercią.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Zobacz także: Filmy lat 90. – najlepsze tytuły z różnych gatunków

Grand Prix (1966) – film o wyścigach Formuły 1 z lat 60.

Wróćmy jednak do wyścigów Formuły 1. Kolejnym filmem, który przybliża ich realia jest „Grand Prix” w reżyserii Johna Frankenheimera. Tym razem o pierwsze miejsce na podium rywalizują czterej rajdowcy. Wśród nich jest Amerykanin, Pete Aron (James Garner) i Brytyjczyk, Scott Stoddard (Brian Bedford). Każdy z nich ma swój dramat. Jeden – zbiera siły po wypadku na torze, drugi – będzie musiał opuścić zespół.

Fabuła filmu skupia się nie tylko na karierze sportowców. Ważnym wątkiem jest także życie prywatne rajdowców.

Trzeba przyznać, że pierwszoplanową rolę w „Grand Prix” odegrał pierwszy bolid zespołu McLaren – McLaren M2B, zaprojektowany przez Robina Herda. Na potrzeby filmu przemalowano go na biały kolor z zielonymi paskami.

Tytuł został nagrodzony trzema Oscarami: za najlepsze efekty dźwiękowe, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Za szybcy, za wściekli (2003) – druga część kultowej serii o wyścigach

W sequelu „Szybkich i wściekłych” (2001) policjant, Brian O’Conner (Paul Walker) traci pracę i bierze udział w wyścigach ulicznych w Miami. Zostaje jednak złapany przez federalnych. Aby się zrehabilitować pomaga w schwytaniu szefa gangu narkotykowego, Cartera Verone’a (Cole Hauser).

Brian O’Conner współpracuje z Romanem Pearcem (Tyrese Gibson), kryminalistą i przyjacielem z dzieciństwa. Obydwaj nie zważają na ograniczenia prędkości. W dorwaniu Verone’a pomaga im tajna agentka, Monica Fuentes (Eva Mendes).

Film „Za szybcy, za wściekli” w reżyserii Johna Singletona, chociaż jest uwielbiany przez fanów gatunku, zyskał mieszane opinie krytyków. W 2004 r. otrzymał dwie Złote Maliny jako najgorszy sequel oraz za najgorszy powód do powstania filmu. Jednocześnie zdobył dwie nagrody Teen Choice w kategoriach: ulubiona chemia (dla Paula Walkera) i ulubiona scena filmowa z krzykiem.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Zobacz także: Filmy o narkotykach, narkomanach, imprezach, przemycie i innych uzależnieniach

Baby driver (2017) – film o kierowcy rajdowym w gangu

Baby driver” to film o mafii, w którym niemałą rolę odgrywa wysoka prędkość za kierownicą. Akcja ma miejsce w Altancie w Stanach Zjednoczonych. Tytułowy Baby (Ansel Elgort) jest nastolatkiem, który w prowadzeniu samochodu nie ma sobie równych. Jego niebywały talent sprawia, że trafia do gangu – pod skrzydła bossa, znanego jako Doca (Kevin Spacey).

Kiedy Baby poznaje Deborę (Lily James) myśli o tym, żeby odejść z mafii. Jednak nie jest możliwe. Doca szykuje wielki skok, w którym chłopak musi wziąć udział.

Film w reżyserii Edgara Wrighta to tytuł skierowany do wszystkich fanów szybkiej akcji i wysokich prędkości. „Baby driver” zdobył także uznanie krytyków, o czym świadczą liczne nagrody, m.in. BAFTA czy Critics’ Choice (obydwie w 2018 r.) – za najlepszy montaż.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Norweski speed 1–3 (2014–2021) – seria komedii o wyścigach samochodowych

Na koniec – trzy norweskie filmy o nielegalnych wyścigach samochodowych. Reżyser Hallvard Brain po raz kolejny raczy nas niestandardowym połączeniem komedii z filmem akcji. Być może taki zestaw nie każdemu przypadnie do gustu, ale również ma swoich fanów.

W pierwszej części Roy (Anders Baasmo Christiansen) przygotowuje się do wyścigu wzdłuż Norwegii za kierownicą swojego żółtego mustanga. Jego życie samotnika przerywa niespodziewana wizyta córki, o której istnieniu nie miała pojęcia. Nastolatka razem z nim bierze udział w nielegalnej rywalizacji.

W filmie „Norweski speed 2” Roy wychodzi z więzienia, w którym odsiadywał wyrok za niezgodne z prawem wyścigi. Planuje zmienić swoje życie. Jednak już na imprezie powitalnej otrzymuje wyzwanie od dawnych rywali. Tym razem trasa przebiega przez Norwegię, Szwecję, Finlandię – aż po Murmańsk w Rosji.

Akcja najnowszej części rozgrywa się tuż przed planowanym ślubem Roya. Podejmuje on wyzwanie rzucone przez Robin (Alexandra Maria Lara), która również jest zakochana w jego narzeczonej, Sylvii (Katherine Thorborg Johansen). Pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji wyścig przebiega przez Norwegię, Szwecję, Danię i północne Niemcy.

Pierwszy i drugi film z serii został pozytywnie przyjęty przez widzów, o czym świadczą dobre noty na Filmwebie (obydwa filmy mają ocenę: 6,1.). Najsłabiej wypada ostatni z cyklu – „Norweski speed 3”. Ocena na Filmwebie: 5,2.

Pozostałe filmy o wyścigach

Dla tych, którzy widzieli już wszystkie powyższe tytuły, mamy dodatkową listę:

Reklama
  1. Wyścig armatniej kuli (1981) – film o nielegalnych wyścigach samochodowych z Rogerem Moorem w roli głównej. Reżyseria: Hal Needham,
  2. Auta (2006) – film animowany Pixara dla małych wielbicieli czterech kółek,
  3. Death Race: wyścig śmierci (2008) – film o byłym kierowcy rajdowym, który bierze udział w wyścigu podczas odsiadki w więzieniu. Reżyseria: Paul W. S. Anderson, w roli głównej: Jason Statham,
  4. Urodzony zwycięzca (2011) – film o nastolatku, który jest zafascynowany wyścigami samochodowymi. Reżyseria: Alex Ranarivelo,
  5. Need for speed (2014) – film o kierowcy rajdowym, który po wyjściu z więzienia wraca do wyścigów ulicznych. Reżyseria: Scott Waugh, w roli głównej: Aaron Paul,
  6. Szybcy i wściekli: wyścigowi agenci (2019) – animacja o wyścigach samochodowych, która powstała w nawiązaniu do klasyki gatunku. Reżyseria: Tim Hedrick, Bret Haaland.
Reklama
Reklama
Reklama