Reklama

W rankingu filmów sportowych postawiliśmy na najlepsze tytuły. Selekcja 12. mistrzowskich produkcji zyskała nie tylko uznanie widzów, ale także krytyków filmowych. To fascynujące opowieści o różnych dyscyplinach sportowych. Boks, futbol amerykański, lekkoatletyka, łyżwiarstwo figurowe i wyścigi samochodowe pokazują różne oblicza sportu. Dzięki indywidualnym historiom, zazwyczaj opartym na faktach, jesteśmy w stanie zagłębić się w całą plejadę emocji, które w sporcie są najważniejsze.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 12: Jestem najlepsza. Ja, Tonya (2017) – pełen skrajnych emocji film o łyżwiarce figurowej

Film opowiada pełną burzliwych zwrotów historię łyżwiarki figurowej, Tonyi Harding. Fabuła rozpoczyna się w latach 70. XX wieku, kiedy Tonya (Margot Robbie) jest 4-letnią dziewczynką, a jej matka (Allison Janney) zmusza ją do jazdy na łyżwach. W miarę jak główna bohaterka dorasta, wymagania wobec niej rosną. Nastolatka nie ma czasu na rozrywki, ponieważ po szkole od razu rozpoczyna mordercze treningi po okiem restrykcyjnej Diane Rawlinson (Julianne Nicholson).

W 1994 r. dochodzi do incydentu, który ma istotny wpływ na dalszą karierę łyżwiarki. Tuż przed eliminacjami do igrzysk olimpijskich w Norwegii największa rywalka Tonyi, Nancy Kerrigan (Caitlin Carver), zostaje zaatakowana przez nieznanego sprawcę, czego efektem jest poważna kontuzja kolana. Podejrzenia padają na Tonyę i osoby z jej najbliższego otoczenia.

Film „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” w reżyserii Craiga Gillespiego przepełnia cała feeria emocji związanych ze sportem na olimpijskim poziomie – od euforii aż po paniczny strach przed porażką. Oscarem w 2018 r. została nagrodzona Allison Janney za genialną rolę drugoplanową. Aktorka przed karierą filmową trenowała łyżwiarstwo figurowe, jednak wypadek przekreślił jej szansę na sukces w sporcie.

Ocena na IMDb: 7,5.

Miejsce 11: Wielki Mike (2009) – wzruszająca historia sportowego sukcesu chłopaka z ubogiej dzielnicy

To kolejny film o sportowcu, który w dzieciństwie nie miał lekkiego życia. Michael Oher (Quinton Aaron) to czarnoskóry chłopak z ubogiej dzielnicy. Bezdomny nastolatek ma w życiu ogromne szczęście. Chłopaka zauważa Leigh Anne Tuohy (Sandra Bullock). Zamożna rodzina adoptuje Mike'a i zachęca do gry w futbol. Okazuje się, że chłopak ma wielki talent i wkrótce zostaje gwiazdą zawodowego klubu Baltimore Ravens.

Scenariusz powstał na podstawie książki Michaela Lewisa. Oscarową statuetkę zgarnęła Sandra Bullock w 2010 r. za poruszającą główną rolę. Film „Wielki Mike” w reżyserii Johna Lee Hancocka został opisany również w zestawieniu filmów biograficznych.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 10: Fighter (2010) – mocny film o walce na ringu i w życiu

„Fighter” w reżyserii Davida O. Russela to film biograficzny o życiu amerykańskiego boksera, Micky'ego Warda (Mark Wahlberg). W wieku 26 lat bokser decyduje o zakończeniu kariery na ringu. Powodem są problemy zdrowotne i sprawy rodzinne, który wymagają jego większej uwagi.

Micky podejmuje mało wymagającą pracę w służbach porządkowych, aby utrzymać liczną rodziną. To na jego barki spada cała odpowiedzialność po tym, jak jego starszy brat Dicky (Christian Bale) trafia do więzienia.

Film zdobył dwie oscarowe statuetki dla dwójki aktorów drugoplanowych – Christiana Bale'a i Melissy Leo (matka braci bokserów). Ten tytuł zajmuje także 5. miejsce w naszym rankingu filmów o boksie.

Ocena na IMDb: 7,8.

Miejsce 9: Zapaśnik (2008) – przejmująca opowieść o ambicji i ograniczeniach ludzkiego ciała

Robin Ramzinski (Mickey Rourke) jest byłym zapaśnikiem, który w latach 80. był u szczytu swojej kariery. Teraz mieszka w przyczepie kempingowej i pracuje w supermarkecie, gdzie jest poniżany przez menadżera. Czas wolny spędza w klubie ze striptizem. Tam poznaje tancerkę Cassidy (Marisa Tomei), która także ma już za sobą lata swojej świetności.

Z okazji 20. rocznicy walki z swoim największym przeciwnikiem Ajatollahem (Ernest Miller), ma okazję ponownie stanąć na ringu. Mężczyzna doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest już w najlepszej formie. Jednak podejmuje rękawicę, a żeby dobrze wypaść sięga po sterydy.

Film w reżyserii Darrena Aranofsky'ego, podobnie jak dwa inne jego dzieła – „Requiem dla snu” i „Czarny łabędź”, podejmuje tematykę ludzkiego ciała, które stawia brutalny opór w momencie, gdy nie jest już w stanie już dać z siebie więcej.

„Zapaśnik” otrzymał dwie nagrody na festiwalu Złote Globy w 2009 r. – za przekonującą do bólu rolę Mickey'a Rourke'ego i piosenkę „The Wrestler” w wykonaniu Bruce'a Sprinsteena.

Ocena na IMDb: 7,9.

Miejsce 8: Wojownik (2011) – starcie dwóch skłóconych braci

Film opowiada o dwóch braciach, którzy niezależnie od siebie postanawiają wziąć udział w turnieju MMA. Brendan i Tommy od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Teraz przyjdzie im stanąć naprzeciwko siebie.

Tommy (Tom Hardy) jest byłym żołnierzem, po traumatycznych wydarzeniach na froncie. Pieniądze, które zamierza wygrać, chce przekazać wdowie po zmarłym przyjacielu. O pomoc w treningach zwraca się do swojego ojca alkoholika, Paddy'ego Conlona (Nick Nolte).

Brendan (Joel Edgerton) obecnie jest nauczycielem fizyki. Trudna sytuacja materialna sprawia, że również zgłasza się do turnieju. Trenuje pod okiem swojego przyjaciela Franka (Frank Grillo).

„Wojownik” w reżyserii Gavina O'Connora to także miejsce 2. w naszym rankingu filmów o walkach.

Ocena na IMDb: 8,1.

Miejsce 7: Wyścig (2013) – historyczna rywalizacja kierowców Formuły 1

Film opowiada o niebezpiecznej rywalizacji dwóch wybitnych zawodników Formuły 1. Do decydującego starcia dochodzi pomiędzy Brytyjczykiem Jamesem Huntem (Chris Hemsworth) i Austriakiem Nikim Laudą (Daniel Brühl).

Bycie najlepszym jest obarczone ogromnym ryzykiem. Obydwaj sportowcy teoretycznie o tym wiedzą, a jednak są przekonani o tym, że wypadki zdarzają się innym – nie im.

Fabuła filmu w reżyserii Rona Howarda opiera się na wydarzeniach z 1976 r. O tym tytule pisaliśmy także w zestawieniu najlepszych filmów o wyścigach.

Ocena na IMDb: 8,1.

Miejsce 6: Wściekły byk (1980) – nieoszczędzająca wrażliwego widza biografia brutalnego pięściarza

Film biograficzny w reżyserii Martina Scorsese opowiada o życiu i karierze wybitnego pięściarza, Jake'a LaMotty (Robert De Niro). Sportowiec zaczyna odnosić swoje pierwsze spektakularne sukcesy w wieku 19 lat. Szybko zostaje okrzyknięty mistrzem, a jego brutalny styl walki budzi strach i podziw wśród rywali.

Jednak kolejne mordercze treningi, walki, porażki i zwycięstwa mają również ogromny wpływ na prywatne życie boksera. LaMotta zaczyna popadać w nałogi. Z czasem dochodzi do konfliktu z bratem (Joe Pesci) i przemocy wobec żony Vickie (Cathy Moriarty).

Monochromatyczny dramat o brutalnej cenie sportu został nagrodzony dwoma Oscarami – dla Roberta De Niro i za najlepszy montaż.

Ocena na IMDb: 8,1.

Miejsce 5: Le Mans '66 (2019) – filmowy wyścig dwóch najlepszych koncernów

Film opowiada historię słynnego wyścigu na torze Le Mans we Francji z 1966 roku. Do rywalizacji z włoskim Ferrari po raz pierwszy ma stanąć amerykański koncern Ford Motor Company.

Pracą nad samochodem, który ma pokonać mistrzowski model, zajęli się były kierowca wyścigowy, Carroll Shelby (Matt Damon), i brawurowy Ken Miles (Christian Bale), który jest u rozkwitu swojej kariery. W efekcie trudnej pracy i starcia dwóch mocnych charakterów powstaje Ford GT40.

Szybka, emocjonująca i ekscytująco niebezpieczna produkcja została nagrodzona dwoma Oscarami w 2020 r. – za najlepszy montaż i montaż dźwięku. Tytuł został uwzględniony również w rankingu filmów o wyścigach.

Reżyseria: James Mangold, ocena na IMDb: 8,1.

Miejsce 4: Rocky (1976) – klasyka kina sportowego

Pierwszy z serii popularnych filmów opowiada o początkach kariery najpopularniejszego boksera w historii kina. Rocky Balboa (Sylvester Stallone) jest nikomu nieznanym, szarym bokserem z podrzędnego klubu. Nieoficjalnie działa w półświatku – zbiera haracze dla gangstera, Tony'efo Gazzo (Thayer David). Podkochuje się bez wzajemności w pracowniczce sklepu zoologicznego.

I tak kręci się jego życie do czasu, kiedy dostaje propozycję zmierzenia się na ringu z mistrzem wagi ciężkiej, Apollo Creedem (Carl Weathers).

Chociaż Rocky przegrywa pierwszą walkę, świat zauważa młodego boksera, a publiczność okrzykuje go nową gwiazdą ringu. Dalsze losy Rocky'ego możemy śledzić w kolejnych pięciu filmach, który ukazywały się od 1979 do 2006 r. Pierwszy „Rocky” został nagrodzony trzema Oscarami w 1977 r. jako najlepszy film, za reżyserię i montaż. Tytuł został uwzględniony również w rankingu 7 najlepszych filmów o boksie.

Reżyseria: John G. Avildsen, ocena na IMDb: 8,1.

Miejsce 3: Za wszelką cenę (2004) – film o kobiecym boksie

Film „Za wszelką cenę” w reżyserii Clinta Eastwooda to motywująca opowieść o 30-latce (Hilary Swank), która zapragnęła zostać zawodową pięściarką. Dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kluczem do sukcesu są regularne treningi, najlepiej pod okiem mistrza.

Zwraca się z prośbą o wsparcie do byłego boksera, a obecnie jednego z najlepszych trenerów, Frankiego Dunna (Clint Eastwood). Kariera Maggie nabiera rozpędu, a momentem kulminacyjnym jest mistrzostwo wagi półciężkiej.

Narratorem opowieści jest Scrap (Morgan Freeman), najlepszy przyjaciel Dunne'a i obserwator jego relacji z Maggie. Produkcja zdobyła oscarowe statuetki w 2005 r. w czterech kategoriach: najlepszy film, reżyseria, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Hilary Swank) i najlepszy aktor drugoplanowy (Morgan Freeman).

Tytuł uwzględniliśmy również w rankingu filmów motywacyjnych.

Ocena na IMDb: 8,1.

Miejsce 2: Sztuka latania (2011) – spektakularny dokument o snowboardzie

To porywająca i przepiękna wizualnie opowieść o ekstremalnych zjazdach na snowboardzie. Travis Rice i jego przyjaciele wykonują tricki, które zdają się zaprzeczać grawitacji.

Film powstał w reżyserii Curta Morgana. Zdjęcia były kręcone na Alasce, w Kanadzie i w Chile.

Ocena na IMDb: 8,2.

Miejsce 1: Senna (2010) – wnikliwa opowieść o kierowcy Formuły 1

Film w reżyserii Asifa Kapadii to przenikliwy dokument o życiu brazylijskiego kierowcy wyścigowego, Ayrtona Senny. Dzieło tworzą nie tylko oficjalne nagrania, ale także osobiste relacje rodziny sportowca.

Senna zaczyna się ścigać mając 13 lat. Szybko pnie się w górę, aby w końcu stanąć do rywalizacji w wyścigach Formuły 1. W wieku 34 lat ginie w wypadku na torze podczas wyścigu Grand Prix Marino w 1994 r.

Opowieść o sportowcu została nagrodzona na festiwalu BAFTA w 2012 – jako najlepszy film dokumentalny, a także za doskonały montaż. To także nasze miejsce 1. w rankingu filmów o wyścigach.

Reklama

Ocena na IMDb: 8,5.

Reklama
Reklama
Reklama