Reklama

Wśród 10 najlepszych filmów o samolotach jest miejsce na kultowe produkcje w stylu „Top Gun”, ale nie tylko. To zestawienie nie byłoby kompletne bez doskonałej komedii z lat 80. czy przyjemnie zaskakującego melodramatu z Georgem Clooneyem w roli głównej. Zatem przed nami dużo dobrej i trzymającej w napięciu akcji, rozgrywającej się wiele mil nad powierzchnią Ziemi.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 10: Air Force One (1997) – zamach na pokładzie samolotu prezydenckiego

„Air Force One” to film sensacyjny w reżyserii Wolfganga Petersena, którego akcja rozgrywa się w latach 90. XX wieku. Sprzymierzone jednostki specjalne USA i Rosji porywają kazachskiego nacjonalistę, Ivana Radka, aby zapobiec wojnie. Wkrótce okazuje się, że to wydarzenie ma dramatyczne konsekwencje.

Kiedy kilka tygodni później prezydent USA, James Marshall (Harrison Ford), wraca z Moskwy, na pokładzie Air Force One dochodzi do zamachu terrorystycznego. Bojownicy pod dowództwem Ivana Korszunowa (Gary Oldman) żądają uwolnienia Ivana Radka. Jeśli rząd USA nie spełni ich prośby, co 30 min zginie 1 z 50 zakładników. Wśród nich znajduje się najbliższa rodzina prezydenta.

Film zdobył dwie nominacje do Oscarów w 1998 r. w kategoriach: najlepszy dźwięk i montaż.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Miejsce 9: Lot 93 (2006) – walka z terrorystami na pokładzie samolotu

Film opowiada o zamachu na World Trade Center, ale z perspektywy pasażerów samolotu, który nie zrealizował swojej misji terrorystycznej. 11 września 2001 r. islamscy fundamentaliści przejęli cztery samoloty pasażerskie. Dwa uderzyły w wieżowce World Trade Center, trzeci w Pentagon, czwarty rozbił się w Shankville, 250 km od Waszyngtonu.

Samolot linii United Airlines, lot 93, startuje z opóźnieniem, jednak kiedy pojawia się informacja o zamachach, jest już w powietrzu. Wkrótce pilot także dostaje ostrzeżenie o możliwości przejęcia lotu. Pasażerowie, dowiadując się o tym, co się dzieje od swoich rodzin, postanawiają działać na własną rękę. Decydują się na heroiczną próbę odbicia samolotu z rąk terrorystów.

„Lot 93” w reżyserii Paula Greengrassa to trzymający w napięciu dramat, a jednocześnie hołd dla pasażerów, którzy w obliczu pewnej śmieci, pomyśleli o ratowaniu życia innych ludzi. Film zdobył dwie nagrody BAFTA w 2007 r. – za najlepszy montaż i reżyserię.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 8: W chmurach (2009) – powietrzny styl życia

Ryan Bingham (George Clooney) pracuje dla światowych korporacji w roli faceta „od brudnej roboty” – zajmuje się zwalnianiem ludzi. Zlecenia napływają z różnych miejsc, często oddalonych od siebie o kilkaset mil, w związku z czym Ryan jest stałym klientem linii lotniczych.

Podróże są istotnym elementem jego filozofii życia. Doskonale się czuje jako wolny strzelec, ponieważ nie lubi przywiązywać się do miejsc i ludzi. Jego światopogląd burzą dwie kobiety – Alex (Vera Farmiga), z którą przeżywa gorący romans, i Natalie (Anna Kendrick), młoda współpracowniczka.

Film „W chmurach” w reżyserii Jasona Reitmana zdobył dwie nagrody za najlepszy scenariusz adaptowany – na festiwalach Złote Globy i BAFTA w 2010 r. Produkcja powstała w oparciu o powieść Waltera Kirna.

W filmografii reżysera, Jasona Reitmana, są takie produkcje jak: „Dziękujemy z palenie” (2005) czy „Juno” (2007). Więcej na temat tego tytułu – w rankingu filmów o miłości i szkole.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 7: Czy leci z nami pilot? (1980) – doskonała komedia rozgrywająca się w samolocie

Film „Czy leci z nami pilot?” w reżyserii Jima Abrahamsa i Davida Zuckera to zabawna amerykańska komedia z lat 80., parodiująca ciężkie dramaty katastroficzne. Głównym bohaterem jest Ted Striker (Robert Hays), były pilot wojskowy. Mężczyzna pod wpływem koszmaru wojennych przeżyć postanawia już nigdy nie wsiadać do samolotu. Zmienia jednak zdanie, kiedy okazuje się, że tylko w ten sposób może odzyskać miłość pewnej stewardessy, Elaine Dickinson (Julie Hagerty).

Tymczasem na pokładzie samolotu dochodzi do zatrucia pokarmowego. Okazuje się, że żaden z pilotów nie jest w stanie bezpiecznie kontynuować rejsu. Cała nadzieja w rękach Teda.

Kultowa komedia zajmuje 4. miejsce na liście 101. najzabawniejszych scenariuszy wszech czasów z 2015 r. (lista Amerykańskiej Gildii Scenarzystów).

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Miejsce 6: Non-stop (2014) – thriller sensacyjny o zamachu terrorystycznym na pokładzie linii lotniczych

„Non-stop” to trzymający w napięciu film akcji. Bill Marks (Liam Neeson) pracuje jako agent federalny, a jego zadaniem jest ochrona pasażerów linii lotniczych. Zazwyczaj na pokładzie samolotów jest bezpiecznie, jednak tym razem sytuacja staje się dramatyczna.

Okazuje się, że jeden z pasażerów jest terrorystą. Żąda okupu 150 milionów dolarów. Jeśli nie dostanie pieniędzy, co 20 min zginie jedna osoba. Bill Marks ma niewiele czasu, aby ustalić tożsamość terrorysty.

Film zdobył nominację do Kryształowej Statuetki w ramach People's Choice w 2015 r. Reżyseria: Jaume Collet–Serra.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Miejsce 5: Top Gun (1986) – kultowy film akcji z lat 80.

Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) jest młodym i ambitnym pilotem amerykańskiej marynarki wojennej. Razem z porucznikiem Nickiem „Goosem” Bradshawem (Anthony Edwards) zostają zaproszeni na ekskluzywne szkolenie w jednostce specjalnej.

Jedną z instruktorek w Top Gun jest Charlotte „Charlie” Blackwood (Kelly McGillis). Kobieta w szczególny sposób interesuje się Maverickiem, ponieważ informacje o tym, w jaki sposób wykonuje manewry, mogą pomóc jej w otrzymaniu awansu.

Film w reżyserii Tony'ego Scotta pobił rekordy popularności zaraz po premierze i przez lata nie schodził z pierwszego miejsca w rankingach filmowych. Na brawa zasługują nie tylko aktorzy i producenci „Top Gun”, ale także osoby odpowiedzialne za ścieżką dźwiękową. Piosenka do filmu pt. „Take my breath away" w wykonaniu zespołu Berlin została nagrodzona Oscarem i Złotym Globem w 1987 r. Film zdobył także Kryształową Statuetkę w plebiscycie People's Choice.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 4: Szklana pułapka 2 (1990) – porywająca akcja z udziałem Johna McClane'a

Fabuła drugiej części kultowego filmu akcji z 1988 r. rozgrywa się na lotnisku w wigilię świąt Bożego Narodzenia. Policjant John McClane (Bruce Willis) czeka na przylot swojej żony (Bonnie Bedelia), nie spodziewając się, że za chwilę rozegrają się wydarzenia, które zakłócą spokojny przedświąteczny nastrój.

Na tym samym lotnisku ma wylądować samolot z kolumbijskim zbrodniarzem (Franco Nero) na pokładzie. Pułkownik Stuart (William Sadler) jest zamieszany w akcję, mającą na celu uwolnienie przestępcy. John McClane przypadkowo znajduje się w centrum wydarzeń. Pomimo tego, że szef ochrony lotniska, Carmine Lorenzo (Dennis Franz), nie chce z nim współpracować, były funkcjonariusz nie zamierza bezczynnie stać i się przyglądać.

Historię Johna McClane'a możemy śledzić w pięciu filmach z serii „Szklana pułapka”, z których ostatni pojawił się w 2013 r. Za reżyserię drugiej części odpowiada Renny Harlin.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 3: Sully (2016) – dramat biograficzny

„Sully” to film biograficzny w reżyserii Clinta Eastwooda, opowiadający historię awaryjnego lądowania na rzece Hudson 15 stycznia 2009 r. Kapitan Chesley „Sully” Sullenberger (Tom Hanks) jest doświadczonym pilotem, jednak wydarzenia z tego dnia pozostawiają w jego głowie zdecydowanie największy ślad.

Chwilę po starcie, sterowany przez niego samolot uderza w klucz dzikich gęsi, co powoduje uszkodzenie dwóch silników. „Sully” podejmuje decyzję o lądowaniu na tafli rzeki w centrum Nowego Yorku. Akcja przebiega pomyślnie i nikt na pokładzie nie ponosi żadnych obrażeń, w związku z czym pilot zostaje okrzyknięty bohaterem.

Jednak dobra sława nie trwa długo. Opinia publiczna zaczyna bliżej przyglądać się wypadkowi, zastanawiając się nad tym, dlaczego doszło do sytuacji, która zagrażała 155 osobom na pokładzie.

Tom Hanks za świetną rolę kapitana Sully'ego otrzymał Kryształową Statuetkę w konkursie People's Choice w 2017 r.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 2: Lot (2012) – bohater czy przestępca?

Główną postacią w filmie „Lot” jest William „Whip” Whitaker (Denzel Washington), uzależniony od alkoholu pilot. Kiedy udaje mu się awaryjnie wylądować niesprawną maszyną, ratując prawie wszystkie osoby na pokładzie, zostaje uznany za bohatera.

Jednocześnie ląduje na medialnym świeczniku, co sprawia, że wkrótce wszyscy dowiadują się o jego problemach z alkoholem. Okazuje się, że Whip w momencie rozpoczęcia lotu miał przekroczył dopuszczalny limit promili. Sprawa trafia do sądu.

Dramat w reżyserii Roberta Zemeckisa zdobył nagrodę na festiwalu Satelity za niesamowite efekty specjalne. Ten tytuł omawiamy także przy okazji filmów o alkoholizmie.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 1: Top Gun Maverick (2022) – wielki powrót do legendarnej szkoły pilotów

Top Gun Maverick” to długo wyczekiwany powrót Toma Cruise'a – tym razem jako szkoleniowca w prestiżowej szkole pilotów. Jednak okazuje się, że możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem stanowi dla komandora „Mavericka” Mitchella ogromne wyzwanie.

Od wydarzeń z poprzedniego „Top Guna” minęło 30 lat. Podczas jednej z misji zginął jego najlepszy przyjaciel, „Goose”. Teraz do grupy młodych pilotów trafia jego syn, Bradley „Rooster” Bradshaw (Miles Teller), który obwinia „Mavericka” o śmierć ojca.

Tymczasem komandor Mitchell odnawia relację ze swoją byłą dziewczyną, Penny Benjamin (Jennifer Connelly). W tajemnicy opowiada jej, jak wyglądał prawdziwy przebieg tych dramatycznych wydarzeń sprzed lat.

W 2023 r. film w reżyserii Josepha Kosinskiego zdobył Oscara w kategorii: najlepszy dźwięk oraz trzy Saturny jako najlepszy film akcji, za najlepszy montaż i rolę pierwszoplanową (Tom Cruise). „Top Gun Maverick” znalazł także zaszczytne miejsce wśród 7 najlepszych filmów akcji w historii kina.

Ocena na Filmwebie: 8,0.

Pozostałe filmy o samolotach i lotnictwie

Dla fanów połączenia samolotów i kinematografii przygotowaliśmy listę uzupełniającą:

Reklama
  1. Port lotniczy (1970) – film katastroficzny, którego akcja rozgrywa się wokół lotniska Lincoln International. Reżyseria: Henry Hathaway, George Seaton,
  2. Krytyczna decyzja (1996) – thriller sensacyjny o próbie odbicia samolotu z rąk terrorystów. Reżyseria: Stuart Baird, w rolach głównych: Kurt Russell, Halle Berry, Steven Seagal,
  3. Aviator (2004) – film biograficzny o Howardzie Hughesie, amerykańskim miliarderze, pilocie i konstruktorze maszyn, którego lata świetności przypadają na I połowę XX wieku. Reżyseria: Martin Scorsese, w rolach głównych: Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett i Kate Beckinsale,
  4. Plan lotu (2005) – trzymający w napięciu thriller o porwaniu małej dziewczynki podczas lotu. Reżyseria: Robert Schwentke,
  5. Red Eye (2005) – thriller rozgrywający się na pokładzie samolotu, gdzie niewinny flirt przeobraża się w szantaż na wagę życia i śmierci. Reżyseria: Wes Craven. W rolach głównych: Rachel McAdams i Cillian Murphy,
  6. Samoloty (2013) – film animowany o wyścigach powietrznych. Reżyseria: Klay Hall.
Reklama
Reklama
Reklama