Filmy o rycerzach – przegląd najciekawszych produkcji
Dajmy się porwać realiom średniowiecznych walk na śmierć i życie!
Filmy o rycerzach i średniowieczu to temat rzeka, po który chętnie sięgają także współcześni producenci. Trudno się dziwić – wielkie bitwy, pojedynki o honor, oblężenia i zdobywanie zamków są spektakularne. Jednak można powiedzieć, że to wszystko już było. Tym, co jest nowe w filmach o rycerzach, jest element ludzki – wrażliwość, emocje, dylematy i rozterki. Dzięki nim bohaterowie z historii i legend nabierają barw i charakteru.
Spis treści:
- Król (2019) – dramat historyczny o Henryku IV, młodym królu Anglii
- Ostatni pojedynek (2021) – film o walkach rycerskich w XIV w.
- Król Artur: Legenda miecza (2017) – nowa historia króla Artura i rycerzy Okrągłego Stołu
- Zielony Rycerz (2021) – film o honorze rycerskim
- Król wyjęty spod prawa (2018) – film historyczny o walkach Szkocji z Anglią
- Ostatni rycerze (2015) – film o rycerzach i prawach feudalnych
- Dobre filmy o rycerzach z poprzednich lat
Król (2019) – dramat historyczny o Henryku IV, młodym królu Anglii
Przegląd filmów o rycerzach rozpoczniemy dwoma najlepszymi tytułami według społeczności Filmwebu. Pierwszy to „Król” w reżyserii Davida Michôda. Fabuła filmu jest oparta na dramatach Shakespeare'a, zatem akcja rozgrywa się na początku XV wieku w Anglii.
Tron po zmarłym ojcu obejmuje drugi w kolejności syn, Hal (Timothée Chalamet) – od teraz Henryk IV. Do tej pory prowadził on mało odpowiedzialne życie. Teraz, nie bez obaw i dylematów, przejmuje koronę w trudnych czasach wojny z Francją. Jego starszy brat umiera na kilka miesięcy przed śmiercią ojca.
Na uwagę zasługuje charyzmatyczna postać młodego Henryka IV, której nie brak też wrażliwości. Nie jest on bezlitosnym i gnuśnym władcą, ale inteligentnym przywódcą, który zręcznie odnajduje się w intrygach dworskich. Okazuje się także brawurowym rycerzem na polu bitwy. Dzięki jego strategii i umiejętnościom Anglia wygrywa przełomową bitwę pod Azincourt w 1415 r.
Dopracowana scenografia i genialne kostiumy pozwalają w pełni odczuć rzeczywistość średniowiecznej Anglii i Francji. Reżyser jednak nie trzyma się ściśle prawdy historycznej, co sprawia, że jego bohaterowie są o wiele bogatsi niż postacie z książek.
Film zdobył 4 nagrody AACTA w 2019 r. – za najlepszą scenografię, kostiumy i zdjęcia. Doceniona została także gra aktorska Joela Edgertona, który wystąpił jako Falstaff – najbliższy przyjaciel Henryka V.
Ocena na Filmwebie: 7,1.
Ostatni pojedynek (2021) – film o walkach rycerskich w XIV w.
Drugim filmem jest „Ostatni pojedynek” Ridleya Scotta. Przenosimy się na stronę francuską do 1386 r. Jesteśmy świadkami pojedynku o rycerski honor i dobre imię kobiety. Marguerite (Jodie Comer), żona Jeana de Carrouges (Matt Damon) zostaje zgwałcona przez jego przyjaciela, Jacquesa LeGrisa (Adam Driver). Opinia publiczna jest podzielona. Nie wszyscy wierzą kobiecie, dlatego mężczyźni stają do walki, która ma rozstrzygnąć, co jest prawdą. Los całej trójki jest w rękach Boga.
Film w reżyserii Ridleya Scotta w przejmujący sposób porusza kwestię kodeksu rycerskiego, a także honoru kobiety i mężczyzny w średniowieczu. Silnie zarysowana postać Marguerite wiele mówi o podejściu do kobiet w tamtych czasach.
Scenariusz powstał na motywach książki Erica Jager pt. „Ostatni pojedynek: Zbrodnia, skandal i sąd boży w średniowiecznej Francji”. Jodie Comer za rolę Marguerite otrzymała nagrodę Super Awards w 2022 r.
Ocena na Filmwebie: 7,1.
Zobacz także: Filmy o wikingach – najciekawsze tytuły ostatnich 15 lat
Król Artur: Legenda miecza (2017) – nowa historia króla Artura i rycerzy Okrągłego Stołu
Na chwilę porzucimy realia historyczne i przeniesiemy się do rzeczywistości fantastycznej. W filmie „Król Artur: Legenda miecza” reżyser Guy Ritchie po raz kolejny podejmuje temat legendarnej postaci Artura i rycerzy okrągłego stołu. Królestwem Camelot rządzi Vortigern (Jude Law), okrutny i bezwzględny tyran. Tymczasem młody Artur (Charlie Hunnam) nie ma pojęcia o tym, że to on jest prawowitym władcą.
Zostaje zmuszony do sięgnięcia po magiczny Excalibur, co staje się początkiem pełnej przygód i zwrotów akcji historii. Podążą za tajemniczą Mag (Astrid Berges–Fribey) i jednoczy buntowników, aby na końcu rozprawić się z uzurpatorem i odzyskać należny mu tron.
Tym razem znana jak świat, staroangielska historia została przedstawiona w nowoczesny i dynamiczny sposób. Legendarny Artur jest człowiekiem z krwi i kości. Poznajemy go zanim został królem – w momencie, gdy nie miał grosza przy duszy i obracał się w szemranym towarzystwie. Na uwagę zasługuje także świetnie dopasowana muzyka i perfekcyjny montaż.
Ocena na Filmwebie: 7,0.
Zobacz także: Filmy o superbohaterach – TOP 10 wśród najnowszych produkcji
Zielony Rycerz (2021) – film o honorze rycerskim
Pozostając w temacie magicznego średniowiecza, przejdziemy do filmu „Zielony Rycerz” w reżyserii Davida Lowery’ego. Akcja rozgrywa się na dworze króla Artura. Fabuła opowiada o rycerzu, który podejmuje wyzwanie od tajemniczego przybysza. Sir Gawain (Dev Patel) staje do walki z Zielonym Rycerzem (Ralph Ineson). Odcina mu głowę, jednak nie robi mu krzywdy. Zgodnie z obietnicą, po upływie roku, musi ponownie stanąć do walki.
Głównym tematem filmu jest honor. Słowo rycerza jest na wagę złota, dlatego sir Gawain rusza na trudną i niebezpieczną wyprawę, aby odszukać przeciwnika.
Scenariusz powstał na motywach poematu średniowiecznego pt. „Sir Gawain i Zielony Rycerz”. Film otrzymał nagrodę NSFC za najlepsze zdjęcia, a także Super Award – dla Deva Patela za najlepszą rolę w filmie science–fiction lub fantasy.
Ocena na Filmwebie: 6,6.
Król wyjęty spod prawa (2018) – film historyczny o walkach Szkocji z Anglią
Dwa ostatnie filmy w zestawieniu ponownie odwołują się do wydarzeń historycznych. „Król wyjęty spod prawa” opowiada o historii z początku XIV wieku. Akcja rozgrywa się w Szkocji, po śmierci Aleksandra III. W wyniku wojny domowej kraj przechodzi pod panowanie Anglii, a dokładniej króla Edwarda I (Stephen Dillane).
Robert Bruce (Chris Pine), hrabia Carrick nie zamierza jednak ustąpić. Ogłasza się królem Szkocji i staje do walki z wojskami angielskimi. Zostaje jednak pokonany i skazany na banicję. Po latach udaje mu się zjednoczyć kraj podzielony na klany, pokonuje Anglię i przechodzi do historii jako jeden z największych bohaterów Szkocji.
Film przepełniają emocje, którym dają upust brutalne sceny walki. Jednak równie ważny jest rozbudowany wątek głównego bohatera, który pozwala spojrzeć na niego z różnych stron, zobaczyć jego zalety i wady. Do tego tłem są zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Ocena na Filmwebie: 6,7.
Ostatni rycerze (2015) – film o rycerzach i prawach feudalnych
Na koniec – film o rycerzach z Morganem Freemanem i Clivem Owenem w rolach głównych. Akcja rozgrywa się w czasach średniowiecznych, jednak nie odwołuje się do żadnego konkretnego miejsca czy wydarzenia. Ważniejsze są zasady, które rządzą społeczeństwem feudalnym.
Głównym bohaterem jest Raiden (Clive Owen), który wraz z innymi rycerzami występuje przeciwko okrutnemu władcy w obronie dobrego imienia swojego lokalnego władcy, Bartoka (Morgan Freeman).
Film w reżyserii Kazuaki’ego Kiriyi przedstawia świat pełen brutalności i okrutnych intryg. W takiej rzeczywistości łatwo o upadek, strach i bezsilność. Czy mimo wszystko prawdziwi rycerze będą w stanie zawalczyć o honor?
Ocena na Filmwebie: 6,4.
Dobre filmy o rycerzach z poprzednich lat
Filmy o rycerzach to szeroki temat, który wykracza daleko poza realia średniowieczne. Jednak w uzupełnieniu do powyższego przeglądu, trzymamy się tej epoki, która w dużym stopniu ukształtowała współczesność. Poniższe tytuły w kolejności chronologicznej:
- Siódma pieczęć (1957) – filozoficzny dramat o rycerzu, który powrócił z wojen krzyżowych. Reżyseria: Ingmar Bergman,
- Krzyżacy (1960) – polski film o wojnie z zakonem niemieckim na podstawie powieści H. Sienkiewicza. Reżyseria: Aleksander Ford,
- Excalibur (1981) – film o panowaniu króla Artura (Nigel Terry) i intrygach jego siostry, Morgany (Helen Mirren). Reżyseria: John Boorman,
- Braveheart (1995) – dramat historyczny o straceńczej walce Williama Wallace’a z wojskami angielskiego okupanta. Reżyseria: Mel Gibson,
- Joanna d’Arc (1999) – biografia słynnej wojowniczki, która doświadcza wizji i podejmuje się walki z angielskimi najeźdźcami. Reżyseria: Luc Besson, w roli głównej: Milla Jovovich,
- Królestwo niebieskie (2005) – film o rycerzach w czasie wypraw krzyżowych. Reżyseria: Ridley Scott,
- Żelazny rycerz (2011) – film o Templariuszach, którzy bronią zamku Rochester przed wojskami okrutnego króla Jana. Reżyseria: Jonathan English.