Najlepsze filmy o magii – TOP 10: magiczne pudełko z zaczarowanymi tytułami
Filmowy ranking nie tylko dla fanów Harry'ego Pottera
Nasz ranking 10 najlepszych filmów o magii to zróżnicowane propozycje nie tylko dla małych czarodziejów i czarodziejek, ale także dla znakomitych sztukmistrzów, wiedźm i czarnoksiężników. Osoby znające na pamięć życiorys Harry'ego Pottera, znajdą tu wiele ciekawych powiązań. A ci, którzy nie znają czarodzieja z Hogwartu aż tak dobrze, dowiedzą się, który tytuł z serii jest najlepszy i co jeszcze warto obejrzeć.
Spis treści:
- Miejsce 10: Uczeń czarnoksiężnika (2010) – przygodowy film fantasy
- Miejsce 9: Czarownice z Eastwick (1987) – film o czarownicach i emancypacji
- Miejsce 8: Seria Fantastyczne zwierzęta (2016–2022) – cykl osadzony w świecie Harry'ego Pottera
- Miejsce 7: Alicja w Krainie Czarów (2010) – zachwycający obraz Tima Burtona
- Miejsce 6: Gwiezdny pył (2007) – film o krainie magii, która znajduje się tuż obok
- Miejsce 5: Doktor Strange (2016) – film o potężnym magiku z uniwersum Marvela
- Miejsce 4: Czarownica (2014) – nieznana historia Diaboliny
- Miejsce 3: Iluzja (2013) – film kryminalny o grupie wyspecjalizowanych iluzjonistów
- Miejsce 2: Prestiż (2006) – trzymający w napięciu thriller o iluzjonistach
- Miejsce 1: Seria o Harrym Potterze
- Inne świetne filmy o magii – co jeszcze warto obejrzeć?
Miejsce 10: Uczeń czarnoksiężnika (2010) – przygodowy film fantasy
Główną postacią w filmie jest Balthazar Blake (Nicolas Cage) – uczeń legendarnego czarodzieja Merlina. Wielki mistrz magii na łożu śmierci prosi go, aby odszukał swojego potomka. Jest nim nastolatek z Nowego Jorku, David Stutler (Jay Baruchel) i tylko on jest w stanie pokonać największego wroga Balthazara – Maxima Horvatha (Alfred Molina).
Czarnoksiężnik odnajduje chłopaka w 2010 r. i uczy go magii. Nieśmiały David stopniowo odkrywa, że jest obdarzony naturalną mocą. Dowiaduje się także o artefakcie Morgany, który potęguje umiejętności magiczne. Wkrótce David i Maxim będą musieli stanąć do walki o przejęcie nad nim kontroli.
W „Uczniu czarnoksiężnika” Jona Turteltauba, obok Nicolasa Cage'a, zobaczymy również Monicę Bellucci w intrygującej roli antagonistki Balthazara. Grana przez nią Veronica jest dawną miłością czarnoksiężnika. Jednak teraz stoi po stronie wrogiego Maxima.
Ocena na Filmwebie: 6,4.
Miejsce 9: Czarownice z Eastwick (1987) – film o czarownicach i emancypacji
Alex (Cher), Jane (Susan Sarandon) i Sukie (Michelle Pfeiffer) to trzy niezależne kobiety, mieszkające w Eastwick w stanie Rhode Island. Początkowo nie są świadome swoich nadprzyrodzonych umiejętności. Jednak wiedzą, że oczekują od życia czegoś więcej.
Kiedy potrzeba zmiany narasta, w ich życiu pojawia się tajemniczy miliarder, Daryl Van Horne (Jack Nicholson). Okazuje się, że jest czarodziejem, używającym magii, aby zwodzić i manipulować emocjami głównych bohaterek. Jednak w miarę rozwoju sytuacji, Alex, Jane i Sukie odkrywają, że one również posiadają niezwykłe moce. Zawiązują sojusz, aby wspólnie przeciwstawić się jego kontroli.
Film „Czarownice z Eastwick” w reżyserii George'a Millera otrzymały nagrodę BAFTA za najlepsze efekty specjalne w 1988 r.
Ocena na Filmwebie: 7,0.
Miejsce 8: Seria Fantastyczne zwierzęta (2016–2022) – cykl osadzony w świecie Harry'ego Pottera
Seria stanowi spin–off i prequel dla wydarzeń, które mają miejsce w filmach o młodym czarodzieju z Hogwartu. Cały cykl ma obejmować pięć tytułów, z czego do tej pory powstały trzy – wszystkie w reżyserii Davida Yatesa, według scenariusza J.K. Rowling.
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016)
Fabuła ma miejsce w 1926 r. w Nowym Jorku. Do miasta przybywa Newt Scamander (Eddie Redmayne), aby odnaleźć i opisać nowe gatunki fantastycznych zwierząt. Sprawy się komplikują za sprawą pewnego mugola o imieniu Jacob (Dan Fogler). Niefortunny zbieg okoliczności sprawia, że magiczne stwory uciekają na wolność.
Film został nagrodzony Oscarem za najlepsze kostiumy.
Ocena na Filmwebie: 7,0.
Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (2018)
Akcja drugiej części serii rozgrywa się rok później. Newt Scamander (Eddie Redmayne), który pomógł zdemaskować Gellerta Grindelwalda (Johnny Depp), musi teraz pomóc Dumbledore'owi (Jude Law) go odszukać. W pogoni za niesławnym czarnoksiężnikiem ponownie splatają się losy Newta, Tiny (Katherine Waterston), Qeenie (Alison Sudol) i Jacoba (Dan Fogler).
Ocena na Filmwebie: 6,6.
Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a (2022)
W trzeciej części dochodzi do kolejnego starcia młodego zoologa od magicznych zwierząt (Eddie Rednayne) z czarodziejem Gellertem Grindelwaldem (Mads Mikkelsen). Po stronie antagonisty Dumbledore'a (Jude Law) opowiada się coraz więcej czarnoksiężników.
Ocena na Filmwebie: 5,8.
Miejsce 7: Alicja w Krainie Czarów (2010) – zachwycający obraz Tima Burtona
„Alicja w Krainie Czarów” Tima Burtona jest połączoną adaptacją dwóch powieści Lewisa Carrolla: „Alicji w Krainie Czarów” i „Po drugiej stronie lustra”. Główna bohaterka (Mia Wasikowska) ma 19 lat i nic nie pamięta z poprzedniej wizyty w świecie, którym włada Królowa Kier (Helena Bonham Carter). Jednak, uciekając przed zaręczynami, ponownie wpada do króliczej nory. Okazuje się, że świat po drugiej stronie także się zmienił.
Po drodze Alicja ponownie spotyka Białego Królika (Michael Sheen), który nie przestał się spieszyć, a także Szalonego Kapelusznika (Johnny Depp) i Białą Królową (Anne Hathaway). Na końcu musi zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem.
Kraina Czarów nie byłaby tak doskonała i zachwycająca, gdyby nie praca świetnych scenografów i projektantów kostiumów. Efekty zostały nagrodzone dwoma Oscarami w 2011 r. (za najlepszą scenografię i kostiumy).
Ocena na Filmwebie: 7,1.
Miejsce 6: Gwiezdny pył (2007) – film o krainie magii, która znajduje się tuż obok
Akcja rozgrywa się w XIX–wiecznej Anglii. Nieopodal małej wioski znajduje się wielki mur, oddzielający świat zwykłych ludzi od świata magii. Zakochany w Victorii (Sienna Miller) Tristan (Charlie Cox) postanawia przekroczyć mur, aby zdobyć dla niej gwiazdę.
Po drugiej stronie okazuje się, że gwiazdy szukają także Królowa Czarownic (Michelle Pfeiffer) i dwóch kandydatów do tronu Twierdzy Burz. Gwiazdą okazuję się piękna, ale niezbyt sympatyczna dziewczyna o imieniu Yvaine (Claire Danes). Mimo wszystko Tristan postanawia dotrzymać słowa i przyprowadzić ją do swojej ukochanej.
Film „Gwiezdny pył” w reżyserii Matthew Vaughn powstał na motywach powieści Neila Gaimana. Otrzymał nagrody GLAAD MEDIA i Hugo w 2008 r.
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Miejsce 5: Doktor Strange (2016) – film o potężnym magiku z uniwersum Marvela
Zanim Stephen Strange (Benedict Cumberbatch) został najpotężniejszym czarodziejem w uniwersum, był genialnym neurochirurgiem. Jednak po wypadku samochodowym stracił sprawność w dłoniach, a tym samym możliwość dalszej pracy. Pomocy w powrocie do zdrowia szukał w najdalszych zakamarkach na świecie. W ten sposób trafił do Starożytnej (Tilda Swinton), która zaczęła szkolić go w wiedzy tajemnej.
„Doktor Strange” w reżyserii zdobył dwa Saturny jako najlepsza adaptacja komiksu i za genialną rolę drugoplanową w wykonaniu Tildy Swinton. W 2022 r. powstała kontynuacja – „Doktor Strange w multiwersum obłędu” w reżyserii Sama Raimiego (ten tytuł został opisany w rankingu najlepszych filmów o superbohaterach).
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Miejsce 4: Czarownica (2014) – nieznana historia Diaboliny
Magiczna baśń aktorska w reżyserii Roberta Stromberga opowiada historię złej czarownicy ze „Śpiącej królewny”. Kiedyś Diabolina (Angelina Jolie) była piękną i dobrą dziewczyną. Jednak wojna i zdrada ukochanego (Michael Higgins) zamieniły jej serce w kamień. To wszystko doprowadziło do klątwy, którą rzuciła na Aurorę (Elle Fanning).
Jednak przez cały czas Diabolina pozostawała blisko dziewczynki i z czasem zapragnęła zmienić klątwę. Pojawiła się w dniu jej 15. urodzin jako matka chrzestna, ale już nie dało się odwrócić biegu wydarzeń. Królewna zapadło w stuletni sen.
Mroczna i pełna tajemnic „Czarownica” została nagrodzona dwiema Kryształowymi Statuetkami w plebiscycie People's Choice. Otrzymała także Sterowiec na festiwalu Kids Choice w kategorii: ulubiony czarny charakter. W 2019 r. powstała kontynuacja – „Czarownica 2” w reżyserii Joachima Rønninga.
Ocena na Filmwebie: 7,3.
Miejsce 3: Iluzja (2013) – film kryminalny o grupie wyspecjalizowanych iluzjonistów
W rankingu filmów o magii nie może zabraknąć najlepszych produkcji o iluzjonistach. Zanim więc przejdziemy do dwóch najlepszych tytułów, kilka słów o innego rodzaju magicznych sztuczkach. Miejsce trzecie to „Iluzja” w reżyserii Louisa Leterriera.
Tajna organizacja OKO gromadzi najbardziej utalentowanych iluzjonistów na świecie. Na jednym ze spektakli czwórka magików – Daniel Atlas (Jesse Eisenberg), Merritt McKinney (Woody Harrelson), Henley Reeves (Isla Fisher) i Jack Wilder (Dave Franco) – dokonuje przekrętu bankowego na ogromną skalę. W rezultacie publiczność na widowni otrzymuje przelewy z banku, który znajduje się na innym kontynencie. Trudna do wyjaśnienia kradzież pieniędzy trafia na biurka agenta FBI Dylana Rhodesa (Mark Ruffalo), ale nie tylko on pragnie rozwiązać tę sprawę.
Ocena na Filmwebie: 7,4.
Miejsce 2: Prestiż (2006) – trzymający w napięciu thriller o iluzjonistach
Pozostając w temacie iluzji, warto wspomnieć o kolejnej świetnej produkcji w reżyserii Christophera Nolana. „Prestiż” to film o maniakalnej rywalizacji dwóch doskonałych magików – Roberta Angiera i Alfreda Bordena (Christian Bale i David Bowie).
Od czasu wypadku na scenie, w wyniku którego zgięła żona Roberta, Julia (Piper Perabo), dawni przyjaciele nie występują już razem. Walczą o sławę, wykorzystując najgorsze zagrywki, a nawet posuwając się do zbrodni.
Ocena na Filmwebie: 8,1.
Miejsce 1: Seria o Harrym Potterze
Pomimo tego, że według ocen użytkowników Filmwebu film „Prestiż” miał wyższe oceny niż produkcje o Harrym Potterze, nie ma wątpliwości, który tytuł powinien zająć najwyższe miejsce na podium. Seria o czarodziejach z Hogwartu to materiał na niejedną noc filmową. Seria obejmuje osiem tytułów, wśród których najlepsze recenzje zebrała trzecia część: „Harry Potter i więzień Azkabanu” (2004) w reżyserii Alfonsa Cuaróna. Ocena na Filmwebie: 7,7.
Filmy o czarodziejach powstały na podstawie sagi autorstwa J. K. Rowling. Głównymi bohaterami są Harry (Daniel Radcliffe), Ron (Rupert Grint) i Hermiona (Emma Watson). Z każdym rokiem dzieciaki ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa są coraz starsze. Obok fascynującej nauki nowych przedmiotów pojawiają się także nastoletnie problemy i rozterki. Z kolei zaklęcia, których się uczą, charakteryzuje coraz większa moc oddziaływania.
W każdej kolejnej produkcji pojawiają się nowe fascynujące postacie, takiej jak Syriusz Black (Gary Oldman), Lord Voldemort (Ralph Fiennes), Bellatriks Lestrange (Helena Bohnam Carter) czy Szara Dama (Kelly Macdonald). Każda z części była wymieniona chociaż raz na ważnych festiwalach filmowych:
- Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001) – nagroda na festiwalu Saturny w 2002 r. za najlepsze kostiumy,
- Harry Potter i Komnata Tajemnic (2003) – dwie nagrody Critics' Choice w 2003 r. za muzykę filmową i jako najlepszy film familijny,
- Harry Potter i więzień Azkabanu (2004) – Nagroda Publiczności BAFTA w 2005 r.,
- Harry Potter i Czara Ognia (2005) – nagroda BAFTA w 2006 r. za najlepszą scenografię,
- Harry Potter i Zakon Feniksa (2007) – Kryształowa Statuetka w plebiscycie People's Choice w 2008 r. w kategorii: ulubiony dramat,
- Harry Potter i Książę Półkrwi (2009) – nagroda Teen Choice w 2009 r. za najlepszy film akcji/przygodowy lata,
- Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. I (2010) – cztery nagrody Teen Choice – ulubiony film fantasy, aktorka w filmie fantasy (Emma Watson), czarny charakter (Tom Felton) i ulubiony pocałunek (Daniel Radcliffe i Emma Watson),
- Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. II (2011) – BAFTA za najlepsze efekty specjalne, Saturny – najlepszy film fantasy, cztery Kryształowe Statuetki People's Choice, dwie nagrody Critics' Choice za najlepszy dźwięk i charakteryzację.
Inne świetne filmy o magii – co jeszcze warto obejrzeć?
Dla fanów magii w kinie – bonus w postaci kilku dodatkowych rekomendacji:
- Legenda (1985) – filmowa baśń Ridleya Scotta o leśnym chłopcu (Tom Cruise), który broni świata elfów i jednorożców przed mrocznymi siłami władcy Ciemności (Tim Curry),
- Wiedźmy (1990) – familijny film fantasy o sabacie czarownic i małym chłopcu, który został zamieniony w mysz. Reżyseria: Nicolas Roeg,
- Hokus pokus (1993) – fantastyczna komedia o trzech wiedźmach, powracających do świata żywych na chwilę przed swoją śmiercią. Reżyseria: Kenny Ortega,
- Totalna magia (1998) – komedia romantyczna o dwóch siostrach (Sandra Bullock i Nicole Kidman), pochodzących z rodu czarownic. Reżyseria: Griffin Dunne,
- Mała czarownica (2018) – film familijny na podstawie książki Otfrieda Preußlera o młodej czarownicy (Karoline Herfurth), której ciekawość dostarcza pewnych kłopotów, ale także dużo dobrej zabawy. Reżyseria: Mike Schaerer.