Reklama

Filmy z Kevinem Costnerem nie dają się zamknąć w ramach jednej szufladki tematycznej. To zróżnicowane gatunkowo kino, w którym aktor wciela się w różne role – oficera wojskowego, agenta do zadań specjalnych, detektywa, gangstera, trenera, szefa projektu kosmicznego dla NASA czy menadżera drużyny futbolowej. Na uwagę zasługują filmy z lat przełomu lat 80. i 90. XX wieku, w których Kevin Costner nie tylko odgrywa główną rolę – odpowiada także za ich produkcję lub reżyserię.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 1: Tańczący z wilkami (1990) – film o plemieniu Siuksów z czasów wojny secesyjnej

Akcja filmu rozgrywa się w czasie wojny secesyjnej w USA, czyli w drugiej połowie XIX wieku. Porucznik John Dunbar (Kevin Costner) walczy po stronie Unii. Poważne obrażenia sprawiają, że zostaje przeniesiony do placówki wysuniętej daleko na zachód.

Okazuje się, że pozornie opuszczona miejscówka, jest bacznie obserwowana przez mieszkających w tym regionie Indian z plemienia Siuksów. Dunbar budzi ciekawość tubylców, którzy z czasem zapraszają go do swojej społeczności. Wódz plemienia nadaje mu nowe imię – Tańczący z wilkami.

Film powstał nie tylko z udziałem, ale także w reżyserii Kevina Costnera na podstawie powieści Michaela Blake'a. W 1991 r. zdobył siedem Oscarów jako najlepszy film, za reżyserię, scenariusz, muzykę, zdjęcia, dźwięk i montaż. O tym tytule pisaliśmy także w zestawieniu najlepszych filmów o Indianach.

Ocena na IMDb: 8,0.

Miejsce 2: Nietykalni (1987) – Chicago w czasach prohibicji

Przenosimy się do lat 20. i 30. XX wieku. Chicago, ze względu na obowiązującą prohibicję, staje się miastem zbrodni i bezprawia. Skorumpowany rząd i policja są kontrolowane przez mafię, której przewodniczy legendarny Al Capone (Robert De Niro).

Agent federalny Eliot Ness (Kevin Costner) przybywa do miasta, aby raz na zawsze rozprawić się z przestępczością. Tego, jak postępować z mafią, dowiaduje się od miejscowego gliniarza, Jima Malone, którego rolę odgrywa Sean Connery. Za tę kreację aktor został nagrodzony Oscarem w 1988 r.

Dzieło Briana De Palmy zasłynęło także z mistrzowskiej ścieżki dźwiękowej autorstwa Ennio Morricone.

Ocena na IMDb: 7,8.

Miejsce 3: Ukryte działania (2016) – współpraca z Afroamerykankami w projekcie NASA

To film biograficzny o trzech genialnych matematyczkach – Katherine G. Johnson (Taraji P. Hneson), Mary Jackson (Janelle Monáe) i Dorothy Vaughan (Octavia Spencer). Afroamerykanki ze względu na swoje umiejętności w zakresie geometrii analitycznej dostają zaproszenie do udziału w projekcie NASA.

Katherine zostaje przydzielona do grupy badawczej Ala Harrisona (Kevin Costner). Jest 1961 r., co oznacza, że w wielu miejscach USA nadal panują podziały rasowe. Praca badaczki nad projektem lotu w kosmos astronauty Johna Glenna (Glen Powell) statkiem Mercury 7 sprawia, że w centrum badawczym zostają zniesione niektóre podziały, np. toalet dla „białych” i „kolorowych”.

„Ukryte działania” w reżyserii Theodore'a Melfi otrzymały nagrodę na festiwalu Saturny w 2017 r. jako najlepszy film akcji/przygodowy, a także dwa Złote Popcorny MTV – dla aktorki Taraji P. Henson i za najlepszą walkę z systemem.

Ocena na IMDb: 7,8.

Miejsce 4: JFK (1991) – śledztwo w sprawie zabójstwa Kennedy'ego

Fabuła rozgrywa się 3 lata po zamachu na prezydenta USA. Prokurator Jim Garrison (K. Costner) jest przekonany, że zabójca Lee Harvey Oswald (Gary Oldman) nie działał sam. Tym bardziej że wykonawca zamachu wkrótce ginie, zabity przez Jacka Ruby'ego, właściciela nocnego klubu.

W sprawie, którą sąd uznał za zamkniętą, pojawią się nowe fakty. Garrison wykrywa szereg nieścisłości w raporcie Warrena – przygotowanym przez Komisję ds. Zabójstwa Prezydenta Kennedy'ego na zlecenie jego następcy, prezydenta Lyndona B. Johnsona.

Kluczową rolę odgrywają zeznania męskiej prostytutki, Willie'ego O'Keefe (Kevin Bacon). Mężczyzna był świadkiem rozmowy również podejrzanego w sprawie, pilota Davida Ferrie'ego (Joe Pesci) z tajemniczą postacią o pseudonimie Clay Bertrand (Tommy Lee Jones).

Kryminał historyczny w reżyserii Olivera Stone'a został nagrodzony dwoma Oscarami w 1992 r. – za doskonałe zdjęcia i montaż.

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 5: Doskonały świat (1993) – film o nietypowej przyjaźni gangstera z siedmiolatkiem

Poruszający dramat w reżyserii Clinta Eastwooda opowiada o dwójce przestępców, którzy – uciekając z więzienia w Huntsville – porywają kilkuletniego chłopca. Jednak okazuje się, że Roberta Haynesa i Terry'ego Pugha różni bardzo wiele. Kiedy Terry próbuje skrzywdzić małego Phillipa, Haynes nie waha się ani chwili – zabija wspólnika i rusza w dalszą podróż bez niego.

Pomiędzy siedmiolatkiem a gangsterem rodzi się wyjątkowa więź. Chłopiec ma okazję poczuć wolność, jakiej nigdy wcześniej nie zaznał. Pierwszy raz w życiu bierze udział w obchodach Halloween i Świąt Bożego Narodzenia. Jednak jak długo może trwać ta niecodzienna przyjaźń, gdy w ślad za porywaczem ruszają strażnik Teksasu i jego partnerka – Red Garnett i Sally Gerber (Clint Eastwood i Laura Dern)?

Film „Doskonały świat” zajmuje także 3. miejsce w naszym rankingu filmów o porwaniach.

Ocena na IMDb: 7,5.

Miejsce 6: Pole marzeń (1989) – poruszający film dla całej rodziny

„Pole marzeń” to familijny dramat z wątkiem magicznym. Głównym bohaterem jest farmer, Ray Kinsell (Kevin Costner). Trzydziestolatek z żalem wspomina zmarłego ojca, wielkiego fana baseballu. Pewnego dnia, stojąc na polu kukurydzy, słyszy tajemniczy głos, mówiący o tym, aby w tym miejscu wybudował boisko do gry w baseball.

Ray postanawia podążyć za głosem, mając przeczucie, że w końcu robi w życiu coś, co ma jakieś większe znaczenie. Wkrótce na boisku pojawiają się legendarni sportowcy, w tym Bosy Joe Jacson (Ray Liotta), który zmarł w 1951 r.

Obraz w reżyserii Phila Aldena Robinsona w 1991 r. zdobył nagrodę Ryuu Masayuki (Japońskej Akademii Filmowej) i Błękitną Wstęgę (nagrodę Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Tokio) jako najlepszy film zagraniczny.

Ocena na IMDb: 7,5.

Miejsce 7: McFarland (2015) – film o sporcie i motywacji

To kolejny sportowy film fabularny z Kevinem Costnerem w roli głównej. Tym razem widzimy go w roli nauczyciela wychowania fizycznego z niewielkiej miejscowości o nazwie McFarland w Kalifornii. Trenując nastolatków, zauważa ich wyjątkowe zdolności do biegania.

Postanawia przygotować drużynę do zawodów, co nie podoba się większości rodziców. Według nich dzieciaki powinny pracować i pomagać w utrzymaniu, a nie marnować czas na zajęcia dodatkowe, które niczemu nie służą.

Film w reżyserii Niki Caro bazuje na prawdziwej historii drużyny przełajowej i jej trenera Jima White'a ze szkoły średniej w McFarland. Zespół, po tym jak uwierzył w swoje możliwości, wygrał dziewięć mistrzostw stanu w latach 1987–2003.

Ocena na IMDb: 7,4.

Miejsce 8: Mr. Brooks (2007) – thriller psychologiczny

Szanowany biznesmen Earl Brooks (K. Costner) ma swój mroczny sekret. Spokojny rytm jego życia zakłóca mu demoniczne alter ego, ujawniające się pod postacią Marshalla (William Hurt). Psychopatyczna strona osobowości każe mu popełniać zbrodnie, a jego znakiem rozpoznawczym są krwawe odciski palców jego ofiar.

Od wielu lat śledztwem w sprawie seryjnego mordercy zajmuje się Tracy Atwood (Demi Moore). Sytuacja staje się wyjątkowo niebezpieczna, kiedy z więzienia wychodzi inny groźny przestępca Thornton Meeks znany jako Wisielec.

Tymczasem Earl Brooks otrzymuje informację o fotografiach, na których widać, jak popełnia ostatnią zbrodnię.

Reżyseria Bruce A. Evans, ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 9: Bez wyjścia (1987) – romans, zbrodnia, pułapka

W kolejnym w rankingu thrillerze Kevin Costner występuje jako oficer marynarki Tom Farrell. Kluczową rolę dla fabuły odgrywa jego romans z Susan Atwell (Sean Young). Okazuje się, że kobieta jest także kochanką jego przełożonego Davida Brice'a (Gene Hackman)– sekretarza Ministerstwa Obrony Narodowej.

W pewnym momencie dochodzi do zbrodni. Brice wyczuwając, ze Susan ma kogoś innego, popychają ją i kobieta spada przez poręcz ze schodów. Żeby zatuszować morderstwo, zrzuca winę na agenta KGB, Jurija. Śledztwem w tej sprawie ma się zająć Tom Farrell.

Film w reżyserii Rogera Donaldsona powstał na podstawie powieści Kennetha Fearinga pt. „The Big Clock”.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 10: Robin Hood. Książę złodziei (1991) – film przygodowy o znanym bohaterze z Sherwood

Robin (Kevin Costner) wraca do Anglii z wyprawy krzyżowej, na którą udał się u boku króla Anglii, Ryszarda Lwie Serce (Sean Connery). Na miejscu dowiaduje się od lady Marion (Mary Elizabeth Mastrantonio), że Nottingham przejął uzurpator (Alan Rickman). W ucieczce przed jego wojskiem ukrywa się w lesie. Tam spotyka grupę banitów pod dowództwem Małego Johna (Nick Brimble).

Okrutny szeryf planuje podporządkować sobie nie tylko miasto, ale także serce lady Marion. Robin planuje zasadzkę, aby odbić ukochaną.

Alan Rockman za rolę w filmie Kevina Reynoldsa zdobył nagrodę BAFTA w 1992 r. Dużą popularnością cieszy się piosenka z filmu: „Everything I do I do it for You” w wykonaniu Bryana Adamsa – utwór został nagrodzony Złotym Popcornem MTV, również w 1992 r.

Ocena na IMDb: 6,9.

Miejsce 11: The Highwaymen (2019) – pogoń za najsłynniejszą parą przestępców w USA

Fabuła filmu w reżyserii Johna Lee Hancocka bazuje na legendarnych opowieściach o detektywach, którzy dopadli Bonnie i Clyde'a. Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku. W pościg za zbrodniarzami ruszają Frank Hamer (Kevin Costner) i Maney Geault (Woody Harrelson).

Strażnicy Teksasu wiedzą, że tym razem nie będzie łatwo. Być może trzeba będzie przelać krew, a z pewnością nie będzie łatwo strzelać do pary kochanków, w tym do pięknej kobiety, jaką jest Bonnie Parker.

Film podejmuje starą historię, znaną z filmu Arthura Penna (więc o fabule – w rankingu najlepszych filmów o mafii). Jednak tym razem poznajemy ją oczami stróżów prawa, a nie przestępców.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 12: Ostatni gwizdek (2014) – trudne decyzje menadżera amerykańskiej drużyny futbolowej

„Ostatni gwizdek” to emocjonujący dramat sportowy, w którym Kevin Costner wciela się w rolę menadżera drużyny futbolu amerykańskiego Cleveland Browns, Sonny'ego Weavera Jr. Przed nim trudne zadanie – przy niewielkim budżecie musi zadowolić fanów drużyny.

Napiętą sytuację zawodową komplikują sprawy rodzinne. Umiera jego ojciec, a jednocześnie wielki trener drużyny. Na chwilę przed jego śmiercią Sonny musi go zwolnić ze względu na zły stan jego zdrowia, co powoduje niezagojoną ranę. A żeby tego było mało, okazuje się, że jego dziewczyna i współpracowniczka, Ali Parker (Jennifer Garner), jest w ciąży.

Reżyseria Ivan Reitman, ocena na IMDb: 6,8.

Reklama

Zobacz także: 12 najlepszych filmów o futbolu amerykańskim – ranking dla amatorów kina i sportu

Reklama
Reklama
Reklama