Amy
(2015)



O filmie
Amy (2015) – opis fabuły
Film dokumentalny „Amy” w reżyserii Asifa Kapadii skupia się na karierze Amy Winehouse. Piosenkarki i autorki tekstów, która została znaleziona martwa 23 lipca 2011 roku. W chwili śmierci miała zaledwie 27 lat. Film o Amy Winehouse rozpoczyna się w 1988 roku od domowego nagrania, na którym czternastoletnia wówczas artystka śpiewa podczas urodzin jednej z przyjaciółek. Później przedstawiona została cała kariera Amy Winehouse począwszy od wczesnego dzieciństwa, poprzez pierwsze sukcesy komercyjne aż po kłopoty z trudnymi związkami, bulimią oraz uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Dzięki archiwalnym nagraniom możemy usłyszeć samą Amy Winehouse, która opowiada o swoich inspiracjach, miłości, rodzinie oraz karierze muzycznej.
Reżyser filmu, Asif Kapadia, przygotowując się do realizacji filmu „Amy”, odbył ponad sto rozmów z rodziną i przyjaciółmi artystki. W filmie znalazły się również nieznane do tej pory nagrania utworów wykonywanych przez Amy Winehouse na przestrzeni lat. To między innymi rzadkie wykonania takich piosenek jak „Stronger Than Me”, „In My Bed”, czy cover piosenki „Moon River”. Wiele z materiałów wykorzystanych w filmie znalazło się w nim dzięki uprzejmości rodziny Amy Winehouse, która udostępniła nieznane nagrania z rodzinnego archiwum. Można tu także zobaczyć nagrania wykonane przez przyjaciela Winehouse, Tylera Jamesa czy nagrania z wakacji na Majorce razem z Lauren Gilbert.
„Amy” w reżyserii Asifa Kapadii został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu dokumentalnego roku. W sumie zgarnął 30 nagród oraz 33 nominacje zostając najbardziej dochodowym brytyjskim filmem dokumentalnym w historii.
Ciekawostki o filmie „Amy”
Rodzina Amy Winehouse zgodziła się na współpracę z reżyserem filmu Asifem Kapadią ze względu na jego poprzedni film dokumentalny „Senna” (2010). Udostępnili godziny prywatnych nagrań, a także zgodzili się, by wywiadów do filmu udzielili najbliżsi artystki. Ojciec Amy, Mitch, szybko doszedł jednak do wniosku, że przedstawiona w filmie historia córki za bardzo skupia się na negatywnych aspektach jej życia. Według niego udostępnione materiały zostały użyte w niewłaściwy sposób sprawiając wrażenie, że film opowiada błędną wersję życia Amy Winehouse. Poradził fanom, by obejrzeli film ze względu na te rzadkie i niedostępne do tej pory nagrania, ale nie zwracali uwagę na filmową narrację. Nie zmienił zdania nawet wtedy, gdy „Amy” otrzymał Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.
Film „Amy” zainspirował Jamesa Hetfielda z Metalliki do napisania piosenki „Moth into Flame”.
Najważniejsze nagrody
Oscar - Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny (Asif Kapadia, James Gay-Rees).
BAFTA - Najlepszy film dokumentalny (Asif Kapadia, James Gay-Rees).
Europejska Nagroda Filmowa - Najlepszy europejski film dokumentalny - Prix Arte (Asif Kapadia).
Obsada aktorska
Amy - ścieżka dźwiękowa
-
Happy Birthday to You
-
Moon River
-
(There Is) No Greater Love
-
Detachment
-
Stronger Than Me
-
I Heard Love Is Blind
-
In My Bed
-
Poetic Finale
-
What Is It About Men
-
In My Bed
-
No Wow
-
Walk
-
Some Unholy War (Demo)
-
Maria Maria
-
Like Smoke
-
Tears Dry On Their Own
-
Separação
-
The Name of the Wave
-
Back to Black
-
Rehab
-
We're Still Friends
-
Rehab
-
Wake Up Alone
-
You Know I'm No Good
-
Love Is a Losing Game
-
I'm Alive
-
Body and Soul
-
Baseball Field
-
Shimmy Shimmy Ko Ko Bop
-
You Know I'm No Good
-
Valerie