Reklama

Filmy o miłości szczęśliwej napawają optymizmem. Filmy o miłości zakazanej – pokazują jej ogromną siłę, która potrafi pokonać nawet śmierć. Z kolei filmy o miłości tragicznej – wzruszają do łez, przywołują wspomnienia i wywołują lawinę myśli o nas samych. Miłość to temat, którego nie da się wyczerpać. Dlatego poniższe zestawienie jest tylko niewielkim ułamkiem tego, co powstało o miłości w polskiej i zagranicznej kinematografii.

Reklama

Spis treści:

  1. Śniadanie u Tiffany’ego (1961) – jeden z najpiękniejszych starych filmów o miłości
  2. Tulipanowa gorączka (2017) – film kostiumowy o miłości
  3. Przed północą (2013) – ostatni z serii filmów o miłości Celine i Jessego
  4. Upiór w operze (2004) – film o nieszczęśliwej miłości
  5. Romeo i Julia (1996) – filmowa adaptacja dramatu o zakazanej miłości
  6. Gdzie śpiewają raki (2022) – film kryminalny o przyrodzie i miłości
  7. Wszystko, co kocham (2009) – polski film o miłości dla nastolatków
  8. Zakochana złośnica (1999) – film o szkole i miłości na podstawie dramatu Shakespeare’a
  9. Pearl Harbor (2001) – film o miłości w czasie wojny
  10. Inne filmy o miłości, które warto obejrzeć

Śniadanie u Tiffany’ego (1961) – jeden z najpiękniejszych starych filmów o miłości

Film w reżyserii Blake’a Edwardsa to klasyk, do którego warto wrócić w romantyczny wieczór filmowy (nie tylko na walentynki). Głównymi bohaterami są Holly (Audrey Hepburn), piękna dziewczyna, która korzysta z życia na koszt majętnych adoratorów i Paul (George Peppard) – młody pisarz, który wprowadza się piętro wyżej. Miłość, która się pojawia, skłania obydwojga do zweryfikowania dotychczasowego stylu życia.

Na uwagę zasługuje znakomita rola Audrey Hepburn – jednej z najwybitniejszych postaci amerykańskiego kina, która do dzisiaj uznawana jest za ikonę stylu i mody. W filmie „Śniadanie u Tiffany’ego” aktorka wykonuje słynną piosenkę pt. „Moon river”, za którą otrzymuje Oscara w 1962 r. Drugą statuetkę (w tym samym roku) dostał Henry Mancini, za skomponowanie całej muzyki do filmu.

Utwór w wykonaniu Audrey Hepburn w 2004 r. zdobył wysokie czwarte miejsce na liście 100 najlepszych piosenek filmowych wszech czasów (lista Amerykańskiego Instytutu Filmowego).

Tulipanowa gorączka (2017) – film kostiumowy o miłości

Akcja filmu w reżyserii Justina Chadwicka rozgrywa się w Amsterdamie, w czasie tzw. „tulipanomanii”. To zjawisko ekonomiczne, które miało miejsce w XVII wieku i dotyczyło nagłego wzrostu cen i popytu na cebulki tulipanów. Główna bohaterka, Sophie (Alicia Vikander) jest żoną wpływowego kupca (Christoph Waltz), który jest od niej dużo starszy. Mężczyzna zleca namalowanie portretu żony artyście, Janowi van Loosowi (Dane DeHaan).

Pomiędzy Sophie i Janem rodzi się romans. Kochankowie inwestują swoje oszczędności na giełdzie tulipanów. W ten sposób chcą zdobyć pieniądze na ucieczkę.

Tulipanowa gorączka” to jeden z wielu filmów kostiumowych o miłości. Tytuły, takie jak „Zakochany Szekspir” (1998), „Duma i uprzedzenie” (2005) czy „Kochanek królowej” (2012) zostały opisane w osobnym rankingu.

Przed północą (2013) – ostatni z serii filmów o miłości Celine i Jessego

Przed północą”, czyli trzecia część popularnych filmów o miłości w reżyserii Richarda Linklatera, przeprowadza widza przez całe studium związku. Celine (Julie Delpy) i Jesse (Ethan Hawke) śmieją się razem i kłócą, zadają niezręczne pytania i wracają do drażliwych tematów. To wszystko rozgrywa się w scenerii słonecznej Grecji z dużą dawką inteligentnego humoru.

Film otrzymał dwie nagrody – Stowarzyszenia Amerykańskich Krytyków Filmowych (NSFC) i Krytyków Filmowych z Los Angeles (LAFCA) – za najlepszy scenariusz (w 2013 i 2014 r.). Poprzednie filmy z cyklu to:

We wszystkich filmach w rolach głównych wystąpili Julie Delpy i Ethan Hawke.

Upiór w operze (2004) – film o nieszczęśliwej miłości

Film „Upiór w operze” powstał na motywach musicalu Andrew Lloyda Webbera, który z kolei bazuje na powieści Gastona Lerouxa z 1911 r. Opowiada o młodej śpiewaczce operowej, Christine (Emmy Rossum), w której kocha się tajemniczy geniusz muzyczny. To tytułowy upiór, mieszkający w piwnicach opery paryskiej. Zauroczony głosem sopranistki porywa ją, aby wyznać jej miłość.

Na brawa zasługuje świetna rola Emmy Rossum, nagrodzona na festiwalu Saturny w 2005 r. (najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki). Piosenka z filmu „Learn to be lonely”, w wykonaniu Minnie Driver, była nominowana do Oscara.

Romeo i Julia (1996) – filmowa adaptacja dramatu o zakazanej miłości

„Romeo i Julia” w reżyserii Baza Luhrmanna przedstawia historię tragicznej miłości w uwspółcześnionej wersji. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym mieście Verona Beach na Florydzie. Toczą się walki pomiędzy dwoma gangami – rodziną Capulettich i Montekich. Romeo (Leonardo DiCaprio) i Julia (Claire Danes) nie mogą pozostać obojętni wobec miłości, która zalewa ich serca. Poddają się jej, pomimo nienawiści dwóch rodzin.

W filmie bohaterowie mówią wierszem, jednak nie są to oryginalne wersety z dramatu Shakespeare'a. Dialogi zostały zmienione na potrzeby ekranizacji. Obraz kinowy z końca XX wieku został dobrze przyjęty przez krytyków, o czym świadczą:

  • cztery nagrody BAFTA w 1998 r. – za najlepszy scenariusz, scenografię, muzykę i reżyserię,
  • dwie nagrody na Berlinale w 1997 r. – Srebrny Niedźwiedź dla Leonardo DiCaprio i nagroda specjalna dla reżysera, Baza Luhrmanna,
  • Złoty Satelita (1997) – za najlepszą scenografię.

Gdzie śpiewają raki (2022) – film kryminalny o przyrodzie i miłości

Film „Gdzie śpiewają raki” powstał na podstawie książki Delii Owens z 2018 r, chociaż krążą też plotki, że powieść została już napisana z zamysłem ekranizacji. Bez względu jednak na to, która wersja jest prawdziwa, historia okazała się wydawniczym i kinowym sukcesem.

Główna bohaterka, Kya Clark (Daisy Edgar–Jones), to tzw. „dziewczyna z bagien”, która została porzucona przez rodzinę. Dorasta więc samotnie poza społecznością miasteczka. Nie potrafi pisać i czytać, za to doskonale rozumie otaczającą ją przyrodę. Z dziewczyną zaprzyjaźnia się Tate (Taylor John Smith) – chłopak, który pływa po okolicznych bagnach.

Wszystko, co kocham (2009) – polski film o miłości dla nastolatków

Wiosną 1981 r. w komunistycznej Polsce czuć pierwsze powiewy wolności. Janek (Mateusz Kościukiewicz) zakłada zespół rockowy, aby śpiewać o tym, co czuje, nie zważając na obowiązującą cenzurę. Jego życie w nadmorskim miasteczku wypełnia muzyka i miłość do Basi (Olga Frycz). Jednak sytuacja polityczna w kraju nie pozwala mu w pełni cieszyć się młodością. Nadciągający stan wojenny zmienia pogodny nastrój w stan niepokoju, łamiąc odwagę Janka i ducha wolności.

Film „Wszystko, co kocham” w reżyserii Jacka Borcucha zdobył trzy Złote Lwy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 r., a także trzy Orły w 2011 r. w kategoriach:

  • najlepszy scenariusz – Jacek Borcuch,
  • odkrycie roku – Mateusz Kościukiewicz,
  • nagroda publiczności.

Zakochana złośnica (1999) – film o szkole i miłości na podstawie dramatu Shakespeare’a

To kolejny film w zestawieniu, który powstał na podstawie dramatu Shakespeare’a – tym razem pierwowzorem było „Poskromienie złośnicy”. Komedia, która została napisana ok. 1592 r., opowiada o dwóch córkach bogatego mieszczanina z Padwy. Starsza, Katarzyna, jest krnąbrna i złośliwa, z kolei młodsza, Bianka, jest piękna i spokojna.

W filmie „Zakochana złośnica” Katarina (Julia Stiles) i Bianca (Larisa Oleynik) są uczennicami szkoły średniej. Ich ojciec narzuca rygor – młodsza może umawiać się z chłopakami dopiero wtedy, gdy starsza odnajdzie miłość.

Film w reżyserii Gila Jungera doskonale wpasował się w gusta i potrzeby dorastającego widza. Świadczą o tym liczne nominacje w plebiscycie Teen Choice, a także nagroda MTV – Złoty Popcorn dla odtwórczyni głównej roli, Julii Stiles. Aktorka została także nagrodzona przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Chicago (CFCA) za najlepszy debiut. Dużą popularnością cieszy się soundtrack z filmu.

Pearl Harbor (2001) – film o miłości w czasie wojny

Na koniec rankingu – film o miłości w czasie II wojny światowej. Pearl Harbor w reżyserii Michaela Baya to poruszająca opowieść o dwóch przyjaciołach i pilotach. Rafe (Ben Affleck) jest zakochany w Evelyn (Kate Beckinsale), jednak zostawia ją, kiedy dostaje wezwanie do walki o Anglię. Do Evelyn przychodzi wiadomość o śmierci Rafe’a. Kobieta opłakuje pierwszą, wielką miłość, jednak po pewnym czasie związuje się z jego najlepszym przyjacielem, Dannym (Josh Hartnett). Kiedy wojna się kończy, Rafe wraca.

„Pearl Harbor” to melodramat wojenny zrealizowany z rozmachem. Film zdobył oscarową statuetkę w 2002 r. za najlepszy montaż dźwięku, kilkanaście nominacji na innych międzynarodowych festiwalach filmowych, dwie nagrody Teen Choice (ulubiony film dramatyczny i ulubiony aktor filmowy – Ben Affleck) i nagrodę MTV za najlepszą scenę akcji.

Reklama

Inne filmy o miłości, które warto obejrzeć

  • Edward Nożycoręki (1990) – film Tima Burtona o nieodwzajemnionej miłości. W rolach głównych: Johnny Depp i Winona Ryder, tytuł opisany w zestawieniu filmów z lat 90,
  • Vanilla Sky (2001) – thriller o miłości z Tomem Cruisem, Penélope Cruz i Cameron Diaz,
  • Pamiętnik (2004) – melodramat z Ryanem Goslingiem i Rachel McAdams, opisany w rankingu wzruszających filmów,
  • Closer (2004) – film o skomplikowanej miłości z Natalie Portman, Julią Roberts, Judem Law i Clivem Owenem,
  • Tajemnica Brokeback Mountain (2005) – poruszający film o miłości dwóch mężczyzn w malowniczym Brokeback, opisany w rankingu filmów o gejach,
  • Lektor (2008) – poruszający film o miłości, przeszłości i wojnie. W rolach głównych: Kate Winslet i David Kross,
  • Wiek Adaline (2015) – opowieść o miłości i kobiecie, która przestaje się starzeć. W roli głównej: Blake Lively,
  • Zanim się pojawiłeś (2016) – film o miłości z Emilie Clarke i Willem Traynorem,
  • Twój Simon (2018) – film o nastolatku, geju, który zasługuje na miłość tak, jak każdy, tytuł opisany także w zestawieniu filmów o gejach,
  • Najgorszy człowiek na świecie (2021) – film w reżyserii Joachima Triera o miłości i poszukiwaniu w niej siebie, opisany w zestawieniu filmów dla dwojga,
  • Piosenki o miłości (2021) – polski, czarno–biały film o miłości muzyka i młodej wokalistki w reżyserii Tomasza Habowskiego.
Reklama
Reklama
Reklama