Filmy dla dwojga – komedia, dramat, a może thriller?
Pomysły na wieczór filmowy w łóżku
Filmy, które oglądamy tylko we dwoje, to niekoniecznie komedie romantyczne. Wybór zależy od gustu, nastroju i stażu w związku – im lepiej się znamy, tym łatwiej jest wybrać tytuł. Okazuje się jednak, że często stawiamy na stare komedie z lat. 90. z Julią Roberts, Richardem Gerem czy Hugh Grantem. To one zajmują pierwsze pozycje w internetowych rankingach filmów romantycznych na Filmwebie. Popularne są również filmy Woody’ego Allena, a także thrillery, podczas których można wtulić się w siebie jeszcze bardziej.
Spis treści:
- Pretty Women (1990) – klasyczna komedia romantyczna z Julią Roberts
- Uwierz w ducha (1990) – film dla dwojga z Demi Moore i Patrickiem Swayze
- Cztery wesela i pogrzeb (1994) – kultowa komedia z Hugh Grantem
- O północy w Paryżu (2011) – komedia romantyczna Woody’ego Allena
- Incepcja (2010) – film do obejrzenia z chłopakiem
- Dziennik Bridget Jones (2001) – film do obejrzenia z dziewczyną
- Dobry rok (2006) – inspirujący film obyczajowy dla dwojga
- Najgorszy człowiek na świecie (2021) – nowa komedia romantyczna
- Pozostałe filmy dla dwojga
Pretty Women (1990) – klasyczna komedia romantyczna z Julią Roberts
Edward Lewis (Richard Gere) jest bogatym przedsiębiorcą, który pewnego razu, po wieczornym bankiecie, gubi się na ulicach Los Angeles. W ten sposób poznaje Vivien (Julia Roberts), prostytutkę, która pomaga mu dotrzeć do hotelu. Następnego dnia wynajmuje ją na tydzień, aby towarzyszyła mu podczas kolacji biznesowych. Niezobowiązująca znajomość przeradza się w głębsze uczucie.
Czas świetności komedii romantycznych przypada na pierwszą połowę XX wieku – w latach 30. powstały kultowe filmy w reżyserii Ernsta Lubitscha, takie jak „Sklep na rogu” czy „Dama w gronostajach”. W latach 90., po kryzysie filmów akcji, nastąpił wielki powrót do tego gatunku.
„Pretty women” w reżyserii Garry’ego Marshalla to jeden z pierwszych filmów z lat 90., który został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Świadczą o tym liczne nominacje i nagrody zdobyte w 1991 r., takie jak:
- Złote Globy dla Julii Roberts – najlepsza aktorka w komedii lub musicalu,
- czy Kryształowa Statuetka na Festiwalu People’s Choice Award – w kategorii: ulubiona komedia.
Najbardziej znaną piosenką z filmu jest „Pretty women” w wykonaniu Roya Orbisona.
Zobacz także: Filmy muzyczne – historie z piosenką w roli głównej
Uwierz w ducha (1990) – film dla dwojga z Demi Moore i Patrickiem Swayze
Kolejnym filmem, który lubimy oglądać we dwoje, jest „Uwierz w ducha” w reżyserii Jerry’ego Zuckera. Głównymi bohaterami dramatu są Sam (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore). To para szczęśliwych kochanków, która planuje wspólną przyszłość. Podczas powrotu z teatru zostają napadnięci. Sam ginie postrzelony przez napastnika, w wyniku czego staje się duchem. Za pomocą spirytystki pragnie skontaktować się z Molly, aby uchronić ją przed niebezpieczeństwem.
W roli spirytystki wystąpiła Whoopi Goldberg. Jej niesamowita gra aktorska została nagrodzona Oscarem w 1991 roku za najlepszą rolę drugoplanową. Film „Uwierz w ducha” otrzymał także drugiego Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny.
Cztery wesela i pogrzeb (1994) – kultowa komedia z Hugh Grantem
„Cztery wesela i pogrzeb” to zabawna komedia romantyczna w reżyserii Mike’a Newella. Charles (Hugh Grant) jest 30–letnim singlem, który unika poważnego związku jak ognia. Razem z grupą przyjaciół świetnie bawi się na weselach u znajomych. Na jednej z takich uroczystości poznaje Carrie (Andie MacDowell). Spędzają razem noc, a następnego dnia się rozstają, nie myśląc o tym, że już niebawem ich ścieżki po raz kolejny się ze sobą przetną.
Brytyjska komedia szybko stał się światowym hitem, a duet: Richard Curtis (odpowiedzialny za scenariusz) i Hugh Grant powtórzył się wielokrotnie przy produkcji kolejnych filmów, takich jak:
- Notting Hill (1999),
- To właśnie miłość (2003),
- Dziennik Bridget Jones (2001),
- Bridget Jones: w pogoni za rozumem (2004).
W 1995 r. film „Cztery wesela i pogrzeb” zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach:
- Złote Globy – dla Hugh Granta za najlepszą rolę w komedii lub musicalu,
- cztery główne nagrody BAFTA – w kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa (Kirstin Scott Thomas) i za najlepszą reżyserię,
- Cezary – za najlepszy film zagraniczny,
- AACTA – również w kategorii: najlepszy film zagraniczny.
O północy w Paryżu (2011) – komedia romantyczna Woody’ego Allena
Amerykański reżyser i twórca tzw. „komedii intelektualnej” rozsławił kilka europejskich stolic. W filmie „O północy w Paryżu” razem z dwójką głównych bohaterów (Owen Wilson i Rachel McAdams) poznajemy stolicę Francji. Odbywamy pewnego rodzaju podróż w czasie, podczas której spotykamy wiele słynnych postaci ze świata literatury i sztuki. W ich role wcielają się wybitni aktorzy:
- Adrien Brody – w roli Salvadora Dali,
- Kathy Bates – w roli Gertrude Stein,
- Corey Stoll – jako Ernest Hemingway,
- Tom Hiddleston – jako F. Scott Fitzgerald,
- czy Alison Pill – jako Zelda Fitzgerald.
„O północy w Paryżu” to film, po obejrzeniu którego chęć poznania tego miasta nabiera rozpędu. W podobny sposób działają:
- Vicky Cristina Barcelona (2008)
- Zakochani w Rzymie (2012)
- W deszczowy dzień w Nowym Jorku (2019)
Incepcja (2010) – film do obejrzenia z chłopakiem
Surrealistyczny thriller w reżyserii Christophera Nolana jest opowieścią o tym, do jakiego stopnia możemy ingerować w ludzki umysł przy pomocy nowoczesnych technologii. Główny bohater, Cobb (Leonardo DiCaprio) i jego partner Arthur (Joseph Gordon–Levitt) wydobywają tajne informacje podczas snu osób, które planują okraść. Dostają zlecenie na przeprowadzenie odwrotnego procesu – incepcji. Ma ona polegać na zaszczepieniu nowej myśli w śpiącym umyśle.
„Incepcja” to wizualna uczta dla oka. Film przepełniają perfekcyjnie dopracowane sceny i doskonałe efekty specjalne. Ich uhonorowaniem są cztery Oscary w kategoriach: najlepsze efekty wizualne, najlepsze zdjęcia, dźwięk i montaż dźwięku, trzy główne nagrody BAFTA i pięć Saturnów.
Zobacz także: Filmy akcji – rozrywka na wysokich obrotach
Dziennik Bridget Jones (2001) – film do obejrzenia z dziewczyną
To zabawna komedia, która powstała na podstawie powieści Helen Fielding. Jej główną bohaterką jest 32–letnia Bridget, singielka – sfrustrowana nudną pracą i nieudanym życiem uczuciowym. Pali papierosy, pije alkohol i je o wiele więcej, niż by chciała, aby poradzić sobie z niską samooceną i samotnością.
Na jej drodze pojawia się jednak nie jeden, ale dwóch mężczyzn – Daniel Cleaver (Hugh Grant) i Mark Darcy (Colin Firth). Pierwszy jest jej szefem, z którym popada w niepoprawny romans. Drugi to nudny prawnik, podstawiony przez matkę Bridget.
„Dziennik Bridget Jones” doczekał się dwóch kontynuacji:
- Bridget Jones: w pogoni za rozumem (2004) – ciąg dalszy miłosnego trójkąta z Markiem Darcy’m i Danielem Cleaverem,
- Bridget Jones 3 (2016) – w której główna okazuje się, że główna bohaterka jest ciąży.
Dobry rok (2006) – inspirujący film obyczajowy dla dwojga
To z kolei odprężająca opowieść o pewnym siebie bankowcu, który po śmierci wuja dziedziczy po nim willę i winnicę na południu Francji. Dawniej Max Skinner (Russel Crowe) chętnie spędzał wakacje na wsi. Z czasem jednak przywykł do bardziej wielkomiejskich klimatów. Myśli o tym, aby sprzedać majątek. Jednak w toku różnych wydarzeń postanawia pozostać w Prowansji.
„Dobry rok” w reżyserii Ridleya Scotta powstał na podstawie powieści Petera Mayle’a. To prosta historia, jednak oprawiona w wyjątkową ramę. Film zachwyca niesamowitymi krajobrazami i zdjęciami posesji. W takiej scenerii lampka wina smakuje nadzwyczaj dobrze.
Zobacz także: Filmy motywacyjne, które ładują baterie
Najgorszy człowiek na świecie (2021) – nowa komedia romantyczna
Na koniec film duńskiego reżysera, Joachima Triera pt. „Najgorszy człowiek na świecie”. To historia 30–letniej Julii (Renate Reinsve), która jest w szczęśliwym związku z Akselem (Anders Danielsen Lie), utalentowanym rysownikiem. Przypadkiem poznaje Elvinda (Herbert Nordrum). Pomimo tego, że chłopak jest od niej znacznie młodszy, wyjątkowo ciekawi ją i intryguje. Julia zastanawia się, jak i z kim chce być.
Renate Reinsve za rolę w filmie „Najgorszy człowiek na świecie” zdobyła Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 2021 r. Tytuł został nagrodzony także na festiwalu GOYA (najlepszy film europejski), zdobył cztery główne nagrody na festiwalu AMANDA (Norwerski Międzynarodowy Festiwal Filmowy) i wiele innych.
Pozostałe filmy dla dwojga
Co jeszcze warto obejrzeć we dwoje? Poniżej ciekawe propozycje z różnych gatunków, które ukazały się po 2000 roku:
- Spragnieni miłości (2000) – koreańsko–francuski melodramat,
- Słodki listopad (2001) – dramat romantyczny z Charilze Theron i Keanu Reeves’em,
- Jak stracić chłopaka w 10 dni (2003) – w rolach głównych Matthew McConaughey i Kate Hudson,
- 50 pierwszych randek (2004) – komedia romantyczna z Drew Barrymore i Adamem Sandlerem,
- Pamiętnik (2004) – film z Ryanem Goslingiem i Rachel McAdams, dłuższy opis w rankingu wzruszających filmów,
- 500 dni miłości (2009) – komedia romantyczna w reżyserii Marca Webba,
- Ona (2013) – melodramat w reżyserii Spike’a Jonze, w rolach głównych: Scarlett Johanson i Joaquin Phoenix,
- Marley i ja (2008) – komedia obyczajowa z Jennifer Aniston i Owenem Wilsonem,
- Listy do M. (2011) – pierwszy z serii polskich filmów romantycznych, którego akcja rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia,
- Ghost Story (2017) – surrealistyczny melodramat Davida Lowery,
- Tamte dni, tamte noce (2017) – film o pięknej miłości Elio (Timothée Hal Chalamet) i Oliviera (Armie Hammer), szczegóły w zestawieniu filmów o gejach,
- W trójkącie (2022) – film o parze młodych influencerów, którzy wyruszają w podróż ekskluzywnym jachtem. Reżyseria: Ruben Östlund. Więcej o tym tytule w zestawieniu filmów psychologicznych.