Poznaj szczegóły kandydata do Oscara
Fot. Kadr z filmu "Dwóch papieży"
OSCARY 2020

Zaskakująca przyjaźń Dwóch papieży!

Poznaj szczegóły filmu nominowanego do Oscara!

Ida Marszałek 14 stycznia 2020 17:00
Poznaj szczegóły kandydata do Oscara
Fot. Kadr z filmu "Dwóch papieży"

Wprawdzie do gali Oscarowej został jeszcze miesiąc, ale Netflix już może chłodzić szampana. Zgodnie z przewidywaniami, nominacje do statuetki otrzymały aż 3 głośne produkcje słynnej platformy streamingowej - Irlandczyk, Historia małżeńska oraz Dwóch papieży. Ta ostatnia została wyróżniona w 3 kategoriach: za świetne kreacje aktorskie Jonathana Pryce'a (aktor pierwszoplanowy) i Anthony'ego Hopkinsa (aktor drugoplanowy) oraz za najlepszy scenariusz adaptowany autorstwa Anthony 'ego McCartena. Scenarzysta jest również autorem książki, na podstawie której powstał film. Historia niezwykłej przyjaźni między kardynałem Bergoglio a papieżem Benedyktem XVI z pewnością przykuła uwagę Akademii. Co sprawia, że ekranowe spotkanie dwóch hierarchów Kościoła jest takie interesujące? Przedstawiamy wszystkie fakty i ciekawostki związane z filmem Dwóch papieży!

Fabuła filmu "Dwóch papieży"

Film Fernando Meirellesa to w zasadzie długą rozmowa między szykującym się do odejścia na emeryturę papieżem Benedyktem XVI, a przyszłym papieżem Franciszkiem. Do spotkania dochodzi w momencie, kiedy na jaw wychodzą coraz to nowe skandale związane z duchownymi, a Kościół Katolicki pogrąża się w kryzysie. Tytułowi dwaj papieże reprezentują całkiem odmienne postawy: Joseph Ratzinger jest tradycjonalistą, natomiast Jorge Mario Bergoglio wyznaje poglądy progresywne i nie może wybaczyć papieżowi tuszowania spraw księży pedofili. Aby ocalić mury Kościoła Benedykt XVI będzie musiał poszerzyć swoją perspektywę i otworzyć bramy dla nowocześnie ukierunkowanego Bergoglia.

Obsada filmu "Dwóch papieży"

Ten kameralny film z pewnością nie odniósłby takiego sukcesu gdyby nie genialne kreacje aktorskie tytułowych bohaterów. I chociaż z tej dwójki, to Anthony Hopkins jest z pewnością bardziej utytułowany, w tym przypadku gwiazdą zdecydowanie jest Jonathan Pryce. Być może przyczyniła się do tego narracja filmu, który preferuje perspektywę argentyńskiego kardynała. To właśnie z jego historią możemy dokładnie się zaznajomić, poznać cienie z jego przeszłości. Dwóch papieży odnosi się bowiem do oskarżeń o związek z dawną dyktaturą w Argentynie, kierowanych w stronę Franciszka. 

Zwiastun filmu "Dwóch papieży"

Nieprawdziwe wątki w filmie "Dwóch papieży"

Wprawdzie film Meirellesa jest fikcją, jednak bazuje on na życiu prawdziwych osób i osadza akcję w dobrze nam znanej rzeczywistości. Łatwo jest więc zapomnieć o zasadzie licentia poetica i uznać wydarzenia w filmie za fakty. Nie wiadomo jakie były założenia twórców, jednak w rezultacie wprowadzają widzów w błąd. I to w zaskakująco istotnych kwestiach.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych wątków ukazanych w Dwóch papieżach jest współpraca młodego kardynała Bergoglio z przywódcami argentyńskiej junty. Ta informacja jest prawdziwa, jednak w filmie znajduje się scena, w której duchowny udziela komunii dyktatorowi Jorge'owi Rafaelowi Vidalowi, co w rzeczywistości nie miało miejsca. Plotka została zapoczątkowana przez zdjęcie, które pojawiło się w sieci w 2013 roku. Później okazało się, że nie było na nim kardynała Bergoglio, ale inny ksiądz, a ujęcie zostało zrobione w 1990 roku, czyli niemal 20 lat później niż domniemane wydarzenie. Z niewiadomych powodów film nie dementuje tych fałszywych doniesień, tylko je powiela.

Nieprawdziwe są również przedstawione w filmie dialogi oraz przybycie Bergoglia do Castel Gandolfo w celu złożenia wniosku emerytalnego. Nie ma też żadnych dowodów na to, że Benedykt XVI wybrał Franciszka na swojego następcę, tak samo jak domysłem jest, że zrezygnował on z pełnionego stanowiska w skutek tak zwanych "Vatileaks" (czyli wycieków tajnych watykańskich dokumentów w 2012 i 2015 roku). W rzeczywistości nie miała miejsca też scena wspólnego oglądania meczu.

Krzywdzącą dla Benedykta XVI sceną jest moment, kiedy papież spowiada się swojemu następcy i przyznaje się do zaniechania sprawy księdza pedofila Marciala Maciela Degollado. W rzeczywistości wina za przemilczenie oskarżeń wobec tego przestępcy niekoniecznie spoczywa na barkach papieża emeryta, ponieważ jak zostało ujawnione, donosy na księdza spływały do Watykanu od wielu dekad. Benedykt XVI był tak naprawdę pierwszą osobą, która podjęła jakieś kroki w tej sprawie i zakazała duchownemu posługi sakramentalnej.

Jak deklarują twórcy na początku filmu, ich dzieło jest oparte na prawdziwych wydarzeniach. Należy jednak wziąć incydenty ukazane w filmie w bardzo duży nawias. Atmosfera autentyczności jest w tym przypadku złudna, ponieważ wszystkie najbardziej istotne fragmenty filmu są wytworem wyobraźni scenarzysty. Co ciekawe, przywiązał on dużą wagę do autentyzmu w mniej ważnych kwestiach: Franciszek naprawdę uczęszczał na kurs tanga, a Benedykt wydał swoją płytę w tym samym studiu co Beatlesi.

Film Dwóch papieży jest dostępny na Netlixie i wciąż jeszcze można go zobaczyć w wybranych kinach. 

Co wiemy o kandydacie do Oscara
Fot. Kadr z filmu "Dwóch papieży"

Co wiemy o kandydacie do Oscara
Fot. Kadr z filmu "Dwóch papieży"

Co wiemy o kandydacie do Oscara
Fot. Kadr z filmu "Dwóch papieży"

Co wiemy o kandydacie do Oscara
Fot. Kadr z filmu "Dwóch papieży"

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.