OSCARY 2020

Brad Pitt najlepszym aktorem drugoplanowym. Przypominamy najlepsze kreacje gwiazdora!

Oscara 2020 zadedykował swoim dzieciom

Ida Marszałek 10 lutego 2020 02:17

Oscary 2020 Brad Pitt najlepszym aktorem drugoplanowym. Od greckiego herosa do wyluzowanego kaskadera – żadna rola mu nie straszna. Brad Pitt to jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów hollywoodzkich. 56 - letni gwiazdor ma na swoim koncie 4 oscarowe nominacje w kategoriach aktorskich i właśnie otrzymał pierwszą w karierze statuetkę za rolę w filmie „Pewnego razu w... Hollywood”! Oscara zadedykował swoim dzieciom i podkreślił, że ich kocha. Przypominamy najlepsze kreacje aktorskie gwiazdora!

Najlepsze role Brada Pitta

Wichry namiętności (1994)

Doborowa obsada, wzruszająca historia o więzach rodzinnych i wykluczeniu, gorący czworokąt miłosny. Powodów, by obejrzeć Wichry namiętności Edwarda Zwicka jest całe mnóstwo. A jednym z najczęściej wymienianych jest fantastyczna rola Brada Pitta. Aktor wcielił się w jednego z trzech braci Ludlow - Tristana. Człowieka nieokiełznanego, kierującego się w życiu instynktem. Po śmierci młodszego brata, Samuela, rywalizuje on o względy jego żony (Julia Ormond) z najstarszym bratem Alfredem. Kobieta wybiera jednak Tristana i wybucha pomiędzy nimi płomienny romans. 

Siedem (1995)

Mrożąca krew w żyłach historia seryjnego mordercy wybierającego na swoje ofiary reprezentantów 7 grzechów głównych to jeden z najbardziej kultowych thrillerów lat 90. Film autorstwa Davida Finchera trzyma w napięciu od początku do końca. Tajemniczy zabójca nie oszczędza również śledczych tropiących jego sprawę. W tym początkującego policjanta, w którego perfekcyjnie wcielił się Brad Pitt.  Pełen ideałów żółtodziób niespodziewanie staje się jednym z pionków w morderczej rozgrywce psychopaty.   

12 małp (1995)

Film, dzięki któremu Brad Pitt otrzymał pierwszą nominację oscarową. Dystopijna wizja niedalekiej przyszłości w wykonaniu reżysera Terry'ego Gilliama. W roku 2035 ludzkość powoli wymiera na tajemniczy wirus. Ich jedyną nadzieją jest wysłanie w przeszłość ochotnika, który zapobiegnie powstaniu niebezpiecznego wirusa. Okazuje się jednak, że przybysz z przyszłości (Bruce Willis) zamiast do 1996 przenosi się do roku 1990. Tam zostaje uznany za psychopatę i zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Jedną z kluczowych osób, które spotyka na swojej drodze jest niebezpieczny szaleniec, w którego wcielił się genialny Brad Pitt.

Joe Black (1998)

W filmie Martina Bresta Brad Pitt wcielił się w rolę samej Śmierci! Tytułowy Joe Black zawiera z bogatym i wpływowym Williamem Parishem  (Anthony Hopkins) nietypową umowę. Podaruje mu czas potrzebny na dokończenie wszystkich ważnych spraw, a w zamian doświadczony mężczyzna zostanie jego przewodnikiem po ludzkim świecie i pokaże jak wygląda życie zwykłego śmiertelnika. Anioł Śmierci nie spodziewa się jednak, że emocje mogą być tak bolesne. Fantastyczny duet Brada Pitta z wcielającą się w córkę Parisha, Claire Forlani na stałe zapada w pamięć.

Podziemny krąg (1999)

Pomimo, że Brad Pitt za rolę Tylera Durdena w Podziemnym kręgu nie otrzymał żadnej nagrody,  jest to jedna z najbardziej kultowych postaci lat 90. Kiedy główny bohater filmu Davida Finchera, typowy pracownik korporacji poznaje Durdena, jego życie zmienia się o 180 stopni. Bohater Pitta jest wszystkim tym, czym młody yuppie chciałby być - nie krępują go żadne zasady. Panowie organizują wspólnie "Podziemny Krąg" - klub, w którym odbywają się nielegalne, zamknięte walki. Durden okazuje się jednak bardziej nieoczywistą postacią niż się na początku wydawało. 

Troja (2004)

W ekranizacji słynnej greckiej epopei w wykonaniu Wolfganga Petersena, Brad Pitt wcielił się w samego Achillesa, herosa, który swoimi dokonaniami zawstydzał bogów. Wykreowana przez słynnego aktora postać oprócz ogromnej siły i mądrości ukaże też swoją wrażliwą stronę. Film skupia się w znacznej mierze na tragicznym romansie Achillesa i pochodzącej z Troi Bryzejdy.

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (2008)

Efekt kolejnej współpracy Brada Pitta z reżyserem Davidem Fincherem. Jedna z najpiękniejszych ról aktora, doceniona również nominacją do nagrody Akademii. Historia człowieka, który rodzi się jako starzec, by z biegiem czasu młodnieć. Na swojej drodze spotyka niewielu ludzi, którzy są w stanie go zrozumieć. Jedną z nich jest Daisy (Cate Blanchett), dzięki której Benjamin poznaje smak prawdziwej miłości.

Bękarty wojny (2009)

Fantastyczna rozprawa z II wojną światową w wykonaniu Quentina Tarantino. Wśród wielu doskonałych kreacji aktorskich z pewnością wyróżnia się tutaj Brad Pitt w roli porucznik Aldo Raina, usilnie próbującego przywrócić sprawiedliwość w opanowanym przez nazistów świecie. 

Moneyball (2011)

W filmie Bennetta Millera Brad Pitt wciela się w postać Billy'ego Beane'a, managera klubu baseballowego Oakland Athletics. Drużyna ma poważne problemy finansowe, przez co nie jest w stanie dorównać tym lepiej sytuowanym. Kiedy z grupy odchodzą czołowi zawodnicy, menadżer decyduje się na wykorzystanie niekonwencjonalnej metody, by poprawić wyniki swoich graczy. Od tej pory w pracy pomagają mu analizy komputerowe. Rola niespełnionego sportowca przyniosła Pittowi kolejną nominacje do Oscara.

Drzewo życia (2011)

Sztuka Terrence'a Malicka do konwencjonalnych nie należy. Reżyser znany jest z tego, że potrafi wyciąć w postprodukcji nawet najsłynniejszych aktorów hollywoodzkich. Brad Pitt może się jednak pochwalić rolą w jednym z najbardziej poetyckich filmów słynnego twórcy - Drzewie życie. Postać despotycznego ojca, który przeżywa utratę jednego ze swoich dzieci jest chyba najbardziej przejmującą kreacją w karierze aktora.

Pewnego razu... w Hollywood (2019)

Kolejna współpraca z Quentinem Tarantino. Tym razem hołd złożony Hollywood lat 60. Brad Pitt idealnie wcielił się w postać Cliffa Bootha, kaskadera i najlepszego przyjaciela słynnego gwiazdora filmowego. Booth miał w przeszłości problemy z prawem, jego życie komplikuje również trudna relacja z byłą żoną. Za to zawsze może polegać na swoim świetnie wytresowanym psie. Komiczna postać wykreowana przez Pitta to jeden z najjaśniejszych punktów tej nostalgicznej opowieści. Być może tym razem aktor spodobał się Akademii na tyle, że otrzyma upragnioną statuetkę! 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.