Reklama

Kosmetyki z aloesem to już legenda – sama pewnie masz w swojej łazience przynajmniej kilka sztuk. Aloes nawilża, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran. Znajdziesz go w produktach do pielęgnacji ciała, twarzy, czy włosów. Dlaczego właściwie warto kupować kosmetyki z dodatkiem aloesu? Podpowiadamy, jakie są właściwości i zastosowanie aloesu!

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Depilacja IPL latem? To żaden problem!

Czym jest aloes?

Aloes to roślina udomowiona, która zdobi parapet niejednego mieszkania. W naturalnych warunkach aloes występuje na gorących terenach pustynnych i często można spotkać go w formie nawet kilkumetrowego drzewa. Istnieje aż 300 różnych gatunków tego sukulentu, ale tylko niektóre z nich wykazują właściwości lecznicze. Aloes preferuje stanowiska nasłonecznione. Z powodzeniem można umieścić go więc na parapecie mieszkania. Nie jest wymagający w uprawie, wystarczy podlewać go skąpo raz w tygodniu, a w okresie grzewczym nawet rzadziej. Aloes rośnie szybko i łatwo tworzy nowe odrosty, dlatego decydując się na zakup, lepiej wybrać małą, niezbyt rozrośniętą roślinę.

Właściwości aloesu

Aloes zawiera aż 150 czynnych biologicznie składników. Z powodzeniem może być wykorzystywany bez obróbki, w celu przyspieszenia gojenia ran. Wystarczy przekroić liść aloesu i przyłożyć miąższ do rany. Oto właściwości zdrowotne i kosmetyczne, jakie jeszcze wykazuje aloes:
• wzmacnia odporność organizmu;
• sok z aloesu obniża poziom cukru we krwi;
• łagodzi objawy łuszczycy, egzemy, alergii skórnych;
• pobudza regenerację błon śluzowych, sprawdzi się podczas leczenia stanów zapalnych dziąseł;
• usprawnia pracę jelit, wykazuje właściwości oczyszczające;
• zawiera naturalne filtry przeciwsłoneczne;
• solidnie nawilża i ujędrnia skórę;
• zwalcza wolne rodniki.

STOCK ADOBE

Aloes na skórę – jak działa?

Aloes z jednej strony doceniany jest za szlachetne właściwości regeneracyjne. Pomaga w leczeniu oparzeń, odleżyn, owrzodzeń, ran popromiennych. Z drugiej, powszechnie wykorzystywany jest do produkcji pospolitych kosmetyków do codziennego użytku. Jak aloes działa na skórę?

Pielęgnuje skórę dojrzałą

Zawiera liczne witaminy – A, C, E, które wpływają na poziom nawilżenia skóry, odpowiadają za jej jędrność, stymulują produkcję kwasu hialuronowego.
Chroni usta przed działaniem mrozu
Aloes powszechnie wykorzystywany jest do produkcji pomadek ochronnych. Jeśli chcesz zimą i jesienią ochronić swoje usta przed bolesnym pękaniem i pierzchnięciem, to koniecznie sięgaj po natłuszczające pomadki zawierające w składzie wyciąg z aloesu.

Pielęgnuje skórę suchą

Jedną z najbardziej znanych właściwości aloesu jest zdolność do silnego nawilżenia skóry. Aloes wchłania się aż o 4 razy szybciej, niż woda i dłużej pozostaje w tkankach. Dzięki niemu kremy i balsamy solidnie nawilżają, regenerują i ujędrniają nawet silnie zniszczoną skórę.

Wspomaga leczenie trądziku

Aloes działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie ułatwia więc pozbycie się krost czy wyprysków.

Blokuje wydzielanie przykrego zapachu

Z tego względu używany jest także do produkcji antyperspirantów.

Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym

Chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem, spowalnia proces opalania i pozwala uniknąć podrażnień.

Redukuje blizny

Aloes na blizny? Oczywiście! To idealny sposób na przyspieszenie gojenia ran i blizn.

Aloes na twarz - jak działa i jak go używać?

Aloes to świetny środek do pielęgnacji delikatnej skóry twarzy. Jak go wykorzystać? Możesz sięgnąć po gotowe produkty drogeryjne lub przygotować je sama – oto kilka sprawdzonych przepisów:

Żel aloesowy

Możesz wykorzystywać go do pielęgnacji twarzy lub aplikować na włosy. Jeśli decydujesz się na zakup gotowego żelu aloesowego, zwróć uwagę na to, by produkt zawierał jak najwięcej wyciągu z aloesu – ponad 90%. Żel można stosować do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Najlepiej jednak zda egzamin w przypadku cery wrażliwej, trądzikowej i ze zmianami łojotokowymi. Aloes silnie nawilża i regeneruje naskórek, więc w taki żel warto zaopatrzyć się szczególnie w okresie grzewczym, gdy cera łatwiej i szybciej się przesusza. Ze względu na swoje właściwości zmiękczające taki żel z powodzeniem możesz nakładać też na zniszczoną i przesuszoną skórę stóp czy dłoni.

Jak samodzielnie przygotować żel aloesowy? Po prostu odetnij kilka łodyg aloesu, odkrój nożem boczne kolce, a łodygi przekrój na pół. Łyżką przełóż żel do słoiczka, szczelnie go zakręć i przechowuj w lodówce.

Maseczka z aloesu

Domowe maseczki to sprawdzony, niedrogi i co najważniejsze – naturalny sposób na solidną pielęgnację. Maseczka z dodatkiem aloesu silnie nawilży przesuszoną skórę, pobudzi ją do regeneracji i zapobiegnie pojawianiu się nowych zmarszczek.

Produkty: 1 łyżka żelu aloesowego, 1 białko jajka, 1 łyżka oliwy.
Składniki przełóż do miseczki i wymieszaj na jednolitą masę. Maseczkę aplikuj na oczyszczoną skórę twarzy i trzymaj przez ok. 10 minut. Następnie zmyj ciepłą wodą i wklep w skórę krem.

Tonik aloesowy

Aloes ceniony jest za swoje właściwości antybakteryjne i ściągające. Z tego powodu doskonale sprawdzi się jako składnik oczyszczającego toniku. Taki tonik widocznie zmniejszy też przebarwienia skóry i pomoże wyregulować pracę gruczołów łojowych. Co istotne – po taki produkt mogą bez przeszkód sięgać osoby z cerą naczynkową i wrażliwą.

Składniki: ½ szklanki żelu aloesowego, ½ szklanki wody różanej, 1 kapsułka wit. E.
Składniki połącz, nałóż do miseczki, wymieszaj do połączenia. Przelej do buteleczki ze spryskiwaczem lub do plastikowego pojemniczka, stosuj min. 2 razy dziennie.

Peeling aloesowy

Regularne złuszczanie martwego naskórka jest niezwykle ważne – zabieg ten pobudza krążenie krwi, rozluźnia mięśnie, stymuluje skórę do odbudowy i ułatwia wchłanianie odżywczych składników zawartych w kremie. Jeśli masz skórę wrażliwą i naczynkową sięgaj po delikatny peeling drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Jeśli zależy Ci na silnym oczyszczeniu, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie np. po peeling cukrowy. Ten z dodatkiem aloesu nawilży skórę już w trakcie zabiegu. Najlepszymi i najtańszymi peelingami będą te wykonane w domu, ze sprawdzonych i znanych składników.

Składniki: 1 łyżka aloesu, 1 łyżka oliwy, ¼ szklanki brązowego cukru.
Składniki wymieszaj w miseczce i powstałą pastą masuj zwilżoną skórę twarzy, omijając wrażliwe okolice oczu. Po kilku minutach spłucz obficie wodą i nałóż ulubiony krem. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.

STOCK ADOBE

Zastosowanie aloesu na włosy – jak działa i jak go używać?

Twoje włosy są mocno zniszczone i przesuszone? Puszą się, sterczą w każdym możliwym kierunku, zupełnie nie chcą się układać po Twojej myśli? Receptą mogą okazać się kosmetyki z dodatkiem aloesu.

Olejowanie z żelem aloesowym

Olejowanie to sprawdzona metoda regeneracji mocno zniszczonych włosów. Odżywia je, nawilża, nabłyszcza, wydobywa naturalny skręt. Wybierz olej, może być kokosowy lub rycynowy, i zmieszaj go w proporcji 1:1 ze świeżym żelem aloesowym. Nałóż mieszankę na włosy i pozostaw na minimum godzinę (wspaniale, jeśli możesz pozwolić sobie na trzymanie oleju na włosach przez całą noc. Pasma będą jeszcze lepiej odżywione. Dzięki takiej mieszance włosy odzyskają blask i sprężystość, staną się miękkie i zdrowsze, przestaną się też puszyć.

Płukanka do włosów

Sok aloesowy rozcieńcz z wodą – do 100 ml soku dodaj 200 ml schłodzonej przegotowanej wody i wymieszaj. Płucz mieszanką świeżo umyte włosy i pozostaw do wyschnięcia.

Wcierka do włosów

Świeży żel aloesowy wcieraj bezpośrednio w skórę głowy, pozostaw na godzinę (lub całą noc), a następnie umyj włosy szamponem. W ten sposób pobudzisz mieszki włosowe do wzrostu, solidnie nawilżysz skórę głowy, zlikwidujesz uczucie swędzenia, przywrócisz skórze odpowiednie pH.

Reklama

Aloes to roślina doniczkowa, która stanie się niebanalną ozdobą Twojego wnętrza. Jest mało wymagająca, a przy tym możesz używać jej do produkcji domowych kosmetyków. Aloes dzięki swoim właściwościom nawilżającym i regeneracyjnym świetnie sprawdzi się w pielęgnacji zarówno włosów, jak i skóry. Z naszym artykułem dowiesz się jak przyrządzić maseczkę, tonik, peeling z dodatkiem aloesu i jeszcze lepiej zadbać o swoją urodę.

Reklama
Reklama
Reklama