Reklama

Na pewno każdy z Was doskonale ją zna i korzysta z niej na co dzień. Dzięki łatwemu dostępowi i długiej liście opublikowanych artykułów, Wikipedia stała się niedoścignioną internetową encyklopedią. Jest z reguły pierwszym miejscem, do którego zaglądamy w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Mimo że, na pewno często z niej korzystacie, z pewnością niewiele o niej wiecie. Jak powstała? Skąd wzięła się jej nazwa?

Reklama

Wikipedia, bo o niej mowa obchodzi 18. urodziny! Z tej okazji przygotowaliśmy 7 ciekawostek na jej temat, o których pewnie nie wiecie!

1. Dzień Wikipedii

10 stycznia 2001 roku Larry Sanger powiedział, że Wikipedia powinna zostać stworzona natychmiast, Już kilka dni później,15 stycznia 2001 roku, domena została oficjalnie zarejestrowana. Wcześniej był redaktorem naczelnym innego projektu, Nupedii - była to również encyklopedia, ale finansowana przez reklamodawców. Niestety interes nie rozwijał się, wic Sanger wpadł na kolejny pomysł. Tym razem do otwartej encyklopedii mogły być dodawane wszystkie treści, pisane przez każdą osobę, która tylko miała na to ochotę. Tak powstała Wikipedia.

2. Lista usuniętych artykułów z dziwnymi tytułami

Tak, taka lista naprawdę istnieje. Każdy, kto posiada komputer i dostęp do Internetu, może wejść na stronę i napisać własny artykuł. Dlatego nic dziwnego, że część z nich napisana jest

Macie ochotę na odrobinę rozrywki? TUTAJ znajdziecie całą listę tych artykułów.

3. Statystyki

Jak się domyślacie, Wikipedia zrzesza ogromną liczbę aktywnych użytkowników, którzy codziennie piszą artykuły. Obecnie jest ichokładnie 35 423 011. Do tej pory napisali oni prawie 6 milionów artykułów!

4. Skąd wzięła się nazwa „Wikipedia”?

Słowo „wiki” pochodzi z języka… hawajskiego! Oznacza „szybko”. Wikipedia powstało więc poprzez połączenie wyrazu „wiki” i „encyklopedia”. Jej slogan brzmi „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”.

5. Wpadki

Fakt, że każdy użytkownik może opublikować dowolną treść na stronie, wiąże się z ryzykiem, że nie wszystko, co się na niej znajduje, jest prawdą. Larry Sanger dosyć szybko uświadomił sobie, że strona staje się śmietnikiem, na którym pojawia się mało wiarygodnych informacji. Najgorsza wpadka Wikipedii wydarzyła się w 2006 roku. John Siegenthaler, asystent Roberta Kennedy’ego, dowiedział się z niej, że zamieszany był w morderstwo braci Kennedych! Zdarzało się również tak, że ktoś dowiadywał się o… swojej śmierci z Wikipedii!

6. Polska Wikipedia

Ta internetowa encyklopedia dostępna jest w Polsce od 26 września 2001 roku. Założyli ją Krzysztof Jusiatowicz i Paweł Jochyma. Polska Wikipedia znajduje się w pierwszej 10 stron internetowych, na które Polacy zaglądają najczęściej. Miesięczna liczba użytkowników przekracza... 10 milionów!

Reklama

7. Miejsce żartów

Nie jest tajemnicą, że część użytkowników, publikujących artykuły, lubi wpleść w tekst niewinny żart. Kiedyś w tekście o płatnych mordercach, znalazł się dopisek od autora „ta lista jest niekompletna, możesz pomóc ją rozwijać. Prosimy nie rozwijać listy poprzez zabijanie kolejnych ludzi”…

Reklama
Reklama
Reklama