Reklama

Kabula ma za sobą dramatyczne doświadczenia. Został okaleczona, odrzucona i społecznie wykluczona. Nie ufała nikomu. W niektórych regionach Tanzanii ludzie wierzą, że z części ciał osób z albinizmem szamani mogą wyprodukować magiczne amulety zapewniające bogactwo i chroniące przed chorobami, nieszczęściem. Kabula zamieszkała w ośrodku dla dzieci z albinizmem i niedowidzących w Buhangija. A dzięki pomocy Martyny i Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, rozpoczęła edukację w prywatnej szkole Montessori, a potem zamieszkała w domu dla dzieci z albinizmem, którego budowę współfinansowała Fundacja UNAWEZA. Jak udało się nam dowiedzieć w tym roku 21-letnia Kabula rozpoczyna studia prawnicze. Spełnia się jej wielkie marzenie!

Reklama

Kabula o nauce. Jej marzenie właśnie się spełnia

W ostatnim wywiadzie dla VIVY!, Kabula podkreśliła, że edukacja jest powinna być dostępna dla wszystkich. Szkoła pozwoliła jej zdobyć umiejętności. "Kiedy się uczę, jestem szczęśliwa, bo w moim wypadku nauka oznacza wybór. Nie mogłabym być rolniczką. No, chyba że miałabym nadzorować pracę innych, ale żeby być dobrym liderem, trzeba być wykształconym. [...] Edukacja jest szczególnie ważna dla dziewczynek. Wśród Sukuma, grupy etnicznej, do której należę, wszystko, co najlepsze, zawsze daje się chłopcom. Dziewczynki niewiele znaczą i nie mogą podejmować własnych decyzji. Ja się z tym nie zgadzam", mówiła Annie Pamule.

Celem Kabuli i największym życiowym marzeniem były studia prawnicze. Dziś to ona chce pomagać innym - głównie osobom z niepełnosprawnościami, a szczególnie dzieciom i młodzieży z albinizmem. Pragnie odmienić ich los, dać głos, którego samego nie miała. Martyna Wojciechowska nie ukrywa dumy. Kabula prawdopodobnie będzie pierwszą osobą ze swojej wioski, która pójdzie na studia prawnicze.

Czytaj też: Gdy była mała, odrąbano jej rękę maczetą. Kabula szczerze o ataku i pierwszym spotkaniu z Martyną Wojciechowską

Marta Wojtal

Kabula Nkarango Masanja, Martyna Wojciechowska, Viva! 16/2022

Podróżniczka wyznała, że kiedy po raz pierwszy zobaczyła Kabulę poczuła jej ogromną siłę i determinację do działania. "Czułam, że warto jej pomóc. Dać jej skrzydła. Wystarczy tak niewiele, by w czyimś życiu zmieniło się tak wiele”, wyznała przed kamerą Viva.pl. Dzięki pomocy jest w stanie wypełniać swój plan.

„To co Kabula osiągnęła jest niesamowite. Zdała wspaniale egzaminy pod koniec szkoły średniej i można powiedzieć, że dostała się na studia prawnicze”, dodaje Martyna Wojciechowska. Kontynuowanie edukacji i wybór studiów nie są jedynymi marzeniami Kabuli. Swój czas poświęca także pasji muzycznej.

„Śpiewanie pomaga jej komunikować się z ludźmi, wyrażać emocje. Jak słyszy muzykę jest innym człowiekiem. Teraz zaczęła tworzyć swoją muzykę i pisać teksty. Nagrała do tej pory 10 utworów z czego jeden wyjątkowy”, zdradziła dziennikarka.

Co jeszcze podróżniczka wyznała przed kamerą VIVY? Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo!

Reklama

Sprawdź też: Kabula o ojcu: „Nie chciał wychowywać dziecka z albinizmem, wstydził się mnie”

Marta Wojtal
Reklama
Reklama
Reklama