Reklama

Film „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić zwyciężył w tegorocznej 24. gali Polskich Nagród Filmowych – ORŁY 2022. Niewątpliwie ważny film europejski, z ogromnym wkładem artystycznym polskich twórców, otrzymał cztery nagrody w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Montaż. W aktorskich kategoriach kobiecych głosami Polskiej Akademii Filmowej zwyciężyły: Agata Buzek za Pierwszoplanową Rolę Kobiecą w filmie „Moje wspaniałe życie” i Ewa Wiśniewska, która została doceniona za kreację drugoplanową w „Zupie nic”. Wśród aktorów po ORŁA sięgnęli Maciej Stuhr, który otrzymał statuetkę za pierwszoplanową rolę w filmie „Powrót do tamtych dni” i Jacek Braciak wyróżniony ORŁEM za kreację w filmie „Żeby nie było śladów”. Głosami internautów ORŁA publiczności otrzymał film „Wesele” Wojtka Smarzowskiego, zaś ORŁA za Osiągnięcia Życia odebrał, nagrodzony przed kilkoma dniami na festiwalu w Cannes, wybitny polski reżyser, scenarzysta, malarz i aktor Jerzy Skolimowski. Uczestnicy gali wyrazili sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie, unosząc kartki z apelem STOP RUSSIAN WAR!

Reklama

Czytaj także: Orły 2022: kto pojawił się na rozdaniu Polskich Nagród Filmowych?

Orły 2022: kulisy wielkiej filmowej gali

To był pełen emocji wieczór 24. w historii gali ORŁÓW. Nagrody, które profesjonaliści przyznają profesjonalistom, zgromadziły w Teatrze Polskim najlepszych polskich twórców. W tym roku w konkursie głównym o prestiżowe ORŁY - Polskie Nagrody Filmowe ubiegało się aż siedemdziesiąt jeden produkcji. Finalnie Członkowie Polskiej Akademii Filmowej w swoim werdykcie wyróżnili ORŁAMI aż trzynaście nominowanych produkcji. Najwięcej statuetek zebrał film „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić, który tryumfował w czterech kategoriach. Obraz opowiadający o serbskiej masakrze w Srebrenicy, będący koprodukcją dziewięciu krajów europejskich w tym Polski, został wyróżniony przez Polską Akademię Filmową za aktualne przesłanie i znaczący wkład artystyczny polskich twórców.

– To film, który porusza bardzo ważne tematy i jestem dumna, że to my Polacy dzięki takim projektom mamy udział w rozwoju europejskiej i światowej kinematografii. Wkład artystyczny polskich twórców był bardzo znaczący. Montaż filmu jest dziełem Jarosława Kamińskiego, kostiumy zaprojektowała Małgorzata Karpiuk, muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz – mówiła podczas odbierania nagrody polska współproducentka Ewa Puszczyńska, podkreślając jednocześnie, że „Aida”, to prawdziwie europejski film o wojnie do której świat się przyzwyczaił wówczas tak bardzo, że nie usłyszał rozpaczliwego wołania o pomoc.

Po dwa ORŁY otrzymały filmy „Magnezja”, „Powrót do tamtych dni” i „Wesele”. Po raz drugi w historii ORŁY trafiły w ręce Ewy Wiśniewskiej, Agaty Buzek i Macieja Stuhra. Czwartą statuetkę otrzymali: aktor Jacek Braciak i kostiumograf Dorota Roqueplo, tym razem wyróżniona za film „Magnezja”, a po raz szósty w karierze ORŁEM został nagrodzony Piotr Sobociński jr. za zdjęcia do filmu „Wesele”.

Podczas gali ORŁÓW nie zabrakło również gestów jedności i wsparcia z walczącą z rosyjską agresją Ukrainą. Zgromadzeni w Teatrze Polskim goście odpowiedzieli na apel Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej Dariusza Jabłońskiego, dołączając do akcji STOP RUSSIAN WAR!, unosząc kartki z takim przesłaniem podczas ceremonii. Widzowie mogli również zobaczyć i usłyszeć Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera i scenarzystę, a dziś żołnierza walczącego o swój kraj, który w apelu dziękował przyjaciołom filmowcom z Polski i polskiemu narodowi za pomoc i wsparcie podkreślając, że Polska stała się dla Ukrainy bratnim narodem.

Głosami członków Polskiej Akademii Filmowej Orły 2022 - Polskie Nagrody Filmowe otrzymali:

NAJLEPSZY FILM

  • „Aida” reż. Jasmila Žbanić

NAJLEPSZA REŻYSERIA

  • Jasmila Žbanić „Aida”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ

  • Jasmila Žbanić „Aida”

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

  • Piotr Sobociński jr „Wesele”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

  • Wojciech Żogała „Bo we mnie jest seks”

NAJLEPSZA MUZYKA

  • Marcin Masecki „Powrót do tamtych dni”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA

  • Maciej Stuhr „Powrót do tamtych dni”

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA

  • Agata Buzek „Moje wspaniałe życie”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA

  • Jacek Braciak „Żeby nie było śladów”

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA

  • Ewa Wiśniewska „Zupa nic”

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY

  • „Film balkonowy” reżyseria Paweł Łoziński

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY

  • „Rojst ‘97” reż. Jan Holoubek, scen. Kasper Bajon, Jan Holoubek, prod. Frame Sp. z o.o. dla Netflix

ODKRYCIE ROKU

  • Łukasz Gutt, reżyseria, „Wszystkie nasze strachy”

NAJLEPSZY MONTAŻ

  • Jarosław Kamiński „Aida”

NAJLEPSZE KOSTIUMY

  • Dorota Roqueplo „Magnezja”

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA

  • Waldemar Pokromski, Agnieszka Hodowana „Magnezja”

NAJLEPSZY DŹWIĘK

  • Artur Kuczkowski i Tomasz Sikora „Sonata”

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI

  • „Na rauszu” (Druk) reż. Thomas Vinterberg (Dania, Szwecja i Holandia)

NAGRODA PUBLICZNOŚCI (wyłoniona w głosowaniu użytkowników Wirtualnej Polski)

  • „Wesele” reż. Wojtek Smarzowski
Reklama

A jak gala wyglądała od kulis? Naszą relację obejrzeć możesz powyżej

Reklama
Reklama
Reklama