Ulubiony król Hitlera, który wybrał miłość zamiast tronu i korony. Kim był Edward VIII?
Imprezowicz, który nie stronił od używek i romansów...
Był delikatny, chłopięcy i niezwykle przystojny. Cechował go legendarny urok osobisty i błąkający się na ustach jakby szyderczy uśmiech. Edward VIII uwielbiał imprezy, nie stronił także od używek. Dzięki nieprzeciętnej urodzie mógł również przebierać w kochankach obu płci. Mówi się o nim, że był pierwszym celebrytą w brytyjskiej rodzinie królewskiej, jednak uwielbiany przez tłumy książę wcale nie chciał być królem. Gdy poznał Wallis Simpson, rozwódkę, która stała się autorką największego skandalu obyczajowego XX wieku wiele się zmieniło... Kim był król Edward VIII?
Król Edward VIII - kim był wuj królowej Elżbiety II?
Dziś pamięta się o nim głównie dlatego, że dla miłości porzucił królewski tron. Edward VIII abdykował 11 grudnia 1936 roku. Królem był przez zaledwie dziesięć miesięcy, nie doczekał nawet koronacji, ale miłość okazała się dla niego ważniejsza. Po abdykacji otrzymał tytuł Księcia Windsoru, ale także zakaz pokazywania się na królewskim dworze. Wszystko za sprawą miłości do Amerykanki, dwukrotnej rozwódki i... skandalistki, Wallis Simpson, dla której kompletnie stracił głowę: „Staje się ona życiową obsesją znudzonego monotonią młodego arystokraty. Ten jest gotów zrobić wszystko, by zaimponować Wallis (...). Spełnia prośbę ukochanej i nad basenem maluje jej paznokcie u nóg (scenę podpatruje służący). Innym razem, udając psa, następca tronu na czworaka szczeka, prosząc ją o papierosa”, pisze Marek Rybarczyk w książce Skandale angielskich dworów.
Zanim jednak zagłębimy się w związek tej dwójki, nie można nie wspomnieć o tym, kim był Edward VIII, a tak naprawdę książę David tak mówili do niego najbliżsi i rodzina zanim został królem). Przede wszystkim młody David od małego nienawidził dworskich konwenansów. Szybko rozpoczął swoje miłosne podboje, a dzięki nieodpartemu urokowi mógł przebierać w kochankach. Stał się nie tylko idolem dla Brytyjczyków, ale mówi się, że był jednym z pierwszych celebrytów - podziwiano go bowiem nie tylko w Londynie, ale i Nowym Jorku czy Paryżu. Jak pisze Marek Rybarczyk w książce Skandale angielskich dworów, dzieciństwo nie wróżyło mu takich sukcesów.
Czytaj też: Do czterech razy sztuka? Oto nieznana historia miłości Elżbiety Bowes-Lyon i króla Jerzego VI
Ojciec, Król Jerzy V miał bardzo surowe podejście do obu swoich synów - Davida (przyszłego Edwarda VIII) i Jerzego VI (ojca królowej Elżbiety II). Traktował ich jak rekrutów i krytykował za każde odstępstwo od protokołu. Mimo to David nie omieszkał korzystać z uroków życia: „W szkole morskiej w Dartmouth, do której zagnał synów Jerzy V, nastoletni David złapał świnkę i stał się bezpłodny. I przez całe życie przypominał trochę dziecko - kaprysił i był bardzo wybuchowy”, pisze Rybarczyk. Mimo tego, że do dziś nie potwierdzono plotek o niepłodności przyszłego króla, to ten często korzystał z usług pań do towarzystwa, a mimo to nie posiadał potomstwa.
przypominał trochę dziecko - kaprysił i był bardzo wybuchowy
Kobiety szalały za przystojnym księciem, który był uosobieniem wszystkiego, co modne i nowoczesne. Kochał tańczyć i pić alkohol, słuchał jazzu, jadał dietetyczne potrawy. Mimo uwielbienia tłumu, nie nadawał się jednak na króla. Choć często romansował z mężatkami, nie przestrzegał protokołu i wszystko, co związane było z monarchią, traktował z przymróżeniem oka. W 1918 roku związał się z Winifredą Dudley Ward i był jej wierny przez szesnaście lat. Sądzono, że wreszcie się ustatkuje.
Edward VIII i Wallis Simpson - historia skandalicznego romansu
To się zmieniło, gdy poznał amerykańską rozwódkę, Wallis Simpson. I choć ich związek wzbudzał kontrowersje, wszyscy tak naprawdę tylko czekali aż przyszły król w końcu znudzi się skandalistką. Przypomnijmy, że Wallis tak bardzo zawróciła w głowie ukochanemu, że ten nawet malował jej paznokcie u stóp, gdy odpoczywała nad basenem. Była Amerykanką, dwukrotną rozwódką, a na dodatek wątpiono w to, czy w ogóle jest kobietą!
Zobacz też: Wielka Brytania. Królowa małżonka nie lubiła Kate? Cieszyła się z jej rozstania z Williamem
Gdy 20 stycznia 1936 roku zmarł król Jerzy V (dziadek Elżbiety II), Edward VIII objął tron, a jego romans trafił na pierwsze strony gazet. Związek króla z Amerykanką, a do tego dwukrotną rozwódką, kobietą, o której pisano, że jest szpiegiem, a nawet hermafrodytą, był ciosem dla monarchii. Ich małżeństwu sprzeciwiało się społeczeństwo oraz Kościół. W międzyczasie zaczęto przyglądać się samemu królowi. Za jego największe grzechy uważano sympatyzowanie z Hitlerem i współpracowanie z nazistami. Nic sobie nie robił z tego, że media wątpią w jego umiejętność panowania, ale gdy prasa zaczęła źle pisać o wybrance jego serca, natychmiast reagował.
Edward VIII wybrał Wallis i... abdykował. Panował 325 dni, nie zdążył być nawet koronowany
Mimo to na ślub z Wallis Simpson król Edward VIII potrzebował oficjalnej zgody. Parlament w końcu postawił królowi ultimatum - albo tron albo miłość. Edward VIII wybrał Wallis i... abdykował. Panował 325 dni, nie zdążył być nawet koronowany. Według licznych biografii, nigdy nie żałował swojej decyzji. Rok później stanął z Wallis na ślubnym kobiercu, ale nikt z rodziny królewskiej nie pojawił się na uroczystości. Już nie król, a książę Windsoru wraz z żoną zostali skazani na banicję. Książę początkowo sądził, że będzie mógł wrócić do Wielkiej Brytanii po roku lub dwóch latach spędzonych na wygnaniu, ale król Jerzy VI nie wyraził na to zgody, grożąc sankcjami.
I tak książę Windsoru i Wallis Simpson do końca życia mieszkali we Francji. W listopadzie 1971 wykryto u księcia raka krtani. Niestety okazało się, że jego stan jest na tyle zaawansowany, że operacja była bezcelowa. Królowa Elżbieta wykorzystała oficjalną wizytę w Paryżu i odwiedziła stryja dopiero 19 maja 1972 w parku Bagatela. Dziesięć dni później, 29 maja 1972 książę Edward zmarł w ramionach swojej żony, szepcząc jej do ucha „Kochanie...”.
Czytaj także: Wielka Brytania. Tajemnice testamentu księcia Filipa. Kto otrzyma największy spadek?