O NIM SIĘ MÓWI

Wizjoner, który wyprzedził swoje czasy. Kim jest Elon Musk?

Geniusz czy... szaleniec?

Ksenia Krasko 6 czerwca 2020 18:45

Jedni uważają go za szaleńca, a innym imponuje swoją wizją świata. Nie da się zaprzeczyć, że Elon Musk wzbudza emocje. Inżynier-wynalazca i potentat biznesowy, który inwestuje w imponujące innowacyjne projekty, jest pewien, że przyszłość już nastąpiła, ale nie potrafimy jej jeszcze zauważyć. Założyciel i szef SpaceX i Tesla Inc, osobiście uczestniczy w rozwoju nowych technologii, projektowaniu ekologicznych pojazdów elektrycznych i ekonomicznych elektrowni słonecznych. Elon Musk jest geniuszem, który wyprzedził swoje czasy.

Elon Musk - kim jest?

Elon Reeve Musk urodził się w 1971 roku w Afryce Południowej, w rodzinie inżyniera Errola Muska i modelki Maye Musk. W wieku 10 lat dostał w prezencie pierwszy komputer, a już 2 lata później stworzył grę Blastar, którą sprzedał później za 500 dolarów. Pod koniec lat 80. przeniósł się do krewnych w Kanadzie. Pracował na farmie, przy czyszczeniu kotłów w tartaku i przy wyrębie lasów, a także w jednym z banków, w dziale IT. W 1992 roku uzyskał stypendium na University of Pennsylvania i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Trzy lata później dostał się na Stanford University, ale porzucił naukę zaledwie po dwóch dniach.

W 1996 roku Musk i jego brat Kimbal otworzyli firmę informatyczną Zip2. Po trzech latach sprzedali ją koncernowi Compaq, a otrzymane pieniądze zainwestowali w przedsiębiorstwo X.com, świadczące m.in. usługi finansowe, które następnie połączyło się z PayPal.

W 2002 roku Elon Musk założył firmę SpaceX, w której obecnie jest dyrektorem generalnym i technicznym. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem i budowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych. Celem Muska jest 100-krotne zmniejszenie kosztów lotów w kosmos. I zaprojektowanie pojazdu, który zawiezie nas na Marsa.

Od 2008 roku SpaceX współpracuje z NASA. Falcon 1 jako pierwsza prywatna rakieta w historii astronautyki umieściła satelitę na orbicie Ziemi w 2009 roku. 30 maja 2020 roku wystartowała rakieta Falcon 9, w ramach misji dostarczenia astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwszy etap zakończył się sukcesem – astronauci mają pozostać na stacji przez pewien czas, a następnie wrócić na Ziemię.

W 2015 roku Elon Musk został jednym z założycieli OpenAI, organizacji zajmującej się sztuczną inteligencją (AI). Rok później powstała firma Neuralink, której celem jest opracowanie sposobu na integrację sztucznej inteligencji i ludzkiego mózgu.

W 2018 roku Musk wysłał w kosmos Teslę, dzieło jego firmy Tesla Inc., istniejącej od 2003. Wizjoner jest dyrektorem generalnym i głównym architektem pojazdów elektrycznych, które mają zmienić świat. I już zapowiedział, że pracuje nad kolejnymi projektami.

Elon Musk
Fot. Getty Images

Elon Musk życie prywatne

W młodości Elon Musk był raczej wycofany z życia towarzyskiego, ale udało mu się oczarować koleżankę ze studiów. W 2000 roku ożenił się z Justine Wilson, która później stała się popularną pisarką. To ona urodziła Muskowi szóstkę dzieci – w 2004 roku bliźniaków Xaviera i Griffina, a w 2006 trojaczki Saxona, Damiana i Kai. Pierworodny syn pary, Nevada Alexander, zmarł kilka tygodni po narodzinach w 2002 roku.

W 2008 roku małżeństwo się rozpadło, ale wizjoner poważnie potraktował kwestię opieki nad swoimi synami. Zbudował dla nich szkołę Ad Astra, do której obecnie uczęszczają dzieci pracowników SpaceX.

W 2010 roku Musk ożenił się z aktorką Talulah Riley. Dwa lata później rozwiedli się, a w 2013 roku... ponownie stanęli na ślubnym kobiercu. Po trzech latach związek definitywnie się rozpadł. Sugerowano, że Talulah nie mogła znieść charakteru genialnego przedsiębiorcy. Nie jest tajemnicą, że Elon jest pracoholikiem i całą uwagę poświęca pracy.

Niedługo potem zaczął spotykać się z Amber Heard, byłą żoną Johnny’ego Deppa. Jak przyznał w jednym z wywiadów, zakochał się w aktorce, ale nie mógł poradzić sobie z jej ekscentrycznym charakterem.

Nową miłością Muska jest piosenkarka Claire Boucher, znana lepiej jako Grimes. Na początku 2020 roku media poinformowały, że para spodziewa się dziecka, a w maju artystka urodziła syna. Chłopiec otrzymał niezwykłe imię X ​​Æ A-12 – po małej zmianie X ​​Æ A-Xii.

Jak napisała na Twitterze Boucher, „X” oznacza matematyczną niewiadomą, „Æ”, po elficku wymawiane jak „AI”, oznacza sztuczną inteligencję lub miłość, „A-12” to nazwa ulubionego statku powietrznego pary, a samo „A” symbolizuje też piosenkę Archangel, uwielbianą przez Grimes.

Elon Musk to geniusz naszych czasów. Jego sukces zależny jest nie tylko od nietypowej wizji świata – cechuje go niezwykle rozwinięta zdolność analizowania i przewidywania, a do tego naprawdę angażuje się we wszystko, co robi.

Znajduje się zarówno na liście najbogatszych ludzi świata według magazynu Forbes, jak i na liście najbardziej wpływowych ludzi na świecie. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.