Zanzibar plaża
Fot. Adobe Stock
VIVA! Itaka

Wakacje 2024. Zanzibar, czyli oaza relaksu dla ciekawych świata 

Wielbiciele nazywają ten archipelag perłą Oceanu Indyjskiego.

Redakcja VIVA! 29 maja 2024 15:51
Zanzibar plaża
Fot. Adobe Stock

Leżący u wschodnich wybrzeży Tanzanii Zanzibar ma fascynującą kulturę, piękne plaże, malownicze krajobrazy, a także egzotyczną przyrodę. Słynie z białego, miękkiego piasku i turkusowych wód. To tu znajdują się słynne na cały świat zjawiskowe plaże Nungwi, Kendwa czy Paje. Każdego dnia mamy na nich „instagramowe” widoki, a kiedy zmęczymy się robieniem zdjęć, możemy odpocząć na leżaku pod palmami, kąpać się w błękitnym oceanie i relaksować w egzotycznej scenerii. Które plaże są najpiękniejsze? W sumie wszystkie, ale oto kilka wybranych.

Plażowa top lista Zanzibaru

  • Nungwi Beach. Położona na północnym krańcu Zanzibaru plaża jest jedną z najpopularniejszych na wyspie. Biały piasek, turkusowa woda i kojący szum fal to idealne warunki do wakacyjnego odpoczynku. Na Nungwi Beach turyści uwielbiają także obserwować wspaniałe zachody słońca.
  • Kendwa Beach. Sąsiaduje z Nungwi i zachwyca cudownym piaszczystym wybrzeżem oraz spokojnymi wodami. Mogą tu poszaleć fani sportów wodnych, takich jak nurkowanie, snorkeling czy windsurfing. 
  • Paje Beach. Ta urocza plaża znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru. Jest popularna wśród miłośników kitesurfingu ze względu na sprzyjające warunki i wiatr. Rozpościerają się stąd malownicze widoki na Ocean Indyjski oraz pływające po nim tradycyjne żaglowe łodzie, zwane dhow.

Zanzibar plaża
Fot. Adobe Stock

  • Matemwe Beach. Na północno-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru leży Matemwe Beach, spokojna i cicha plaża, idealna dla osób poszukujących relaksu i odosobnienia. Otoczona palmami kokosowymi, oferuje błogi spokój i niezwykłą panoramę na błękitne wody oceanu.
  • Kiwengwa Beach. Ta szeroka, rozległa plaża na wschodnim wybrzeżu Zanzibaru jest znana z urokliwych krajobrazów, bogatej fauny morskiej oraz możliwości uprawiania wszelakich sportów wodnych. Można tu także poznać styl życia lokalnych mieszkańców, spacerując wzdłuż wybrzeża i odwiedzając rybackie wioski.
  • Bwejuu Beach. Położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru plaża zachwyca szerokością i spokojnymi, krystalicznie czystymi wodami. Odpoczynek w cieniu palm, relaks przy szumie fal i kąpiele w słonecznych promieniach – to czysta przyjemność na Bwejuu Beach.

Barwna historia Stone Town 

Historyczne serce miasta Zanzibar, czyli wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Stone Town, to labirynt wąskich uliczek, przy których stoją meczety i kościoły, tętnią życiem kolorowe bazary, niewielkie placyki i wielopokoleniowe domy. Dzielnica idealnie ilustruje bogatą, pełną zmian politycznych, kulturowych i handlowych historię Zanzibaru. 

Mamy tu zarówno wpływy arabskie (w VII wieku Zanzibar stał się ważnym punktem na szlaku handlowym między Azją, Afryką i Europą, a arabscy kupcy zaczęli osiedlać się na wyspie) oraz omańskie (w XVIII wieku wyspa została wcielona do imperium Omanu i okres ten to czas rozkwitu handlu przyprawami, które były głównym źródłem dochodu mieszkańców). W 1890 roku Zanzibar stał się brytyjskim protektoratem, a po wybuchu I wojny światowej został oficjalnie włączony do imperium brytyjskiego jako kolonia.

W 1963 roku wyspa uzyskała niepodległość jako Sułtanat Zanzibaru, następnie została ogłoszona republiką, by w 1964 roku połączyć się z Tanganiką i utworzyć Zjednoczoną Republikę Tanzanii. Większość przyjezdnych do dzielnicy Stone Town w pierwszej kolejności kieruje swoje kroki do Mercury’s House, czyli domu, w którym kiedyś mieszkał Freddie Mercury. Dziś jest tam niewielkie muzeum poświęcone legendarnemu piosenkarzowi.

Zanzibar stolica
Fot. Adobe Stock

Zanzibar to przyrodniczy raj 

Po zwiedzeniu Stone Town warto poznać wyjątkową przyrodę wyspy. W pięknym Jozani Forest znajdują się endemiczne gatunki małp Colobus i rzadkie rośliny. Koniecznie trzeba też wybrać się na nurkowanie i snorkeling. Dla fanów tej aktywności idealną wycieczką może być podróż statkiem na wyspę Mnemba. Tuż obok niej znajduje się jedna z najpiękniejszych raf koralowych z barwnymi rybami, żółwiami morskimi i delfinami. Równie interesującym doświadczeniem jest wizyta na plantacjach kawy lub przypraw — uprawia się tu wanilię, goździki, cynamon, gałkę muszkatołową, kardamon, pieprz... To wszystko sprawia, że każdy znajduje tu coś dla siebie. 

Kulinarne atrakcje archipelagu

Popularna na Zanzibarze kuchnia suahili będzie atrakcją dla osób poszukujących nowych smaków. Warto skosztować lokalnych potraw, takich jak pilaw, curry, grillowane ryby czy kokosowe desery. By poznać kulinarny świat wyspy jeszcze lepiej, można odwiedzić gwarne lokalne targi. Ponieważ Zanzibar to wyspa przypraw, warto przywieźć spory zapas z podróży. Ich aromaty będą jeszcze długo przywoływały wspomnienia z tego pięknego rejonu świata. Zanzibar to także idealne miejsce do relaksu. Możemy zamówić sobie masaż na plaży, medytować, opalać się lub po prostu cieszyć się spokojem i ciszą przecinaną szumem fal i palm.

TEKST: MARIA PREJ

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.