Lirene 2020
Fot. Materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Poznaj finalistki Plebiscytu Lirene Kobieta. Innowacja. Natura.

Sprawdź, jak zmieniają świat i zagłosuj na swoje faworytki!

Artykuł sponsorowany 20 lutego 2020 14:55
Lirene 2020
Fot. Materiały prasowe

Hasło: Innowacje tworzone przez kobiety dla kobiet przyświeca Lirene od samego początku. Marka poprzez Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. pragnie docenić, a jednocześnie wyróżnić panie, stojące na czele proekologicznych inicjatyw, firm oraz projektów. O tym, kto okaże się zwycięzcą zdecydują także głosy internautów, dlatego gorąco zachęcamy do wspierania waszych faworytek!

Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. - decydująca faza

Do Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. zgłosiło się ponad 200 kobiet reprezentujących trzy obszary: 

  • W kategorii Nauka znalazły się wybitne reprezentantki świata nauki, które swoimi działaniam dokonują rewolucji i odważnie zmieniają przyszłość na lepsze.
  • Do obszaru Biznes zakwalifikowały się panie na co dzień kierujące przedsiębiorstwami, które wyróżniają się działalnością na rzecz środowiska, zrównoważoną produkcją, nieprzeciętną kulturą korporacyjną lub innowacyjnym produktem. 
  • Lifestyle reprezentują natomiast wyjątkowe kobiety, wykorzystujące swój wpływ na innych, by mówić o rzeczach ważnych i motywować do działania na rzecz ochrony środowiska. 

Ilość i  jakość zgłoszeń przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas obrad miałyśmy przyjemność dyskutować nad niesamowitymi i pełnymi zaangażowania projektami, których celem jest tworzenie przyjaznego środowiska dla nas wszystkich. To bardzo dobra wróżba na przyszłość widzieć, jak wiele utalentowanych kobiet przekuwa swoje pomysły w działania dla dobra wspólnego – mówi Joanna Orfinger, Global Brand Manager Lirene. 

Finalistki Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura.

Na początku roku jury oceniło nadesłane projekty, wybierając 9 najciekawszych inicjatyw. W jego składzie zasiadły: Joanna Orfinger – Global Brand Manager marki Lirene, Dorota Czekaj – współzałożycielka, fundatorka i wiceprezeska zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Olga Malinkiewicz – współzałożycielka i CTO Saule Technologies, Karolina Kalinowska – naczelna magazynu lifestylowego Polki.pl oraz Katarzyna Gandor – ambasadorka Plebiscytu, biotechnolożka, popularyzatorka wiedzy, vlogerka i pasjonatka technologii, spośród nadesłanych projektów wybrało te, najbardziej obiecujące.

Poznajcie zatem dziewięć finalistek, które przeszły do III etapu Plebiscytu - głosowania Internautów: 

Kategoria Nauka, dr hab. Grażyna Dąbrowska, Ewelina Ryszawa, dr Agnieszka Gajewicz - Skrętna
Fot. Materiały prasowe

dr hab. Grażyna Dąbrowska - biolog molekularny, prof. UMK w Toruniu, a przede wszystkim autorka ekoinnowacyjnych rozwiązań. Opracowała biopreparaty: PETout - przyspieszający rozkład tworzyw sztucznych oraz Biologiczny Stymulator Plonowania, zwiększający wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa.

Ewelina Ryszawa - inżynier mechanik. Razem z grupą znajomych rozpoczęła budowę satelity PW-Sat2 w celu przetestowania technologii żagla deorbitacyjnego. Jego zadaniem jest przyspieszenie opadania satelitów, co pozwoli na zapobiegnie tworzenia się kosmicznych śmieci.

dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna - autorka pracy naukowej, w której koncentruje się na rozwoju metod komputerowych, wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne. Celem działania jest minimalizacja liczby zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań. 

Biznes Martyna Zastawna, Martyna Sztaba, Paula Schabińska
Fot. Materiały prasowe

Martyna Zastawna – założycielka firmy WoshWosh, czyli pierwszej na świecie firmy odnawiającej obuwie. Poprzez swoje działania ratuje ginące rzemiosło i pomaga chronić przed likwidacją zagrożone nią zakłady rzemieślnicze. 

Martyna Sztaba - co-founderka i CEO w clean-techowym startupie Syntoil, zajmującym się pozyskiwaniem sadzy ze zużytych opon w zrównoważony ekologicznie sposób. 

Paula Schabińska - współzałożycielka startupu Airror, w którym rozwija system monitoringu oraz predykcji zanieczyszczeń wraz z usługą nasadzeń roślin o właściwościach filtrujących powietrze. Na co dzień łączy nowe technologie z troską o środowisko naturalne.

Kategoria Lifestyle, Dominika Szaciłło, Natalia Uryniuk, Katarzyna Wągrowska
Fot. Materiały prasowe

Dominika Szaciłło - projektantka, pomysłodawczyni inicjatywy Uwaga, śmieciarka jedzie zrzeszającej w całej Polsce ponad 200 tys. osób ratujących rzeczy przed wyrzuceniem. Za pośrednictwem lokalnych facebook'owych grup uczestnicy mogą zgłosić, że w ich okolicy pod śmietnikiem znajduje się coś, co może jeszcze komuś posłużyć.

Natalia Uryniuk - autorka międzynarodowego projektu edukacyjnego balticarium.com, którego celem jest rozbudzenie w społeczności odpowiedzialności za Morze Bałtyckie. Jej trzy książki o Bałtyku, wystawy i wykłady zmieniają standardowe postrzeganie edukacji ekologicznej i skłaniają do ochrony środowiska morskiego.

Katarzyna Wągrowska - autorka książki Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej. Od 2015 roku prowadzi blog Ograniczam Się, na którym porusza tematy związane ze świadomą konsumpcją, minimalizmem, etyczną modą i zero waste. Jest również współzałożycielką Po-Dzielni - freeshopu i stowarzyszenia, promującego wiedzę na tematy związane ze zmianami klimatycznymi i zero waste. 

Jak głosować w Plebiscycie Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura.?

Tym razem to od was zależy, które z finalistek Plebiscytu zostaną wyróżnione 3 nagrodami internatów w wysokości 10 000 złotych. Dodatkowo, Jury przyzna nagrodę główną - 30 000 złotych oraz statuetkę – Kamenę Lirene.

Głosy na wybrane projekty* można oddawać od 16 stycznia do 28 lutego na stronie Plebiscytu kameny.lirene.pl.

Gala finałowa odbędzie się 9 marca 2020 roku.

Zachęcamy do głosowania!

*Każda osoba może oddać głos jednorazowo na maksymalnie trzy kandydatki, niezależnie od kategorii.

Artykuł powstał z udziałem marki Lirene.

TAGI #Lirene

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.