Promocja Rossmann -55% na kosmetyki do makijażu
Fot. adobe.stock.com
ZE ŚWIATA URODY

Tych składników w kosmetykach należy bezwzględnie unikać!

Sprawdźcie, co znalazło się w zestawieniu

Marta Baran 11 maja 2019 13:00
Promocja Rossmann -55% na kosmetyki do makijażu
Fot. adobe.stock.com

W dzisiejszych czasach konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, co powinni kupować. Producenci również zdają sobie sprawę, że muszą bardzo liczyć się ze zdaniem swoich potencjalnych klientów i proponować im produkty najwyższej jakości. Mimo to, nadal w kosmetykach można znaleźć całą gamę szkodliwych składników, które warto poznać! Poniżej przedstawiamy zestawienie tych, które często występują w opisie składu, a niekoniecznie powinny się tam znaleźć.

Parabeny

Są to związki mające na celu konserwację produktów, a tym samym zapobiegają pojawianiu się pleśni i grzybów. Chociaż nie zmieniają konsystencji lub zapachu kosmetyków, negatywnie wpływają na nasze zdrowie i skórę. Wg przeprowadzonych badań mogą one zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu. W składzie występują m.in. jako: propylparaben, etylparaben lub Hexamidine-Diisethionate.

Olej mineralny

Zdania co do oleju mineralnego są podzielone. Jest to produkt destylacji ropy naftowej, dlatego jego przeciwnicy zarzucają mu silne zanieczyszczenie. Choć nie stwierdzono, aby produkt ten uczulał, często pojawiają się zdania, że może blokować pory i zwiększać ryzyko powstawania trądziku. Znajdziecie go w składzie balsamów, kremów lub maści pod nazwą Liquid paraffin lub liquid petroleum.

Silikony

Syntetyczne związki krzemoorganiczne, zwane silikonami wykorzystywane są w kosmetykach anti-age i produktach do pielęgnacji włosów. To one są odpowiedzialne za gładkość i blask naszych włosów, jednak nie na długo! Po długotrwałym stosowaniu przesuszają włosy i sprawiają, że fryzura staje się oklapnięta. Najczęściej możemy się z nimi spotkać pod następującymi nazwami: Dimethiconol lub Phenyl trimethicone.

Ftalany

Związki najczęściej występujące w lakierach do paznokci i perfumach maja za zadanie podtrzymanie zapachu lub koloru. Najbardziej narażone na ich szkodliwe działanie są dzieci, jednak również dorośli powinni mieć na uwadze, jakie skutki uboczne niosą za sobą ftalany. Przede wszystkim zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu oraz wpływają negatywnie na układ oddechowy i zwiększają ryzyko zachorowań na astmę. Mogą również powodować bezpłodność, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Formaldehydy

Podobnie jak parabeny, formaldehydy są substancjami konserwującymi, chroniącymi kosmetyki przed bakteriami. Mimo, że istnieją regulacje prawne, pozwalające na stosowanie tych związków, potwierdzono ich rakotwórcze działanie.

Siarczany

Siarczany odpowiadają za pienienie się produktów, dlatego należy ich szukać przede wszystkim w szamponach i płynach do mycia twarzy. Powodują wysuszanie skóry i mogą ją podrażnić. Uwalniają również związki rakotwórcze.

Tolueny

Tolueny wykorzystywane są przy produkcji lakierów do paznokci i ułatwiają rozprowadzanie produktu na płytce paznokcia. Długotrwałe stosowanie substancji może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór i powoduje bezpłodność.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez My Makeup Room (@my_makeup_room)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez My Makeup Room (@my_makeup_room)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?