jak_dbac_o_skore_wrazliwa
Fot. Adobe Stock
PARTNER

Czego nie lubi skóra wrażliwa? Poznaj 5 rzeczy, które nie są dobre dla twojej cery! 

Sprawdź, czy ty też je robisz!

Katarzyna Wieluńska 11 sierpnia 2018 13:52
Materiał partnera
jak_dbac_o_skore_wrazliwa
Fot. Adobe Stock

Wydaje ci się, że wiesz już wszystko na temat pielęgnacji skóry wrażliwej? A czy zastanawiałaś się kiedyś czego nie powinnaś robić? Możesz być zaskoczona jak wiele błędów popełniasz! Dowiedz się czego nie lubi twoja skóra i jak należy ją odpowiednio pielęgnować, by była piękna i zdrowa!

Skóra wrażliwa, czyli jaka?

Skóra wrażliwa jest najtrudniejszym typem cery - ma tendencje do zaczerwienień, łuszczenia się, suchości, a nawet obrzęków. Jej właściciele często skarżą się na uczucie swędzenia, pieczenia czy nadmiernego ściągnięcia. Skóra wrażliwa reaguje nadmiernie na zmianę temperatur, słońce, wiatr, twardą wodę, przypadkowo dobrane kosmetyki, zanieczyszczenia, niewłaściwą dietę i stres. Najmniejsze odstępstwo od reguły może wpływać negatywnie na jej stan. Czy to oznacza, że nigdy nasza cera nie będzie gładka i nawilżona? Oczywiście, że nie! Nie mamy wpływu na wiele rzeczy, ale wiedza o tym co nasza skóra lubi, a czego nie oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja potrafi zdziałać cuda.  

Mixa
Fot. Mixa

Zbrodnie na skórze wrażliwej 

Czego nie powinnaś robić, jeśli masz skórę wrażliwą? 

  • Nie pocieraj twarzy. Mechaniczne tarcie np. wycieranie twarzy ręcznikiem lub wacikiem, może spowodować usunięcie cienkiej warstwy ochronnych lipidów. 
  • Nie rób peelingów mechanicznych, ponieważ możesz uszkodzić delikatny naskórek. Lepszym rozwiązaniem będą peelingi enzymatyczne. 
  • Unikaj opalania się, korzystania z sauny i solarium, ponieważ gwałtowne zmiany temperatur powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w efekcie zaczerwienienia na twarzy. 
  • Nie zmieniaj często kosmetyków i daj czas swojej pielęgnacji, by mogła zadziałać. W jeden dzień stan twojej skóry gwałtownie się nie poprawi, a zbyt częste zmiany produktów mogą tylko podrażnić buzię!
  • Nie stosuj silnych kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol, barwniki, środki zapachowe, ponieważ bardzo często podrażniają skórę i działają alergizująco. 

Mixa
Fot. Mixa

Jak dbać o skórę wrażliwą? 

Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z dermatologiem, który fachowym okien oceni stan twojej cery. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, twój lekarz będzie wiedział co może powodować nadwrażliwość skóry w twoim przypadku oraz jaka pielęgnacja będzie dla niej najlepsza. Jak zdradza lek. specjalista dermatolog Grażyna Dziekan, powinnaś używać delikatnych środków myjących, które dokładnie, ale i delikatnie oczyszczą skórę oraz nie wymagają tarcia naskórka. Dodaje również, że preparaty do skóry wrażliwej powinny zawierać jak najmniej składników, ale posiadać substancje łagodzące i nawilżające. Zawsze pamiętaj, że im krótszy skład, tym lepszy!

Mixa
Fot. Mixa

Osobom ze skórą wrażliwą zaleca się stosowanie dermokosmetyków marki Mixa, które minimalizują ryzyko powstania zmian lub zwalczają je, gdy już wystąpią. Dotyczy to w szczególności kosmetyków do oczyszczania i pielęgnacji twarzy. Linia PRO-TOLERANCE od Mixa została stworzona pod kontrolą medyczną, a jej hipoalergiczna formuła została zaakceptowana przez lekarzy dermatologów-alergologów. Produkty są bez zapachu, barwników i konserwantów. Nowością jest lekki kojący krem nawilżający Mixa PRO-TOLERANCE, zawierający formułę, która nawilża, łagodzi i zmniejsza reaktywność suchej skóry nadwrażliwej. 

mixa
Fot. Mixa

 

Skóra wrażliwa może być piękna i zdrowa, wystarczy, że zaczniesz dbać o nią już dziś! 
 

Materiał powstał we współpracy z marką Mixa

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.