Reklama

Na jaki transport postawić, aby podróżować ekologicznie? Oczywiście, kolejowy! Pociągi stworzone z wykorzystaniem przyjaznych środowisku materiałów, systemy służące oszczędzaniu energii i wody, czy działania na rzecz ograniczenia plastiku - PKP Intercity pokazuje, jak tworzy się ekologiczny transport przyszłości.

Reklama

Koleją w kierunku ekologii

PKP Intercity każdego dnia uruchamia około 400 połączeń, którymi w zeszłym roku podróżowało niemalże 49 mln osób! To, że pasażerów sukcesywnie przybywa, jest świetną wiadomością dla środowiska naturalnego. Dlaczego?

Kolejowa spółka praktykuje i stopniowo wdraża innowacyjne działania na rzecz ochrony środowiska we wszystkich obszarach swojej działalności. To szczególnie ważne w dobie powszechnej troski o niszczejącą planetę. Ekorozwiązania PKP Intercity naprawdę robią wrażenie!

Materiały prasowe

Pociągi przyjazne naturze

Wybierając się w trasę nowoczesnym składem np. Pendolino, możemy dołożyć swoją cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego. Wszystkie nowe pojazdy PKP Intercity są bowiem zbudowane z ekologicznych, podlegających recyclingowi materiałów. Dodatkowo, posiadają nowatorskie systemy ograniczające emisję hałasu i takie, które pozwalają odzyskać energię wytworzoną podczas hamowania. Przewoźnik inwestuje również w lokomotywy – dzięki zastosowaniu w nich nowoczesnych silników, ograniczone jest zużycie paliwa i oleju.

Mniej prądu = więcej korzyści

By ograniczyć zużycie prądu, spółka montuje w kolejnych składach liczniki energii elektrycznej – posiada je już 85% taboru. Pozwalają one sprawdzić, które składy i na których trasach generują największe zużycie prądu. To istotne w sytuacji, gdy PKP Intercity dąży do poprawienia techniki prowadzenia składów – im łagodniejsza i bardziej płynna, pozbawiona gwałtownego rozpędzania się i hamowania jazda, tym niższe zużycie energii elektrycznej.

Materiały prasowe

Ekoinwestycje PKP Intercity na bocznicach

Chcąc zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, PKP Intercity kładzie nacisk także na modernizację i przebudowę swoich bocznic – miejsc, gdzie pociągi przygotowywane są pod kątem technicznym do dalszej jazdy. Tylko w tym roku spółka chce przeznaczyć na ten cel ponad 70 mln zł. Dzięki temu, poprzez mniejszą emisję spalin, hałasu i substancji szkodliwych, będzie w stanie ograniczyć emisję zanieczyszczeń ziemi, wody i atmosfery. Ponadto, PKP Intercity planuje wykorzystać na swoich stacjach postojowych odnawialne źródła energii. Jedną z inwestycji ma być instalacja paneli fotowoltaicznych.

PKP Intercity rezygnuje z plastiku

Przewoźnik dąży również do ograniczenia wykorzystywania plastiku. W wagonach restauracyjnych pasażerowie pociągów ekspresowych otrzymują metalowe sztućce, posiłki podawane są zaś na porcelanowych naczyniach – podobnie jak te, serwowane w 1. klasie pociągów Pendolino. Porcelana sukcesywnie zastępuje również jednorazówki w pociągach EIC i IC. Dania na wynos wydawane są w naczyniach z trzciny cukrowej, a ciepłe napoje – w papierowych kubkach. Te wszystkie działania sprawiają, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu spośród tych, z którymi w największym stopniu konkuruje.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem PKP Intercity.

Reklama
Reklama
Reklama