Halloween dookoła świata
Fot. Pinterest
VIVA! Tylko u nas

Nie tylko „cukierek albo psikus”! Jak obchodzi się Halloween w różnych zakątkach świata?

Marta Roszewska 30 października 2017 13:30
Halloween dookoła świata
Fot. Pinterest

Halloween najbardziej znane jest nam z przerażających kostiumów i dekoracji oraz obchodów po domach i kolekcjonowaniem słodyczy. Te tradycje przejęliśmy z USA, gdzie święto to obchodzone jest najhuczniej. Mimo, że nie jest dniem wolnym od pracy to, zaraz po świętach Bożego Narodzenia, cieszy się tam największą popularnością. Jak świętuje pozostała część świata? Nie ma wątpliwości, że dzień ten obchodzony jest z rozmachem, niezależnie od kraju. Sposobów na imprezowanie! Sprawdziliśmy te najciekawsze!

 

Halloween w Meksyku

 

Halloween w Meksyku
Fot. Pinterest

 

W Meksyku odpowiednikiem Halloween jest Dia de los Muertos, które świętuje się wieczorem 1 i 2 listopada. W odróżnieniu od Halloween, święto z Meksyku wcale nie zawiera elementu grozy, jest bardzo radosne. Choć postać kościotrupa nie ma pozytywnych skojarzeń, Meksykanie wierzą, że jest dalszą częścią życia. Tego dnia budowane są ołtarze z wesołymi szkieletami oraz wystawy sztuki ludowej. Charakterystyczną postacią jest la Catrina - uosobienie śmierci, w dekadenckiej sukni i wystawnym nakryciem głowy. Makijaże w stylu la Catriny są bardzo popularne na całym świecie podczas Halloween!

 

Polecamy także: Makijaż na Halloween last minute! "Straszne" oczy, usta i paznokcie do wykonania w kilka chwil!

 

Halloween w Chinach

 

Halloween w Chinach
Fot. Pinterest

 

Chińczycy również mają własny sposób na obchodzenie dnia zmarłych. Święto to w ich dialekcie nazywane jest Teng Chien. Tego dnia, ludzie oferują wodę i jedzenie oraz zapalają lampiony, które mają służyć za przewodnika dla duchów. Ponadto pielgrzymi odwiedzający świątynie buddyjskie puszczają papierowe łodzie, symbolizujące duchy zmarłych. Ma to również służyć uwolnieniu niespokojnych dusz, tak, aby mogły przejść do nieba. Mieszkańcy Chin wierzą, że te niespokojnie dusze przechodzą reinkarnację w przerażające stwory i przynoszą nieszczęście.

 

Halloween w Hongkongu

 

Halloween w Hong Kongu
Fot. Pinterest

 

Mieszkańcy Hongkongu, podobnie jak reszta Chin, obchodzą Halloween, skupiając się na przewodzeniu duchów z powrotem do świata zmarłych. Dodatkowo palą oni pieniądze oraz owoce wierząc, że skłonią w ten sposób duchy do sprowadzenia bogactwa i dostatku. Oprócz tego organizowane są marsze dla ludzi w upiornych kostiumach!

 

Halloween w Gwatemali

 

Kite Festival w Gwatelamali
Fot. Pinterest

 

Mieszkańcy Gwatemali zdecydowanie wyróżniają się na tle innych krajów, jeżeli chodzi o świętowanie Halloween. 1 listopada organizują oni festiwal kolorowych latawców. Papierowe konstrukcje podtrzymywane kijami bambusowymi przedstawiają religijne motywy. Tego dnia puszczane są na cmentarzu w Sacatepéquez, by uczcić dusze zmarłych. Uczestnicy festiwalu naszą kolorowe stroje i urządzają piknik przy grobach bliskich. Według tradycji, latawce budowane są przez 40 dni. Pierwszego dnia młodzi kawalerzy wyruszają o 4:00 rano, by zebrać potrzebną ilość bambusów.

Halloween ma także upiorną stronę w Gwatemali. W nocy z 1 na 2 listopada tłumy ludzi zbierają się, by spalić kukły przedstawiające postać diabła. Ma to na celu odegnanie zła ze świata śmiertelników.

 

Halloween w Gwatemali
Fot. Pinterest

 

Zobacz także: Tak gwiazdy imprezują w Halloween! Baw się jak Kim Kardashian i Kylie Jenner - oto ich sposoby!

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.