Dziś Międzynarodowy Dzień Gofra! Poznaj pyszne tajemnice gofrów!
Jak smakują Stroopwafels i czy gofry to tradycyjny polski produkt?
- Aleksandra Tylińska
Dziś Międzynarodowy Dzień Gofra. Tego pysznego wafla nie trzeba nikomu przedstawiać. Chrupiącego wafelka podawanego na słodko zazwyczaj z bitą śmietaną lub na słono z łososiem lub jajkiem próbował chyba każdy. Gofry można spotkać (i zjeść!) na każdym rogu w nadmorskich kurortach, przechadzając się deptakiem. Nie bez powodu to gofr został wpisany na listę polskich produktów tradycyjnych. Gofr jest znany nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Przedstawiamy Wam historię gofrów od belgijskiego po Stroopwafels.
1 z 4
Belgia słynie z gofrów. Najlepsze gofry z pysznymi dodatkami kupicie w budkach jedzeniowych. Belgijskie gofry wyróżniają się chrupkością, aromatyczny maślanym zapachem oraz owalnym kształtem. Podawane są najczęściej bez dodatków lub z polewą czekoladową. Co ciekawe, wafel Liege jest odmianą gofra belgijskiego o znacznie słodszym smaku.
2 z 4
Stroopwafels czyli gofry holenderskie, nie przypominają swoim wyglądem tradycyjnych gofrów, są to bardziej chrupiące, cienkie wafelki wypełnione nadzieniem toffi, które po podgrzaniu tworzy niezwykle ciągnący się kajmak. Znajdziecie je w wersji dużej oraz małej, idealnej do podgrzania na kubku gorącej kawy.
3 z 4
Mało kto kojarzy… gofry skandynawskie. Norweskie gofry, potocznie nazywane Vafler'y są dużo cieńsze niż polskie czy belgijskie. Najczęściej występują w kształcie serc. Tajemniczym składnikiem, który sprawia, że ten rodzaj gofrów jest niepowtarzalny jest szafran i kardamon, który nadaje piękny kolor. W Norwegii dużą popularnością cieszą się Vafler'y z…brązowym serem!
4 z 4
Coraz bardziej popularne stają się gofry bąbelkowe. Na kulinarnej mapie miasta znajdziecie coraz więcej lokali, które zajmują się przygotowywaniem właśnie gofrów, w które nakładane są najczęściej lody, bita śmietana, owoce czy inne słodkości. Same gofry, swoją nazwę wzięły od bąbelków, które wypełnione są czekoladą czy inną polewą.