prostamol
Fot. materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Problemy z prostatą? Ty też możesz pomóc!

Jak zadbać o zdrowie swojego partnera?

17 września 2021 11:36
Materiał partnera
prostamol
Fot. materiały prasowe

Zauważyłaś, że twój partner coraz częściej musi skorzystać z toalety? Dzienne i nocne problemy z oddawaniem moczu zaczynają się robić męczące, zarówno dla niego, jak i dla ciebie? Prawdopodobnie jest to łagodny rozrost prostaty, który nieleczony może nasilać krępujące objawy.

Prostata – temat tabu

Gruczoł krokowy to nieparzysty narząd, należący do męskiego układu płciowego. Jego zadaniem jest produkowanie mętnej, białej wydzieliny, wchodzącej w skład spermy i stanowiącej nośnik plemników. Swoim kształtem i rozmiarami przypomina nieco kasztana lub orzecha włoskiego, o gładkich i elastycznych ścianach. Prostata jest umiejscowiona w taki sposób, że przez jej środek przechodzi cewka moczowa, dlatego też wszelkie schorzenia tego niewielkiego narządu zazwyczaj wiążą się z problemami z oddawaniem moczu.

Dla wielu mężczyzn kwestie kłopotów intymnych oraz związanych z oddawaniem moczu są tematem tabu. Zazwyczaj nie chcą o tym rozmawiać, udając, że nie ma problemu i starając się ukryć krępujące dolegliwości, zwłaszcza te wynikające z rozrostu prostaty. Dlatego też jako partnerki powinnyśmy zadbać o ich zdrowie i poruszać tematykę chorób, jeśli zauważamy, że dzieje się coś niepokojącego. Zaniedbanie prowadzi bowiem nie tylko do nasilających się problemów z oddawaniem moczu, lecz także wpływa niekorzystnie na życie intymne, a nawet płodność mężczyzny.

Na które objawy warto zwrócić uwagę?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego daje charakterystyczne objawy, które z czasem znacznie się nasilają, ostatecznie prowadząc do całkowitego zatrzymania oddawania moczu. Przyczyną takiego stanu jest nacisk powiększonej prostaty na przechodzącą przez jej środek cewkę moczową. Jednak zanim schorzenie będzie tak zaawansowane, organizm wysyła wiele sygnałów, na które warto zwrócić uwagę, nawet jeśli mężczyzna nie ma ochoty rozmawiać na ten temat.

Jeśli więc zauważysz, że twój partner częściej chodzi do toalety w ciągu dnia, nawet w trakcie seansu filmowego w kinie czy wspólnych zakupów, mogą to być pierwsze objawy łagodnego rozrostu prostaty. Kolejnym zauważalnym symptomem jest konieczność nawet kilkukrotnego oddawania moczu w nocy. Notoryczne niewyspanie oraz lęk przed wizytą u urologa mogą niekorzystnie wpływać na psychikę mężczyzny, doprowadzając dodatkowo do zaburzeń czynności seksualnych.

Jak pomóc mężczyźnie?

Widząc takie objawy, warto zwrócić uwagę partnerowi, że konsultacja u specjalisty oraz regularne badania są absolutnie niezbędne, bo dają szansę na powrót do normalnego życia. Rozmawiając z mężczyzną, zapytaj go o inne oznaki rozrostu prostaty. Nawet jeśli nie odpowie, będzie doskonale wiedział, z którymi z nich się boryka. Gdy ma uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, ciągłe wrażenie parcia na mocz, pieczenie lub szczypanie w trakcie mikcji, problemy z początkiem oddawania moczu i słaby strumień, zakończony niekontrolowanym kapaniem, oznacza to, że powinien udać się do urologa, który po przeprowadzeniu badań zaproponuje najbardziej korzystną formę leczenia. W przypadku mało zaawansowanego rozrostu prostaty najczęściej wystarczy stosować leki pochodzenia roślinnego (np. Prostamol UNO), skutecznie łagodzące te najbardziej uciążliwe objawy – potrzebę częstej wizyty w łazience czy słaby strumień moczu.

A jak się zatroszczyć o zdrowie swojego partnera? Dbać o to, by profilaktycznie stosował sprawdzone i skuteczne leki bez recepty, zastępując nimi mniej wartościowe suplementy diety. Warto także wzbogacić jadłospis mężczyzny o ziołowe napary oraz żurawinę, która w wersji suszonej jest nie tylko wspaniałą przekąską, lecz także znakomitym składnikiem wielu wyśmienitych dań – zarówno słodkich, jak i wytrawnych.

Materiał powstał z udziałem marki Prostamol UNO

***

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

TAGI #zdrowie

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.