Montmartre
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Must see w Paryżu - poznaj najważniejsze zabytki miasta Marcela Prousta

Teraz do miasta świateł polecicie LOT-em z Radomia

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 24 listopada 2022 14:34
Montmartre
Fot. Adobe Stock

W mieście miłości nie sposób się nudzić, a wyjeżdża się stąd z cudownym poczuciem niedosytu. 

Paryż stoi kulturą. Paryż to stolica mody i miasto zakochanych. To tu dorastał Marcel Proust, na tutejszych ulicach śpiewała młodziutka Edith Piaf, a do paryskiej szkoły teatralnej École Florent chodziła Sophie Marceau. Tu zjecie pyszne ślimaki i pieczone kasztany. Już dwa dni w Paryżu wystarczą, by ze stolicy i najludniejszego miasta Francji wyjechać z poczuciem, że widziało się najważniejsze miejsca. Podpowiadamy, czego nie przegapić. 

Po pierwsze Montmartre

Listę otwiera artystyczna dzielnica Montmartre zabudowana starymi kamienicami, ciągnącymi się wzdłuż krętych, brukowanych uliczek. Mnóstwo tu schodów, na których można się bez końca fotografować, wzniesień czy wąskich przejść. W połowie XIX w. była ulubionym miejscem cyganerii, wtedy też dzielnicę włączono do Paryża. Na szczycie wzgórza Montmartre zbudowano zaś bazylikę Sacré-Cœur, a nieco poniżej kościół Saint Jean de Montmartre. My polecamy odwiedziny w l’Espace Dali, czyli muzeum, w którym można oglądać głównie rzeźby i ryciny Salvadora Dalego. 

Montmartre
Fot. Adobe Stock

Spacer Polami Elizejskimi

Podczas wycieczki do Paryża nie możecie ominąć dwukilometrowej, najbardziej reprezentacyjnej alei Paryża, która łączy Plac Zgody z Placem Charlesa De Gaulle’a. Ciekawe, że jeszcze do 1616 roku w miejscu arterii istniały pola uprawne. W roku 1640 drogę przedłużono z Luwru do Ogrodu Tuileries, a w roku 1724 do Placu Gwiazdy. Co roku 14 lipca to właśnie wzdłuż Pól Elizejskich przechodzi defilada wojskowa podczas Święta Narodowego Francji. Tu też jest meta trzytygodniowego wyścigu kolarskiego Tour de France. Dziś przy alei znajdziecie najlepsze europejskie restauracje (m.in. Le Doyen, Pavillon le Notre czy Pavillon Elysee), teatry i ekskluzywne butiki (m.in. Louis Vitton, Hugo Boss czy Mont Blanc). Skoro już tu jesteśmy, powiedzmy kilka słów o 49-metrowy Łuku Triumfalnym.

Pola Elizejskie
Fot. Adobe Stock

Łuk Triumfalny

Usytuowany u zbiegu dwunastu arterii upamiętnia zwycięstwa Napoleona i górujący nad placem Gwiazdy, czyli najruchliwszym placem Paryża (nawet w nocy). Budowę tego niepodważalnego symbolu potęgi Francji zakończono w 1836 r. Jego koronę zdobią alegoryczne postaci z mitologii rzymskiej. Sześć płaskorzeźb w górnej części fasady przestawiają najważniejsze momenty wojen napoleońskich. Warto wdrapać się po tutejszych schodach i z platformy widokowej zrobić parę zdjęć Paryżowi, który z tej perspektywy wygląda bardzo dostojnie. Zresztą podobnie jak z Wieży Eiffla (324-metrowy symbol Paryża powstał w 1889 r. na Wystawę Powszechną, upamiętniającą stulecie rewolucji francuskiej). Na wieży są trzy platformy widokowe, na pierwsze dwa można dostać się idąc schodami lub jadąc windą. Na najwyższy poziom – tylko windą. 

Pola Elizejskie
Fot. Adobe Stock

Oaza sztuki

Luwr, czyli jedne z najstarszych i największych muzeów na świecie, to must see w Paryżu. Mamy tu najważniejsze światowe wytwory sztuki na wyciągniecie ręki. Wśród prac Leonarda da Vinci , Rubensa, Rembrandta, Rafaela i Michała Anioła można spędzić cały dzień – dlatego na Luwr warto zarezerwować co najmniej kilka godzin.

Luwr
Fot. Adobe Stock

Przygodę w Paryżu kończymy na Placu Pigalle, który zaczyna żyć po zmroku. Zresztą cały Paryż nocą to całkiem inna opowieść. Dookoła znajdziemy kamieniczki, w których pod koniec XIX i na początku XX wieku artyści mieli swoje pracownie, a tutejsze kawiarnie były miejscem spotkań paryskiej bohemy. Znajdziemy tu też butiki, bary, sex shopy (niektórzy nazywają nazywać Plac Pigalle jarmarkiem rozpusty, bo w latach 40. ubiegłego wieku powstało tu wiele domów publicznych). My tymczasem kończymy w słynnym kabarecie Moulin Rouge działającym nieprzerwanie od 6 października 1889 r. Nasze show „La Revue Feerie” zaczyna się o godz. 21.00. To będzie kolorowy wieczór. 
 

TAGI #Paryż

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.