Zabieramy Was na niezwykłą wycieczkę. Ale nie na Marsa! Gdzie na Ziemi jest taki czerwony krajobraz?
1 z 7
Te tereny wydają się znajome wszystkim, którzy oglądali „Marsjanina” z Mattem Damonem. Jednak to zły trop. To zdjęcie powstało w Państwie Środka. W Górach Południowochińskich w prowincji Guangdong turyści przechadzają się po czerwonej ziemi i brązowo-żółtym ile. Soczystą czerwień podłoże zawdzięcza glinie, która wytworzyła się w gorącym i wilgotnym środowisku podczas okresu międzylodowcowego. Góry Nan oddzielają prowincje Hunan i Jiangxi od rzeki Jangce. Pasma górskie osłaniają południowe Chiny od zimnych, kontynentalnych, północnych wiatrów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego regionu.
Wolicie chłodne regiony? Polecamy też: Surfowanie po Arktyce. Dziewicze krajobrazy, niskie temperatury i dużo wrażeń. Zobaczcie zdjęcia!
2 z 7
Góry Południowochińskie składają się z szeregu pasm (m.in. Nan-lingm Wui-szan) porozcinanych głębokimi dolinami i kotlinami.
Polecamy też: Podróże Marka Niedźwieckiego: "Australia to mój nałóg. Chcę tam wrócić"
3 z 7
Na początku góry były nazywane Ling (po polsku pasma górskie), a teren na południe od nich określano Lingwai (poniżej pasm) albo Lingnan (na południe od pasm). Do XII wieku, a nawet i później mieszkańcy terenów północnych uważali południe za egzotyczne, więc długo Góry Południowochińskie wyznaczały też granicę kulturową.
Polecamy też: Norwegia, czyli królestwo polarnej zorzy.
4 z 7
Góry Południowochińskie to przede wszystkim mineralne bogactwo. Były głównym źródłem srebra w średniowieczu, a do zaoferowania mają też cynę, miedź, cynk i żelazo. Dodatkowo na północy Shaoguan są niewielkie złoża węgla. Niestety to niezbyt dobre miejsce do upraw. Niewykorzystana gleba cierpi na erozję.
Polecamy też: Podróże: W górę rzeki, w głąb duszy. Kongo oczami Marcina Kydryńskiego.
5 z 7
Najwyższym szczytem Gór Poludniowochińskich jest Huanggang Shan liczący 2158 m n.p.n. znajdujący się w paśmie Wuyi Shan.
Polecamy też: Indie. Nad świętym brzegiem Gangesu spotykają się codziennie życie i śmierć. Reportaż z Waranasi.
6 z 7
Wyjątkowa forma Gór Południowochińskich to rzeźba krasowa powstała dzięki wodzie. W wieloletnim procesie krasowienia woda rozpuszcza skały tworząc malownicze wyżłobienia, jary, wąwozy.
Polecamy też: Podróże Marka Niedźwieckiego: "Australia to mój nałóg. Chcę tam wrócić".
7 z 7
Klimat regionu sprawia, że góry często są nawiedzane przez tajfuny, przemieszczające się znad morza, z południowego wschodu. Jednym z potężniejszych tajfunów we współczesnych czasach był tajfun Winnie z okiem o średnicy 13 km, który nawiedził te rejony w 1997 roku. Wichury w trakcie tajfunu osiągają prędkości dochodzące do 300 kilometrów na godzinę.
Polecamy też: Podróże: Etiopia, Sudan, Kenia. Warsztaty z portretu - Afryka oczami Marcina Kydryńskiego.