Woda dla dzieci
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Nowe spojrzenie na regularne picie wody!

Ekspert od żywienia podpowiada, jak budować zdrowe nawyki!

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 10 lutego 2020 11:16
Woda dla dzieci
Fot. Adobe Stock

Spadek koncentracji, zmęczenie, skłonność do infekcji – to tylko kilka skutków przewlekłego odwodnienia. Jakie jest dzienne zapotrzebowanie dziecka na wodę i w jakich sytuacjach zapotrzebowanie to wzrasta wyjaśnia Katarzyna Żywczyk, specjalista ds. Żywienia z Nestlé Polska.

Viva.pl: Na odpowiednim nawodnieniu organizmu rodzice na ogół koncentrują się w czasie letnich upałów oraz w przebiegu choroby u dziecka, gdy maluch gorączkuje, traci apetyt lub zmaga się z dolegliwościami żołądkowymi. Tymczasem picie wody jest jednym z podstawowych czynników, gwarantujących dobre funkcjonowanie organizmu. Pani zdaniem wciąż za mało mówi się o roli wody w diecie dziecka?

Katarzyna Żywczyk: Zdecydowanie tak. Rodzice są świadomi, że w tych sytuacjach, które Pani przytoczyła muszą zwrócić szczególną uwagę na to, aby ich dziecko piło wodę. Niestety wciąż zbyt mało mówi się o tym ile dzieci powinny wypijać wody w ciągu każdego dnia i dlaczego jest to takie istotne dla ich rozwoju i funkcjonowania. W rezultacie niewiele dzieci wypija codziennie odpowiednią ilość wody. A to duży błąd. Woda jest niezbędna dla wszystkich komórek i do przebiegu reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Pamiętajmy też o tym, że dla dziecka powinno się wybierać wodę źródlaną, najlepiej taką, która posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Odpowiednie spożycie wody pomaga dziecku w koncentracji i efektywnej nauce, wzmacnia jego odporność, sprawia, że jego organizm pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. 

Viva.pl: Jakie jest dzienne zapotrzebowanie dziecka na wodę i w jakich sytuacjach zapotrzebowanie to wzrasta?

Katarzyna Żywczyk: Dzienne zapotrzebowanie na wodę zależy od wieku, płci, masy ciała. Zapotrzebowanie na wodę znajdziemy w normach żywienia człowieka i tak np. dzieci w wieku 7-9 lat powinny wypijać ok. 1750 ml wody, dla grupy wiekowej powyżej 10 lat wartości te oscylują w przedziale 1900-2350 ml na dobę, przy czym chłopcy muszą pić więcej wody niż dziewczynki. Młodzież po 16 roku powinna wypijać tyle samo co dorośli - dziewczynki 2l., chłopcy 2,5l. 
Przy obliczaniu podstawowego dziennego zapotrzebowania na wodę dla dziecka (w zależności od jego masy ciała) można skorzystać z metody Hollidaya i Segara:
dla dzieci 1-10kg przyjmuje się 100ml/kg masy ciała,
dla dzieci o masie w przedziale 11-20 1000ml +50ml/kg na każdy kg masy ciała ponad 10kg,
dla dzieci >20kg 1500ml +20ml/kg na każdy kg masy ciała ponad 20kg.  

Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wielu czynników, w tym od diety, temperatury otoczenia, klimatu i aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że jest ono wyższe przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności otoczenia, ale także w niskiej temperaturze oraz na dużych wysokościach. Zwiększona aktywność fizyczna czy choroba również wymagają zwiększonego spożycia wody. Zachęcajmy więc dziecko, aby teraz, w okresie zimowym, sięgało po wodę równie często, jak latem. Zarówno zabawy na dworze, jak i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach sprawiają, że tracimy wodę, która musi być uzupełniana regularnie.

woda-nestla
Fot. Mat.prasowe

Viva.pl: Jakie nietypowe objawy mogą świadczyć o przewlekłym (choćby lekkim) odwodnieniu u dziecka?

Katarzyna Żywczyk: Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że takie objawy u dziecka jak: zaparcia, bóle głowy, senność, zmęczenie, spadek koncentracji, brak sił fizycznych i chęci do działania mogą być spowodowane odwodnieniem. Warto wiedzieć, że uczucie pragnienia jest już objawem odwodnienia dlatego powinniśmy zachęcać dziecko do tego by sięgało po wodę zanim poczuje, że chce mu się pić. Zarówno dzieci jak i dorośli powinni pić wodę często, małymi łykami, aby nasz organizm mógł utrzymać prawidłowe nawodnienie przez cały czas, co z kolei przełoży się na zdecydowanie lepsze samopoczucie i zdrowie.

Viva.pl: Bycie dobrym przykładem, to jeden z podstawowych sposobów na zbudowanie u dziecka zdrowych nawyków. Co jeszcze można zrobić, by sięganie po butelkę wody było dla dziecka naturalne?

Katarzyna Żywczyk: Przede wszystkim zadbać o dostępność tej butelki. Jeżeli będzie ona w zasięgu wzroku dziecka, dużo częściej i chętniej będzie ono po nią sięgało. Pomocne jest też wybranie dla dziecka mniejszej i bardziej poręcznej butelki z korkiem, dzięki której dziecko się nie zaleje. Dajmy dziecku możliwość decyzji – dostępna jest woda źródlana Nestlé Pure Life z różnokolorowymi zakrętkami ,,dziubkami” - niech dziecko samo wybierze odpowiadający mu kolor, wtedy z pewnością chętniej będzie piło taką wodę i nie pomyli swojej butelki z np. butelką rodzeństwa. Przydatne w zachęcaniu dzieci do sięgania po wodę w trakcie siedzenia w domu mogą być także ciekawe etykiety ze zwierzętami, które można wytropić, tak, jak na butelkach wody źródlanej z serii Tropiciele. Niech rytm dnia całej rodziny wyznaczają dobre praktyki i zwyczaje – nauczmy dziecko, by  rozpoczynało dzień od szklanki wody, sięgało po nią między posiłkami, w czasie pracy i w czasie zabawy, przed kąpielą, przed snem. 

Viva.pl: Jak naprawić dotychczasowe błędy, jeśli już przyzwyczailiśmy dziecko do picia dużej ilości słodkich napojów zamiast wody?

Katarzyna Żywczyk: Wiadomo, że dużo łatwiej kształtować prawidłowe nawyki od początku, niż je zmieniać. Nie mniej jednak nic straconego – ważne jest, aby podjąć ten trud, a na pewno się opłaci. Myślę, że taktyka powinna być dostosowana do wieku dziecka – im starsze dziecko tym większą rolę odgrywa edukowanie i pokazywanie prostych i zrozumiałych dla dziecka przekazów. Myślę, że dobrym przykładem jest pokazanie dziecku, ze roślinny podlewamy wodą bo chcemy aby rosła piękna i zdrowa, zwierzęta również piją tylko wodę, dlatego tym bardziej chcemy dbać o nas samych i pić właśnie ją. Warto też położyć nacisk na to, aby przekaz był spójny, dobrze jeśli np. porozmawiamy z  nauczycielem w szkole, który zwrócił uwagę na to aby na lekcji w-fu dzieci piły wodę. Jeśli dziecku ciężko jest się przestawić ze słodkiego smaku, możemy do wody źródlanej dodać plasterek pomarańczy lub cytryny. 

Katarzyna Żywczyk  Specjalista ds. żywienia Nestlé
Fot. Katarzyna Żywczyk Specjalista ds. żywienia Nestlé

Materiał powstał z udziałem marki Nestle 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.